Робота з Маском, «розумна» індустрія краси та крісло президента: про що мріють юні і амбітні науковці з «Перспективи»

Бориспіль переживає справжній науковий бум. Школярі успішно «штурмують» Малу академію наук, беруть участь в інтелектуальних батлах та готуються представляти Україну за кордоном.

Навіть у гарячий період підготовки до ЗНО та найважливіших етапів МАН журналістам «ТС» вдалося поспілкуватися з трьома юними амбітними науковцями з гімназії «Перспектива», а також з їх учителями. Тому якщо вам цікаво дізнатись ім’я потенційного президента України та секрети виховання розумників – читайте далі.

Кирило Каунін: «Хотів би працювати з Ілоном Маском і бути корисним»

Кирило Каунін цікавиться математикою, інформатикою та фізикою. А, точніше, мандрівками за межі сонячної системи та штучним інтелектом. Він не проти попрацювати з Ілоном Маском, і свою мету описує, як «бути корисним».

Кирило каже, що серйозно вивчає не все підряд, а лише те, що «матиме прикладне значення і представлятиме певний інтерес». Оскільки шкільної програми йому замало, то шукає необхідну інформацію в мережі. Школяр розповідає: «Шукаю безкоштовні джерела інформації і намагаюсь їх аналізувати, адже не все, що написано в інтернеті, чистісінька правда».

Що стосується космічних мандрівок, то Кирила цікавить питання пришвидшення ракет, адже нині вони дуже «повільні»: «Зважаючи на те, що навіть на Марс ми дістанемось за кілька років, я став дізнаватись, як це прискорити. Зацікавився астрофізикою, теорією відносності Ейнштейна, особливо – загальною теорією відносності. Написав наукову роботу про кротові нори (гіпотетична топологічна особливість простору-часу, що в кожен момент часу є «тунелем» у просторі – ред.), але перед цим написав з математики про багатовимірні простори».

Кирило упевнений, що «кротові нори» – один із ймовірних способів мандрів на далекі відстані за короткий час і пояснює: «Є й інші способи – як варп-двигун, який перевертає темну енергію навколо себе, але я в це вірю менше. Була ще квантова нелокальність, але зараз говорять, що вона інформацію не передає, а значить, не підійде для цього».

Ще одна сфера інтересів Кирила – штучний інтелект, але там уже потрібна «непроста математика».

«Тих, хто розуміється на цій складній математиці, небагато. Гадаю, в майбутньому я можу стати одним із них, тому ця тема для мене перспективна», – додає школяр.

Кому ж дістанеться такий перспективний студент, Кирило не зізнається. Каже, ще «повибирає»: «Варіанти різні – й українські, й закордонні».

Ідеальним науковцем вважає Ілона Маска і хотів би з ним працювати.

«Я про нього знаю більше, ніж про когось іншого у цьому світі. Є багато відомих людей, до яких можна придратись: як от Джефф Безос, Марк Цукерберг, Стів Джобс. А Маск просто ідеальний і викликає у мене безмежну повагу. Він саме розробляє автопілот… і ще конкурс влаштував на розроблення технології вихоплювання вуглекислого газу. Мені це було б цікаво. Не через гроші – просто тема перспективна», – додає школяр.

Окрім того, Кирило має низку власних ідей з інформатики та фізики, але «це поки не дуже серйозно» і частково секретно.

Дар’я Єрофеєва (на фото ліворуч): «Мрію відкрити лікарню і робити людей щасливими»

Робота Дар’ї Єрофеєвої наробила галасу на конкурсі «Всеукраїнський юнацький водний приз». Дівчинка з «провінції» разом зі своєю вчителькою змогла «заткнути за пояс» вихованців професорів та кандидатів наук.

Тема, яку досліджувала школярка, неабияк актуальна для Борисполя, адже йдеться про токсичність води в міських озерах. Дар’я каже, що всього цього не було б без її вчителя-натхненника Лідії Нагаєвої.

«До 8 класу я не уявляла, ким хочу стати, але коли відкрила підручник з біології і почала реально нею цікавитись, то зрозуміла – хочу пов’язати своє життя з медициною, екологією», – розповідає дівчина.

Дар’я вирішила досліджувати трансформацію озер, аби показати жителям міста, що вони теж до цього причетні. Для роботи дівчині знадобились: проби води, зерна пшениці, спеціальна лампа, ювелірні ваги і чимало математичних розрахунків.

«Щоб провести експеримент, задіяла всіх своїх родичів. Ми об’їздили п’ять озер – Олександрівське, Гульківку, Олесницьке, Нестерівське та Княжицьке. Дідусь привіз надувного човна, а тато прикріпив «роги» до автівки, щоб його транспортувати. Виглядало дуже комічно», – каже Дар’я.

Збираючи необхідний матеріал, дівчина зрозуміла, що наука потребує коштів і навіть певних жертв: «Коли брала зразки води, то й сама була у всій цій смердючій зелені… Години зо дві потім відмивалася від цього запаху».

Потім була копітка робота і складні математичні розрахунки. Дівчина зізнається, що все давалося непросто, але вони впоралися. У своїх висновках Дар’я вказує, що найтоксичніше озеро для рослин у Борисполі – Нестерівське: «Причина дуже проста – напередодні забору води для дослідження туди вилили вміст трьох асенізаторів з, так би мовити, продуктами людської життєдіяльності». «Хороша вода» лише в Олесницькому та Олександрівському озерах.

На практиці роботу Дар’ї можна внести навіть у стратегію розвитку Бориспільської громади до 2025 року. Школярка каже, що переглядала відповідний документ, й інформації про озера там дуже мало. Окрім того, наукове дослідження може і має стати добрим поштовхом для влади, аби покращити ситуацію з озерами у місті.

Зараз дівчина готується захищати свою роботу на республіканському етапі МАН, а потім – у Стокгольмі, і все це в режимі відеоконференції.

Після школи Дар’я планує вступати до медичного вишу. Буде це Київ, Полтава чи Запоріжжя – ще не вирішила. У мріях дівчина бачить себе хірургом, але спеціальність дає цілих п’ять років, аби точно визначитись із профілем.

«Я хочу бачити людей щасливими, мрію відкрити лікарню, де було б створено всі умови – і хірургія, й ін’єкційна косметологія», – ділиться дівчина і запевняє, що підтримує «розумну» індустрію краси, без нав’язувань.

Ще одна мрія Дар’ї, аби Україна наслідувала приклад Швейцарії – берегла природу і піклувалась про гарні умови життя.

Евеліна Григор (на фото в центрі): «Хочу стати президентом і зробити Україну провідною країною Європи»

Евеліна Григор вже знає майже все про роботу малих підприємств Борисполя, подумує про власну справу, а також віджартовується щодо свого майбутнього президентства, хоча це – зовсім не жарти.

«Цього року я займалась переважно підготовкою до ЗНО, писала наукову роботу з економіки, а ще отримала друге місце в Інтелектуальному батлі-2021», – розповідає школярка.

Дівчина досліджувала стан та розвиток малих підприємств у Борисполі і дійшла висновку, що все не так уже й добре: «Є низка питань, які треба вирішувати. Я аналізувала програми і можу сказати, що на папері все класно, а насправді, не дуже. Є локальні проблеми – корупція, бюрократія і навіть недостатня освіта».

Ще один висновок, який зробила Евеліна, у школі бракує практичних занять з економіки: як заснувати власну справу, що таке податки і як заповнювати квитанції. На практиці її робота має допомогти малим підприємцям: пояснить загальні тенденції, розповість про проблеми, які на них чекають, та «куди бігти і що робити».

Відкривати власну справу в Борисполі, за словами школярки, варто, але потрібно бути достатньо мужніми, щоб «вибігати з цими паперами».

Дівчина називає економіку дуже важливою і цікавою сферою, адже «ми щодня є її складовою. Зайшли на каву і все – пішло-поїхало».

Окрім економіки, їй доволі цікава й сфера політики, а уроки історії тільки підігрівають цікавість.

«Людство стільки разів робило різні помилки, а скільки разів можна було зробити дійсно важливі висновки, є дуже багато класного досвіду різних країн, як вони розвивались, а ми і досі сидимо й чекаємо незрозуміло чого. Мені здається, що в багатьох українців є таке: «Я нічого не робитиму, зараз влада прийде… О, нові точно будуть класні, вони мені й допоможуть», – каже Евеліна.

Тож політика чи економіка, дівчина ще не обрала, але розглядає варіант отримання одразу двох освіт. На навчання за кордон не збирається і наголошує: «Це трохи дорого, а ще я прихильниця України. У моїй родині ніколи не звучало: «Ой, а може, в Польщу махнути?» Ні, дякую, у мене своя полуниця на городі є. Я – за подорожі, мені достатньо поїздити, подивитись, оцінити досвід, а потім, працюючи, віддавати податки в свою країну, а не чужу».

Про власну справу дівчина теж подумує, але починати планує через два-три роки. Можливо, це буде щось із сфери послуг, але точно не кав’ярня.

Про політичну кар’єру Евеліна поки віджартовується: «Коли мене запитують: «Ну що?» Кажу: «Президентом буду. Трохи грошей назбираю і почну свою кампанію», а потім серйозно додає, що була б не проти. Для початку готова спробувати себе на посаді міського голови. І вже має низку ідей, як зробити Бориспіль «кльовим».

«А вже потім можна бути президентом і зробити Україну провідною країною Європи», – зауважує дівчина.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС», фото автора

Share Button