У золотім рондельнім колі…

Сьомий Міжнародний фестиваль ронделя «На берегах Альти»

Минулої п’ятниці в міській центральній бібліотеці травня відбувся сьомий Міжнародний фестиваль ронделя «На берегах Альти», який вже традиційно проходить саме навесні. І це не випадково, адже 13 травня святкує свій день народження метр ронделя, його палкий прихильник і популяризатор український поет Микола Боровко. Саме з його легкої руки бориспільські поети, а за ними й поети з усієї України та інших країн буквально «підсіли» на ронделі. Нині фестиваль вийшов на міжнародний рівень: ронделі перекладають і пишуть навіть у далекій Бразилії.

На захід завітав міський голова Володимир Борисенко та його заступник Людмила Бистра. Очільник міста привітав голову Асоціації ронделістів України Миколу Боровка з відкриттям фестивалю та вручив йому Подяку і сувеніри. Захід відбувся завдяки підтримці міської влади. Його фінансово підтримали спонсори – керівник ТОВ «Трест «Бориспільсільбуд» Олександр Сич та директор будівельної компанії Світлана Танцюра.

На жаль, через епідеміологічну ситуацію не змогли прибути всі бажаючі з Борисполя та інших міст України і наші зарубіжні друзі-ронделісти. Усе ж з деякими ронделістами з Польщі та Болгарії ми зустрілися, завдячуючи надісланим вітанням, відзнятим на відео. А ронделісти з Молдови надіслали вітальний лист.

Лунали щирі вітання від директорки дитячої музичної школи ім. Лариси Остапенко Надії Ганудельової та викладача і композитора Сергія Сокура, який поклав на музику вже чимало ронделів М. Боровка. Вони наголосили, що ці твори вже виконують відомі українські артисти. Як подарунок для Миколи Маркіяновича та його друзів-поетів пролунали музичні вітання. А потім настав урочистий момент вручення літературних премій «Рондель року 2020». Переможцями конкурсу цьогоріч стали київська поетеса Інна Ковальчук та бориспільська Алла Богуш (на фото). Самі поетки, розчулені теплими привітаннями, у відповідь виголосили сповнені ліричними роздумами невеличкі промови та продекламували свої ронделі-переможці.

Член Національної спілки письменників України заступник голови Асоціації поетів-ронделістів України, Володимир Литвин розповів про найцікавіша видання збірок ронделів, представлені на виставці, та про внесок М. Боровка у процес «ронделізації» України, як тепер жартома його називають. Ось і цього разу пан Володимир назвав прізвища восьми нових членів Асоціації, які активно розпочали писати ронделі та прийняті до неї цього року. Усі вони приїхати не змогли, хоча трьом неофітам-ронделістам все ж таки вручили квитки на фестивалі.

Цікаво, що одна з них – киянка Тетяна Казько, є правнучкою письменника нашого земляка з с. Іванків Василя Швеця, пам’ять про якого нині відроджується в Україні. Вона також причетна до цього відродження, створивши у коледжі, де викладає, світлицю-музей «Тайнопис», присвячену В. Швецю та його творчості. Така красномовна деталь: чоловік поетки Віктор Володін, який також пише вірші, щоправда, лише російською мовою, подивившись на дружину, вирішив спробувати писати ронделі українською. У нього почало виходити, і, як наголосив В. Литвин, дуже добре! То що ж це?! Можливо, дійсно, якийсь рондель ний вірус розповсюдив Микола Боровко, жартували учасники фестивалю.  І додавали, що нехай залишається лише цей вірус, а всі інші – геть з України! І нехай наша країна буде відома світові не лише завдяки Чорнобилю і Кличку, як зауважила Інна Ковальчук, а й ось таким чудовим бориспільським фестивалем ронделів під егідою Миколи Боровка.

Ось таким світлим, сповненим не лише поезією, музикою, вітальними промовами, а й добрими жартами став фестиваль під щасливим номером сім. Учасники дякували директорці бібліотеки Жанні Кручиніній, її працівникам за активну участь в організації. За гарний настрій – поетесі Світлані Дідух-Романенко, яка проводила його на рівні професійної ведучої. Теплої атмосфери додала фестивалю оптимістична пісня «Кожен день маленьке свято» у виконанні під укулеле (гавайська гітара – авт.) її авторкою Ларисою Цілик. Разом з художницею Лесею Петрусь напередодні фестивалю поетеса видала оригінальну книжку з тринадцяти ронделів під такою ж назвою з підзаголовком «Антистрес-розмальовка». До кожного малюнка, який потрібно розфарбувати, є окремий рондель.

Чого лише не вигадують ці поети! Ось і бориспілець Андрій Бендик, теж оригінальний ронделіст, і до того ж досвідчений керманич на баштовому крані, знайомлячись з творами товаришів по поетичному цеху, не втримався і розпочав писати літературні пародії на їхні поезії, та такі, що неможливо втриматися від веселого сміху (Андрій зачитав деякі з них на фестивалі). А які широкі можливості надає поетична форма ронделя: тут і філософський рондель, і політичний, і ліричний, і дитячий, і рондель-пародія, і рондель-пісня, покладений на музику, і…

Ось таким яскравим видався вже сьомий фестиваль. Хоча й проведений за скороченою програмою через епідеміологічну ситуацію, адже не мали змоги запросити всіх чудових ронделістів (а їх понад шістдесят), але такий теплий і антистресовий!

Наталія МОЖАЙКІНА, член Асоціації поетів-ронделістів України, фото з офіційного веб-сайту Бориспільської міської ради

Share Button