Мистецькій галереї у Борисполі бути: Борис Шапіро про відкриття, назву «Срібні дзвони» та формат роботи

Восени у Борисполі відкриється муніципальна художня галерея. Розміститься вона в гаражі старого пождепо, а опікуватиметься нею ГО «Фестклаб» та громадський активіст Борис Шапіро. За два місяці там планують підготувати приміщення і зробити ремонт у стилі лофт.

«Наше завдання показувати творчість митців, а не клас оздоблення», – наголосив Борис Шапіро

Більше про відкриття, перші виставки, подальшу долю пождепо та його башти він розповів в інтерв’ю «ТС».


изображение_viber_2021-07-28_21-27-53-114– Тож мистецькій галереї у Борисполі бути? Юрій Адамовський розповів «ТС», що відкриття заплановано на День міста. Встигаєте?

– Однозначно, галерея буде. Це проєкт громадської  організації «Фестклаб». Я вдячний, що Юрій Адамовський підтримав цю ідею як керівник «Міських інвестицій». Але ми вирішили трохи змістити терміни відкриття. Чому? Бо у День міста багато заходів, а відкриття галереї – це  живе творче спілкування, а поспіх там зайвий. Тож плануємо відкритися 30 вересня.

– З назвою визначилися?

– Так, «Срібні дзвони». Бо ще в 1998 році було відкрито галерею «Срібні дзвони» на Печерську у Києві. І моє захоплення живописом, знайомство і дружба з багатьма художниками йдуть саме звідти.

Ще один момент – на ескізному проєкті реконструкції старого пождепо є годинник із дзвонами. Минулого року ми проводили архітектурний конкурс і плануємо втілити в життя одну з концепцій. Навіть обговорювали, що оновлену башту з годинником можна назвати Біг Бен чи Літл Джон. Але дзвони баштового годинника мають звучати делікатно, що гармоніюватиме з назвою галереї.

Вже почали  досліджувати та прицінюватися до вартості годинника. Знайшли постачальника, який працює на німецьких чи чеських механізмах. Скажу, що вартість такого годинника порівнюється з ціною дзигарка (як кажуть на Галичині), що прикрашає руку заможного бізнесмена…

Хто опікуватиметься галереєю?

– Одразу розставлю всі крапки над «і» – галерея це не бізнесовий проєкт. Опікуватиметься нею Громадське об’єднання підтримки мистецтва «Фестклаб». Художня частина і фото – Сергій Кручинін, література і поезія  – Світлана Дідух-Романенко, галерейна частина – Оксана Шапіро. Також плануємо співпрацювати з державним історичним музеєм, відділом культури міста. Розраховуємо на співпрацю з управлінням освіти. Радитимемося і дослухатимемося до Наталії Йови та Жанни Кручиніної, які вже багато років займаються організацією художніх виставок та просвітницькою роботою в Борисполі.

Є думки про створення опікунської ради, але остаточне рішення щодо її необхідності і персонального складу ще не прийнято. Та найголовніше – маємо  впевненість у досяжності поставлених цілей, бо наш проєкт підтримує міський голова Володимир Борисенко та його заступник з гуманітарних питань Людмила Бистра.

До відкриття залишилося не так багато часу. Скільки коштуватиме ремонт і чи є вже на нього кошти?

– Попередній кошторис облаштування галереї суттєвий. Він складається з нагальних консерваційних робіт – утеплення приміщення, гідроізоляція і ремонт підлоги, облаштування відмостків, благоустрій. Окрім того, виконується повна заміна електропостачання та спеціальне виставкове освітлення. А потрібні ще меблі й обладнання. Кошторис наразі уточнюється. Залучаємо небюджетні власні кошти, отримуємо підтримку меценатів і під час відкриття озвучимо їх імена. Це стане нашим спільним подарунком місту.

Також хочу пояснити ще один момент: створення та облаштування галереї і реконструкція самої будівлі пождепо – це різні проєкти.

Взагалі стан окремих частин цієї будівлі – башти, гаража, адмінприміщень, різний і має свій «діагноз». Ще рік тому на замовлення Громадського об’єднання архітекторів «Зодчий» зроблено попереднє технічне обстеження окремих частин будівлі та її конструктивних елементів. І якщо гараж, оглядову вежу, певну частину адмінприміщень ще можна зберегти за умови виконання ремонтно-відновлювальних робіт, то відсотків 50-60 будівлі знаходиться в жахливому стані. За ці два місяці проведемо частково відновлювальні роботи. Це навіть не капремонт – це консервація. Зробимо відмостки, ревізію покрівлі, щоб вода не затікала, замінимо кілька вікон, утеплимо стіни та підлогу в гаражі.

Якщо говорити про реконструкцію всього пождепо, то це окремий проєкт, який повинен пройти всі погодження та експертизи, має бути прийнято рішення про функцію будівлі, складено кошторис та визначено джерело фінансування.

Муніципальну художню галерею «Срібні дзвони» буде розміщено в приміщенні гаража, загальна площа для початку становитиме близько 60 квадратних метрів. Тут можна буде розмістити 25-30 картин або ж 50-60 фоторобіт. Сама галерея – у стилі лофт, адже плануємо показувати творчість, а не оздоблення.

Меценатів уже знайшли?

– Так, фінансуємо з власних коштів, а ще є друзі, які вже долучилися. Але імена оголосимо на відкритті.

Міський голова долучиться?

– Гадаю, його щире серце відгукнеться. Більше того, будемо раді всім, хто готовий допомогти. І не обов’язково коштами. Можливо, зберемо толоку з благоустрою території для облаштування артпростору. Тож чекаємо не тільки критичних зауважень, а й людей, які готові своєю творчістю та працею долучитися до спільної справи.

Окрім того, попередньо проведено перемовини з Анатолієм Пасічним, який очолює міську організацію ветеранів. У планах, абидвічі на місяць активні люди поважного віку могли збиратися в галереї та спілкуватися.

Давайте ще поговоримо про галерейні справи. З форматом виставок уже визначились?

– Так. Виставки триватимуть по 20 днів і 10 днів – на «перезмінку», тобто монтаж/демонтаж експозицій, та проведення короткострокових заходів – майстер-класи чи презентації книг.

Хто матиме честь на відкритті першим показати свої роботи?

– Відкриватиме галерею виставка Сергія Щербакова. У Борисполі цього художника знають – він проводив у нас пленери і майстер-клас, а його роботи прикрашають міську раду та є у приватних колекціях. Також запрошено відому мисткиню з Чернігова Надію Мартиненко з її неймовірною серією жіночих портретів. Думаю, побачимо яскраві та мудрі роботи Давида Шарашидзе з Києва та стильну графіку і живопис львів’ян Іванки та Олександра Войтовичів… І це тільки початок.

У бориспільських художників буде можливість виставитися в галереї?

– Звісно! Ми радо покажемо і подивимося на роботи наших земляків.

Головним критерієм є рівень робіт митців та їх бажання зробити виставку в міській галереї. Ми не збираємося конкурувати «просторово» з іншими творчими майданчиками, але розкриття нових творчих горизонтів для містян – одна з наших місій.

Не так давно на башту пождепо піднявся міський голова – соцмережі рясніють фото. Чи відкриють башту для бориспільців? Чи можна буде туди піднятися?

– Спочатку треба зробити повноцінний проєкт її реставрації, адже сходи, покрівля, оглядовий балкон у передаварійному стані. Не думаю, що це має бути якась атракція. Бо це потребує певних заходів безпеки. Але впевнений, що можна використовувати вежу як  артоб’єкт. Поки план такий: цього року відкриваємо галерею й анонсуємо, який вигляд матиме башта. Поділюся планами: окрім годинника, також хочемо прикрасити її вітражами.

Хто утримуватиме галерею?

– Гадаю, некомерційну муніципальну галерею мало б підтримати місто. Але поки що достатньо, що КП «Міські інвестиції» надало ці занедбані приміщення під галерею, а вже облаштування, обладнання та проведення громадських творчих заходів – справа ГО «Фестклаб» та інших творчих громадських організацій і людей.

Яке завдання ставите перед галереєю?

– Знайомство з сучасними майстрами живопису, фотографії, прикладних мистецтв, просвітництво. Можливо, вчителі приводитимуть сюди учнів на екскурсії або ж маленькі художники приходитимуть, аби вивчити техніку якогось митця. А коли виростуть, то прикрашатимуть стіни своїх будинків не попсовими килимками «від ворсової фабрики», а художніми пейзажами та натюрмортами.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС», фото з відкритих джерел

Share Button