Сеньківський старостинський округ: через призму децентралізації

Від об’єднання з Борисполем шість сіл округу не чекають манни небесної чи реалізації  на їх території якихось масштабних проєктів. Достатньо буде виконати ремонти, привести до належного стану центральні вулиці, розбудувати інфраструктуру

Сеньківський старостинський округ – найбільший у Бориспільській ОТГ, адже нараховує шість сіл! А це понад чотири тисячі населення загалом. Бориспільську міську раду в Сеньківці, Великій Стариці, Перегудах, Горобіївці, Григорівці та Андріївці віднедавна представляє Людмила Волкова.

Староста у приєднанні до Борисполя та утворенні єдиної ОТГ бачить перспективу розвитку для своїх сіл та можливість вирішити низку проблем, що накопичувалися роками. Селяни сподіваються, що нарешті в їхніх селах життя заграє новими фарбами.

На чолі округу – корінна жителька

Маючи чималий педагогічний стаж, певний час Людмила Волкова працювала секретарем ще тоді Сеньківської сільської ради, потім рік виконувала обов’язки голови сільради. Все життя прожила у Сеньківці. Відтак, люди до неї звикли, бачили її в роботі, тому позитивно сприйняли новину, що Людмилу Миколаївну призначили на посаду старости.

Фактично Сеньківський старостинський округ є другою сім’єю для неї. Роботі вона віддає більше часу, ніж своїй родині. Важко, звісно, коли у селі немає великих фірм чи підприємств, де б люди могли знайти роботу, та добре, що хоч фермери підтримують і допомагають. Ось, наприклад, весняний благоустрій у селах – то переважно їхня заслуга. Якщо потрібна техніка, допоможуть, зокрема, Володимир Ігнатенко, Андрій Кацан, ТОВ «Агро Регіон Бориспіль». А ось самі селяни, наголошує староста, неохоче відгукуються на прохання допомогти навести лад у селі: на суботники виходять одні і ті ж люди.

Прогалин у житті округу чимало

Зі слів Л. Волкової, всі шість сіл, щоб нормально жити, мають усе необхідне. Просто те «все» знаходиться у не найкращому стані та потребує ремонту, періодичного фінансування та розвитку.

«Дуже велика проблема – обласні дороги, – розповіла староста. – Оскільки до нашого округу, окрім Сеньківки, входить ще п’ять сіл, центральні вулиці яких і є дорогами обласного підпорядкування, то роботи дійсно багато. Адже ці дороги зараз знаходяться у жахливому стані. І це, наголошую, центр села».

Виявилося, що з цією проблемою не один рік письмово зверталися до керівництва області, до «Укравтодору», до департаменту доріг, але всі інстанції давали фактично однакові відповіді: до Програми соціально-економічного розвитку області вас внесено, чекайте своєї черги. «Звернулися ми до області і цьогоріч. Тепер уже спільно з депутатом нашого округу Владиславом Байчасом. Але поки що у цьому питанні живемо лише надією», – озвучила стан справ на сьогодні Людмила Миколаївна.

Із розмови зі старостою стало відомо, що, окрім центральних доріг, у кожному селі ремонтів потребує майже вся інфраструктура: клуби, амбулаторія, дитячі та спортивні майданчики, освітні об’єкти тощо. Локації для відпочинку молоді чи молодих сімей із дітьми у цих селах відсутні. Немає навіть парку чи скверу.

Клуби, приміром, потребують капітальних ремонтів, встановлення опалення та освітлення, а діти та молодь – гуртків, де можна було б їм займатися. Однак, пояснила староста, розширити штат клубів для введення посад керівників омріяних гуртків змоги немає. А директор БК та художній керівник усього у клубі не «потягне». Є, звісно, в Сеньківці народний хор «Дніпровські хвилі» та гурт « Отаман», куди ходить місцевий люд. Але цього для духовного розвитку села, а особливо – підростаючого покоління, замало.

Молодь потребує комфортних умов

«Молодь у селах є. Останніми роками навіть з’явилася тенденція до того, що молодь почала повертатися до наших сіл і будуватися тут, – похвалилася приємною новиною Л. Волкова. – Відтак, збільшилася кількість діток. Мабуть, усе-таки нині у питанні вибору місця для проживання молодої сім’ї перемогло передмістя. Проте, як не прикро усвідомлювати, а в Києві молоді люди звикли до одного рівня життя, а за фактом у селі маємо кардинально інше… Тому хочеться, звісно, відповідати тому рівню, якого потребують зараз молоді сім’ї: мати розвинуту інфраструктуру, робочі місця, комфорт і затишок».

У мріях старости – облаштування парку відпочинку в Сеньківці та Великій Стариці. Для цього сесією Бориспільської міської ради було виділено земельну ділянку площею 3,00 га. Тож цьогоріч планують усе документально підготувати, зробити план, а наступного року розпочати власне роботи. «Таке місце для села дуже потрібне. Хоча Сеньківку від Борисполя відділяє всього 12 км, але ж не наїздишся до міста відпочивати, особливо якщо не маєш власного транспорту, – резюмувала староста і продовжила: – За п’ять останніх років ми побудували спортивні та дитячі майданчики, щоправда, не в кожному селі. Є такі у Сеньківці, Великій Стариці та Перегудах. В Андріївці ось замовили і плануємо скоро встановити дитячий майданчик».

Більше того, центральна площа Сеньківки також чекає на реконструкцію. Проєкт зроблено. Навіть кошти вже встигли виділити. Тож незабаром площу в центрі села заасфальтують, облаштують там велику клумбу, встановлять бювет, лавочки.

Депутат міської ради – у поміч

Людмила Волкова згадала минуле: «Коли було прийнято закон про передавання на місця податків від пального, то за п’ять років інфраструктуру сіл вдалося «підтягнути». Саме тоді близько 90% сеньківських доріг місцевого значення повністю реконструювали. Відремонтували майданчики, провели, де потрібно, світло, замінили трасу водо- та теплопостачання».

Та, незважаючи на це, проблем накопичилося багато. А бюджет села на той час не давав можливості їх усі вирішити. Ось тепер селяни мають сподівання, що міська влада допоможе у вирішенні хоча б найболючіших. Водночас вони усвідомлюють, що все й одразу вирішити не вдасться, бо це ж доведеться бюджет усієї Бориспільської ОТГ кинути на цих шість сіл.

Тут на підмогу Сеньківському старостинському округу прийшов депутат міської ради Владислав Байчас, людина обізнана у сільських проблемах і знайома зі шляхами їх розв’язання. Відразу після виборів розпочалася плідна співпраця депутата на своєму окрузі. «Протягом тижня Владислав Байчас взагалі ледь не жив у Сеньківському старостинському окрузі, зустрічаючись із жителями, об’їжджаючи всі шість сіл, – розповіла староста. – У принципі, він і так знає, чим живуть наші села, бо ж працював головою райради. І хоч минуло небагато часу, відколи Байчас став у нас депутатом, встиг багато зробити для сіл. Скажу більше: у багатьох питаннях саме він виступає ініціатором, спонукаючи інколи навіть мене шукати шляхи розв’язання тієї чи іншої проблеми. Можна сміливо сказати, що нам із депутатом на 100% поталанило».

Шукають лікаря

До цього стражденного старостинського округу кошти і роботи кидаються, як у прірву: скільки б не зробив, а все одно проблем не меншає. Адже якщо реконструкції потребує вся інфраструктура сіл, то один-два види робіт ситуацію не поліпшать.

«На сьогодні вже розпочалася реконструкція нашої амбулаторії, – похвалилася Л. Волкова. – Однак маємо проблему з постійним лікарем. Лікар, який зараз працює, їздить до нас двічі на тиждень і тільки на пів дня. На жаль, ніхто із медиків наразі не бажає йти працювати у сільську амбулаторію. Хоч молодь і є в селах, та все ж основне населення – люди похилого віку, які часто потребують медичної допомоги. Швидше за все, питання з лікарем вирішиться тоді, коли побудують амбулаторію, адже частина її приміщення буде облаштована саме під житло для медпрацівника».

Школа і дитсадок – чималий шмат роботи

На всі шість сіл Сеньківського старостинського округу – один дитсадок і одна школа. І знаходяться вони не в кращому стані.

Підвезення дітей здійснюється автобусом, який не зайвим було б замінити на новіший. Дитсадок потребує утеплення і поточного ремонту, бо колись мали проблему із протіканням даху. Дах відремонтували, та тепер ремонту потребує вся споруда зсередини. Людмила Миколаївна, зокрема, повідомила, що є обіцянка міської влади хоча б частково профінансувати ремонт дитсадка. Подвір’я та майданчики теж старі й теж потребують заміни. Оновлення було зроблене лише молодшої групи.

Щодо школи, то дах очікує на капітальний ремонт. Саме приміщення школи –  на утеплення. Староста зізналася, що хотілося б ще повністю огородити територію закладу, адже поруч пролягає центральна дорога, і така ситуація є досить небезпечною.

Список потреб із кожним днем лише збільшується

Скільки ж тих «потреб» має цей округ?! До всього іншого, ці села мають дуже великі проблеми із ДТЕК. Зі слів старости, трансформатори свого часу були встановлені на одну потужність, а тепер, коли електроприладів побільшало, вони не витримують тієї напруги, що є. Тільки-но погіршення погодних умов – так і зникає світло в тому чи іншому селі округу.

Не поставлено ще крапку в питанні вивезення сміття. Якщо в інших старостинських округах хоч якось, своїми силами, намагалися вивозити сміття із сіл, то тут донедавна і «кіт не валявся».

Тому зараз на одному Сеньківському старостинському окрузі – одне велике стихійне сміттєзвалище! Ситуацію планують вирівняти завдяки укладенню договорів із КП «ВУКГ» на вивезення сміття. Селяни радіють: цивілізація нарешті дійшла і до них! А сміттєві локації по селах будуть ліквідовувати вже найближчим часом.

Розпочали довгоочікувані роботи: асфальтування вул.  Миру в Сеньківці. Незабаром – капітальний ремонт частини вул. Заплавна та поточний ремонт вул. Ю. Веклича у Великій Стариці, а також розробляють проєкти на капітальний ремонт вул. Жовтнева у Великій Стариці, двох вулиць у Перегудах (Жовтнева та Красилівська) й однієї в Андріївці (вул. Київська) та частини вул. Шевченка у Сеньківці. У Григорівці буде зроблено дорожнє покриття до кладовища.

Завдяки коштам з депутатського фонду, замовлено роботи із заміни старих огорож та встановлення нових на території кладовищ, сміттєвих баків та проведення вуличного освітлення, де його ще немає: по вул. Жовтнева та Красилівська в Перегудах; в Андріївці – вул. Київська, Мантачівська, Козацька; частина вул. Дружби у Горобіївці; вул. Жовтнева у Великій Стариці та вул. Гагаріна у Сеньківці.

Як було і як стало

Та все ж, коли комфортніше жилося і працювалося селам: за часів районної і сільських рад чи у складі Бориспільської ОТГ? Питання адресувала Людмилі Волковій, і ось що почула:

«Раніше, до децентралізації, ми були самі собі господарі. Саме в цьому було простіше. Так, станом на початок літа вже всі необхідні договори було укладено і проводились заплановані роботи. Тепер важче, адже перед початком проведення якихось робіт потрібно пройти багато структур. До того ж змінилася тендерна документація, окремі закони. Ось коли ми з вами зустрінемося років через два, тоді, можливо, можна буде чимось похвалитися і щось приємне розказати. Поки що ми на стадії навчання і становлення. Бориспільська ОТГ – величезний механізм, яким керувати не так уже й легко, як здається. Ми ще тільки вчимося жити всі гуртом, призвичаюємось до нових обставин».

Юлія ЛИСИЦЯ

Share Button