Грип в Україні: Чернігівщина в «лідерах» за фатальними наслідками

Вже 19 смертей, із яких 7 в Чернігівський області. Але офіційна статистика захворюваності на грип та ГРВІ може бути й неточною.

Новорічні свята залишилися позаду, українці повернулися до роботи, діти — у садочки та школи після канікул, а значить, не за горами і нова хвиля підйому захворюваності на грип та ГРВІ, про що попереджали епідеміологи. Цього року Україною розгулює абсолютно новий для нас штам грипу «Сінгапур» (A/H3N2), який минулого року в США забрав десятки тисяч життів, а разом із ним іще два — «Мічиган» (A/H1N1) і «Колорадо» (належить до гілки B/Victoria).

Грип агресивний і дуже небезпечний — і це підтвердилося

За останньою інформацією Центру громадського здоров’я (ЦГЗ), від грипу в Україні вже померло 19 людей. Для порівняння, за весь минулий епідсезон з жовтня по травень в Україні було зафіксовано усього 7 летальних випадків грипу. А нині 7 смертей від грипу офіційно зафіксовано лише в Чернігівській області, яка цьогоріч стала епіцентром захворюваності. Епідеміологічний поріг там перевищено найбільше по країні — на 34%. Також епідеміологічний поріг наразі перевищений ще в трьох областях — Житомирській (14 %), Сумській (11 %) та Одеській (2%), проте там про карантин поки не йдеться.

Загалом же, судячи з даних ЦГЗ, загальна інтенсивність захворюваності у цей епідсезон поки що не набагато перевищила рівень минулого сезону за аналогічний період — лише на 6,4%. Проте завідувачка відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Громашевського Алла МИРОНЕНКО говорить, що показники захворюваності в реальності можуть бути вищими.

«Це пов’язано з тим, що багато людей ще не підписали декларації з сімейними лікарями і через погану поінформованість вважають, що не мають куди звернутися в разі хвороби, а відтак лікуються вдома (насправді ж, ті, хто ще не підписав декларацію, можуть звернутися до дільничного терапевта або до будь-якого іншого терапевта чи сімейного лікаря, який зобов’язаний надати допомогу — авт.)», – говорить епідеміолог. Вона також додає, що 19 померлих від грипу — це теж далеко не точна цифра, це лише ті випадки, які підтверджені лабораторно. Та водночас А. Мироненко вказує і на іншу проблему лабораторних підтверджень — на жаль, не всі регіони мають можливість оперативно зробити хворим аналіз на наявність вірусу грипу. І це при тому, що спеціалісти напередодні сезону попереджували, що грип цього року буде надзвичайно агресивним та небезпечним.

То де ж ті вакцини?

Оскільки зараз очікується друга хвиля захворюваності, то у зв’язку з цим виникає питання: чи слід вакцинуватися тим, хто не встиг чи не замислювався це зробити раніше? Цього року в Україну завезли дві вакцини – «Ваксігрип Тетра» (виробник – «Санофі Пастер», Франція) і «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея), які розраховані на штами цього сезону. Їхня орієнтовна вартість – 250-350 гривень. Медики говорять, що найкраща пора для вакцинації – жовтень-листопад, в крайньому разі – середина грудня, допоки вірус не розгулявся на повну. З іншого боку, у ВООЗ запевняють, що щеплення можна робити будь-коли. Ось думка Алли Мироненко:

«Потрібно розуміти: для того, щоб вакцина встигла спрацювати, тобто в організмі утворилися захисні антитіла, дорослій людині необхідно 10-14 днів. Дітям — ще більше. Тобто це той час, коли потрібно не мати контакту з хворим. Якщо люди можуть собі забезпечити таку ізоляцію, то є сенс проводити вакцинацію. Але якщо дитина піде в школу і там інфікується, то вакцина просто не встигне спрацювати. Тому вакцинацію потрібно робити вчасно, коли ще немає великої кількості хворих».

У МОЗ дають такі рекомендації:

Часто мийте руки з милом. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте антисептики для рук (спреї або гелі на спиртовій основі).

Намагайтеся не торкатися брудними руками власного обличчя, особливо зони очей, носа та рота. Саме через ці органи мікроби найшвидше проникають в організм.

Протирайте та дезінфікуйте поверхні та предмети, які можуть переносити мікроби та вірус грипу. Телефон та комп’ютерна мишка – найбільші збирачі мікробів.

Якщо ж відчуваєте, що захворіли, – одразу звертайтеся до лікаря! Особливо це стосується тих хворих, у яких кілька днів не спадає температура навіть після жарознижувальних препаратів. Пам’ятайте, грип небезпечний ускладненнями, і якщо хворий не звертається вчасно за допомогою, в його організмі можуть відбутися незворотні зміни.

Юлія Горбань

 

Share Button