Що, де і скільки читають українці

Українці більше полюбляють читати сучасні детективи та класику, дедалі менше купують друкованих книг і більше приділяють уваги онлайн ЗМІ та соцмережам. Проте все ж залишаються 10% тих, хто не уявляє життя без книг – паперових чи електронних.

За даними дослідження Читомо та Gutenbergz, громадський транспорт – третє за популярністю після дому та роботи місце для читання серед українців. А середня вартість книги, яку купили українці за останній рік, становить 135 грн.

«Читання в Україні» – надзвичайно цікаве дослідження, яке аналізує читацькі смаки та аудиторію.

Хочете знати, хто купує більше книжок – жінки чи чоловіки? – читайте далі.

Друковані книги щодня читають лише 8% українців

Найбільш поширеним видом дозвілля громадян є перегляд телевізійних передач. Друге та третє місця за популярністю поділяють читання ЗМІ (у тому числі інтернет-ЗМІ) та активність в соціальних мережах.

Найчастіше респонденти віддають перевагу читанню соціальних мереж та Інтернет-ЗМІ, блогів, форумів (відповідно, 34% і 27% читають їх щодня). Друковані книжки щодня читають лише 8%, кілька разів на тиждень – 16%, електронні чи аудіокнижки – відповідно, 4% і 11%. Ніколи не читають друкованих книжок 36% респондентів, ніколи не читають (не слухають) електронних чи аудіокнижок 65% опитаних.

Жінки частіше читають книги, ніж чоловіки

Що вищим є рівень освіти респондентів, то частіше вони читають книжки. Частота читання дещо зростає із зростанням рівня добробуту респондентів. Жінки читають друковані книжки частіше, ніж чоловіки. Що молодші респонденти, то частіше вони читають друковані книжки.

37% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, 36% прочитали від 1 до 5 книжок, 14% − від 6 до 10 книжок, 6% − від 10 до 25 книжок, 4% − від 25 до 50 книжок і лише 2% − більше 50 книжок. 56% респондентів не прочитали за останній рік жодної друкованої книжки, виданої українськими видавництвами, 26% − від 1 до 5 книжок, 6% − від 6 до 10 книжок, 3% − від 10 до 25 книжок, 1% − від 25 до 50 книжок, і лише 0,4% − більше 50 книжок.

Аудіокниги щодня слухають лише 4% українців

Більшість респондентів мають у своєму розпорядженні пристрої, що дозволяють читати книги на електронних носіях: смартфони (70%), ноутбуки/комп’ютери (61%), планшети (27%), власне електронні книги (7%). Проте електоронні та аудіокнижки книжки щодня читають (слухають) лише 4% опитаних, кілька разів на тиждень – 11%. Ніколи не читають (не слухають) електронні чи аудіокнижки 65% опитаних. Найчастіше електронні книжки респонденти читають зі смартфона. Переважна більшість тих, хто читає електронні книжки, завантажує їх в Інтернеті безкоштовно, лише 8% купують разово на спеціалізованих сайтах і лише 3% користуюся онлайн-підпискою.

Ті респонденти, які ніколи не читають (не слухають) ні друкованих, ні електронних чи аудіо книжок, найчастіше пояснюють це відсутністю потреби чи бажання. Лише 11% з-поміж них як причину називають цінову недоступність книжок, 7% − відсутність хороших, цікавих, якісних і корисних книжок.

Як правило, респонденти читають книжки 1-2 години протягом дня (25%) або від півгодини до години (23%).

Лише 15% респондентів схильні виділяти окремий час для читання, значно більше (26%) читають, коли є нагода, у вимушених паузах чи паралельно з іншою діяльністю, ще 23% відповіли «і так, і так». Частіше за інших спеціальний час для читання виділяють студенти (25%), домогосподарки (21%) та пенсіонери (20%).

Українці більше читають російською, ніж українською

Частка читачів, які обирають книжки російською мовою (28%) є дещо вищою, порівняно з часткою тих, хто обирає книжки українською (24%). Але найчастіше читачі обирають мову, якою була написана книга (33%). Для ще 12% читачів мова книжки не має значення.

Найпопулярніші в Україні сучасні детективи та класика

Найпопулярнішими серед українських читачів жанрами є сучасні детективи та класика. Проте зовсім різною є популярність жанрів серед чоловіків і жінок. Так, серед жінок-читачок найбільш популярними жанрами є класика і любовні романи (третина читачок читали книжки цих жанрів протягом року). Найбільшою популярністю у чоловіків-читачів користуються сучасні детективи та фантастика чи фентезі. Любовні романи є найменш популярним жанром серед чоловіків (їх читали лише 4% чоловіків-читачів). Також існують відмінності в популярності жанрів залежно від інших показників, але вони не є такими великими.

60% українців за рік не придбали жодної друкованої книжки

60% респондентів не придбали за останній рік жодної друкованої книжки, 29% придбали від 1 до 5 книжок, 7% − від 6 до 10 книжок, 3% − від 10 до 25 книжок, 1% − від 25 до 50 книжок, і лише 0,2% − більше 50 книжок. 68% респондентів не придбали за останній рік жодної друкованої книжки, виданої українськими видавництвами, 22% − від 1 до 5 книжок, 4% − від 6 до 10 книжок, 2% − від 10 до 25 книжок, 0,3% − від 25 до 50 книжок, і лише 0,1% − більше 50 книжок.

Жителі міст купують книги частіше за селян

Жителі міст купують друковані книжки дещо частіше, ніж жителі сіл. Чим вищим є рівень освіти респондентів, тим частіше вони купують книжки. Жінки купують друковані книжки частіше, ніж чоловіки.

Інф. «ТС»

Share Button