«АУДИТ» БОРИСПІЛЬСЬКИХ ОЗЕР: «САМІ НЕ КУПАЄМОСЯ Й ІНШИМ НЕ РАДИМО»

Нинішня спека сама «жене» люд до води. Хочеться відчути прохолодний вітерець від водойми, засмагати на пісочку та врешті скупатися і вийти з води зі знайомим з дитинства неповторним запахом літа. Що заважає? Ніби й нічого. Ось лише… купатися чи ні в міських озерах? Журналісти «ТС» в останній день червня побували на бориспільських водних плесах і з’ясували, чи комфортно там відпочивати містянам.

Озеро Княжицьке

Якщо раніше озеро можна було назвати «княжим», то нині точно ні, хоча тут купаються і дорослі, й діти.

Надія разом із донькою Яриною купаються чи не щодня, та скаржаться на брудну територію навколо, адже стоїть лише один контейнер для сміття: «Зранку тут дуже брудно, сміття розлітається, але чистота залежить не лише від комунальників, а й від самих відвідувачів».

Та й справді, своє сміття можна забрати з собою або викинути у смітник поблизу.

Щодо зручностей, є лавки, урни і туалети, але ні зайти туди, ні пройти там неможливо.

Вода, порівняно з іншими міськими озерами, на перший погляд, чистіша, але, як наголошували Ірина, Інна та Аліна, які прийшли сюди вперше, було б добре встановити стенд про стан води, тоді лише купатимуться. А ще, додають, потрібно облаштувати для дітей гойдалки та майданчики.

Підходимо ще до однієї пані, яка щойно вийшла з води. Надія зізнається, що купається тут щодня, проте не завадило б зробити вхід до водойми: «Не раз бачила, як, послизнувшись на глині, падають і діти, і дорослі, для когось це може закінчитися не дуже добре».

IMG_6472

Озеро в Нестерівці

Озеро у Нестерівці ще кілька років тому було одним із найчистіших та найпопулярніших серед бориспільців. Привертає увагу табличка «Купатись заборонено!». Та відпочиваючих там і сьогодні вистачає, каже рибалка Галина, а ось з чистотою проблеми.

«У вихідні на берегах людно, але саме озеро брудне. Прикро дивитись на цю жалюгідність – бесідка обшарпана, лавка розвалена», – розповідає жінка.

Галина приїздить сюди тільки на «рибу», купатися – не купається та й іншим не радить: «І сміття у воду летить, і собаки купаються… Мій онук минулого року скупався і заніс якусь інфекцію, то рани були по всьому тілу, два місяці лікували».

За озером, за словами Галини, ніхто не дивиться. Якщо минулого року навідувались комунальники і траву обкошували, то нині про Нестерівку забули.

А от Дмитру та Владу в Нестерівці купатись подобається, бо тарзанка є, тож друзі відпочивають майже щодня. Проте хлопці були б не проти, якби вода в озері була чистішою і з’явився місток, з якого зручно пірнати.

Якщо говорити про зручності, то їх небагато – лавки, дві бесідки, одна з яких напіврозвалена, але ні роздягалень, ні туалету немає.

IMG_6476

Озеро в УМБ-17

Територія біля озера в УМБ-17 виглядає ніби пристойно, якщо не зважати на сміття, яке вивалюється зі смітників. Пляж немалий і пісок чистий, хоча з камінцями. Попри ту ж таки табличку «Купатись заборонено!», вода здалася чистішою, ніж у Нестерівці.

Місцеві дітлахи – Данило, Матвій, Роман і Крістіна, кажуть, що купаються майже щодня. Та й взагалі, на пляжі людей «купа» – особливо після 12.00.

«Тут усе було позаростало, але якась бабуся ту траву розчистила, вона взагалі молодець», – каже Данило.

Жінку, яка «рятує» озеро від заростів, звати Антоніна. Їй 70 і вона дуже любить плавати.

«Тут лише четверта частина озера була чистою. От взялися люди і я з ними, стараємося, бо хто знає, коли того від влади дочекаєшся», – наголошує жінка.

За словами Антоніни, місцеві вже не перший рік розчищають озеро вручну: «Почали чоловіки, бо потрібна була сила, а тепер всі потроху підключаються. Я, буває, йду і бачу, що лежать купки трави сухої. Та мені й не важко, я дуже плавати люблю, а це корисне фізичне навантаження для рук і ніг».

Комунальники, за словами Антоніни, на озері час від часу з’являються – сміття прибирають і траву косять.

Щодо зручностей, то біля озера в УМБ-17 є чимало лавок, тенісні столи і поле. Роздягалень і туалету ми не помітили.

IMG_6508

Озеро Олесницьке

Після реконструкції Олесницьке стало улюбленим і, здавалося, комфортним місцем відпочинку. Таким, принаймні, його намагалася зробити влада і хотіли бачити бориспільці. Там бігають, катаються на велосипедах, влаштовують пікніки, але дедалі менше купаються. Купатись не радить традиційна табличка, та й, здається, сама вода натякає, що не варто.

Попід берегом видно декілька труб із приватного сектора. Попри гучний скандал, їх ніхто так і не прибрав.

«Було б добре завезти сюди чистий пісок. Вода дуже брудна, тож я не купаюся… Бориспіль поки не «купайло місто», хоча хотілося б, бо ж на річках стоїмо», – розмірковує Олена.

Жінка також звертає увагу на труби і каже, що краще їх видно взимку: «Було б чудово просто заткнути їх і побачити, куди це все потече».

І хоч територія біля озера виглядає непогано, за словами Олени, є куди докласти рук: «Вкладаються кошти, але потім потрібно все це підтримувати. Ввечері тут дуже гарно, але людей багато і бракує лавок».

Зі зручностями ситуація на Олесницькому не набагато краща, ніж на інших. З одного боку, є де переодягнутися, з іншого – купатися не варто взагалі. Є туалет, але зайти туди можна лише в тому випадку, якщо часу шукати інший немає.

IMG_6529

Озеро Гульківка

Одна з нових зон відпочинку – озеро Гульківка. Там теж є невеличкий пляж, і люди з радістю приходять туди на пікніки. Купатися, традиційно, не варто, але табличку ми не помітили.

«Озеро брудне, але днями бачила, що мами з дітьми купались, хоча тут купаються хіба що собаки. Сама ж територія дуже гарна», – каже Яна, яка саме прийшла засмагати. І додає, що місце їй подобається – є пісок, лавки, урни, але озеро варто було б почистити.

«Тут непогано, але хотілося б мати чистішу воду. Хоча навряд чи її почистять так, щоб можна було купатись. Вода цвіте, і так було завжди», – зауважує Яна.

Зручностей на Гульківці, окрім лавок та смітників, – немає. Хоча вбиральня була б більш ніж доречною.

Побували на бориспільських озерах Тоня ТУМАНОВА, Марина ГРИЦЮК, фото Т. Туманової, «ТС»

Стан води в озерах Борисполя прокоментувала завідуюча відділенням організації санітарно-гігієнічних досліджень Бориспільського МРВ ЛД ДУ «Київський ОЛЦ МОЗУ» Віра Корзун:

– У літній час один раз на місяць проводимо моніторинг води відкритих водойм, востаннє робили це 9 червня на озерах Княжицьке, Олесницьке та в УМБ-17. Експертиза дійсна три тижні, тому зараз, згідно з результатами лабораторних досліджень з мікологічних показників, вода відповідає нормативним вимогам, а ось із санітарно-хімічних є незначні відхилення.

В Олесницькому озері вода не відповідає нормам за запахом, кольором та водневим показником. Швидше за все, наступна експертиза покаже ще відхилення у цій водоймі. В озері в УМБ-17  – за кольором, водневим показником і вмістом заліза. У Княжицькому – за запахом і також за вмістом заліза. Але відхилення за залізом незначні. Загалом, якщо мікробіологічні дослідження в озерах хороші, то санітарно-хімічні показники не надто впливають на якість води.

Окрім того, у відділі з питань надзвичайних ситуацій повідомили, що дно в цих водоймах водолази почистили, а комунгосп прибирав територію. Іншого благоустрою не проводили, тобто не встановлено лежаки, парасольки, не забезпечено проточною водою, аби можна було встановити душові кабінки.

Офіційно рекомендувати ці водойми для купання можна лише після проведення всіх вищевказаних заходів та оформивши санітарний паспорт. Але це не в нашій компетенції.

Насамкінець додам, якщо встановлено табличку «Купатись заборонено!», не купайтеся, адже в такій воді можна підхопити важковиліковні хвороби.

 

Share Button