Катерина Шабан про роботу фракції «ЄС», «рожеві окуляри» та роль жінки у політиці

Катерина Шабан керує однією з найбільших фракцій у Бориспільській міській раді – «Європейська Солідарність». Вона – досвідчений депутат і єдина жінка серед лідерів фракцій.

Поза політикою Катерина Шабан – мама, дружина і освітянка: працює заступником начальника управління освіти і науки Бориспільської міської ради, а також разом з чоловіком виховують двох доньок.

«Інколи у твоїй добі, у цих 24-ох годинах, все настільки щільно, що подих перевести ніколи», – каже Катерина Степанівна під час зустрічі.

Вона виважена, поміркована, але дуже принципова – справжня «м’яка сила», якої часто бракує в політиці.

Оскільки новий політичний сезон тільки набирає обертів, то говорили з Катериною Шабан про «завдання максимум» «ЄС» на каденцію, вплив політичного бренду, співпрацю з міським головою та роль жінки у політиці. Не залишили поза увагою корупцію, кулуарні домовленості та багато іншого. Більше – читайте у матеріалі «ТС»

– Біля управління освіти можна побачити цитату Григорія Сковороди: «Лише той вчитель, хто живе, як навчає». А чи можна перефразувати і сказати, що депутат – це той, хто не відривається від реалій своїх виборців?

– Якщо ми говоримо про депутатів місцевих рад, то це дійсно звичайні люди, які взяли на себе відповідальність вирішувати проблеми міста. Люди, які мають роботу, родину, клопоти, переживання, але розуміють: «Якщо не ти, то хто?»

– Під час своєї першої каденції ви назвали депутатство експериментом. Минулої осені вас переобрали до ради, а нещодавно призначили головою фракції. Тож експеримент удався?

– Вперше, коли ти йдеш, то йдеш у рожевих окулярах. У тебе багато ідей, багато думок, і ти певен, що їх реалізуєш. Років за три розумієш, що реалізувати можеш лише 20-30%.

Що є деструктивом і що обрізає крила – це ставлення людей. Зараз, особливо у Facebook, що б ти не зробив – усе сприймається не так, все негативно. Ти зробив, але зробив не так: «А, піариться…».

За другої каденції ти вже рожеві окуляри знімаєш, розумієш конкретно – що і як. Але бажання працювати, творити, розвивати громаду залишається. Це той стрижень, який тримає.

Щодо посади голови фракції – у мене немає амбіцій бути керівником і не було ніколи. Це було бажання наших депутатів, які й подали мою кандидатуру. Для мене це не про кар’єру чи ріст, це про довіру. Першою думкою було: «Навіщо мені це?», оскільки часу і так обмаль. Проте колеги наполягли, тож я залишила за собою право піти, коли стане вкрай складно.

Чи був експеримент успішним? Люди з мого округу можуть сказати, чи було їм комфортно, чи вдалося реалізувати всі плани. Сподіваюсь, успішний.

– Розкажіть про роботу фракції та її особливості?

– У нашій фракції вісім депутатів, і кожен – непересічна особистість, кожен має свою думку, кожен фахі-вець своєї справи – медик, юрист, інженер, кожен зі стрижнем. У нас нема таких, що з усім погоджуються. Попри те, всі готові чути колег і йти на компроміси.

На засіданні фракції розглядаємо порядок денний, обговорюємо всі питання. Оскільки наші депутати працюють у різних комісіях, то кожен може детально розповісти про свої профільні питання. Я працюю у бюджетній, тож інформую, на що планують виділити кошти і скільки, а також цікавлюсь, які у фракції думки з цього приводу.

Якщо виникають сумніви чи зауваження щодо якогось питання, озвучую їх міському голові та іншим головам фракцій на погоджувальний раді. І вже під час цього обговорення вирішуємо – доопрацьовувати чи знімати питання.

Наші депутати часто і під час сесії беруть слово, адже вважають за потрібне висловити свою думку чи зауваження – і це нормально.

– На чому ваша політсила планує зосередити роботу? Можливо, це політичні моменти, можливо, господарські. Визначилися з питаннями?

– «Європейська Солідарність», на загальнонаціональному рівні, – це насамперед патріотична політична сила, яка формує проукраїнську ідеологію.

Іноді ми також розглядаємо на сесіях загальноукраїнські питання та формуємо звернення. Наприклад, стосовно щеплень від ковіду – що потрібно активно цю роботу проводити, або щодо вагнерівців – що має бути комісія з розслідування цієї ситуації. Це важливо, адже ми бачимо, що біля кордону знову стоять російські війська.

Якщо говорити про нашу фракцію, то маємо завдання номер один –
розвиток громади. Є проєкт реконструкції Київського Шляху – від Глібова до Момота. Також є питання електронного документообігу. Зараз з ним працює міська рада, і доступ має лише декілька людей. Ми хочемо ввести нову систему, щоб електронний документообіг був швидкий і практичний. Раніше секретар міської ради говорив про створення Служби мера – це й буде початком змін, щоб об’єднати всі управління в одну систему, адже досі такої практики не існувало.

Зосередимось на кроках, які поліпшуватимуть наше життя. Наскільки мені відомо, у нашого депутат Андрія Гануша є задум і навіть ескіз облаштування «ями» біля будинку культури. Він бачить там парк і дитячі майданчики, зручні гірки для зимового відпочинку. Він закликав депутатів, які є його сусідами, підтримати ідеями та коштами. У нас там поруч Ілля Луців, тож, гадаю, підтримка буде.

Також у Соцмістечку розпочали закладати парк, і цю справу треба завершити. Вважаю, до цієї справи долучимося ми з Рустамом Хамракуловим.

Ось лише короткий перелік зон, які потрібно розвивати, адже вони є значущими для громади.

– Чи є завдання «мінімум» і завдання «максимум» на цю каденцію? Чи існує пакет ініціатив?

– Завдання мінімум – реалізація комфортного життя і ладу на округах. Із найпростішого – дитячі майданчики та дороги.

Серед важливих завдань – будівництво нового корпусу лікарні, адже медики «задихаються» через брак місця; відкриття дитсадка на вул. Володимира Момота, оскільки маємо проблеми з ясельними групами; добудова школи імені Костянтина Могилка – там неможливо навіть групу продовженого дня організувати через нестачу місця.

Не менш важливий проєкт будівництва Центру туризму і краєзнавства біля колишньої школи № 2… Планів і задумів дуже багато.

– Міський голова під час передвиборної кампанії говорив, що в Борисполі планується будівництво аквапарку, але наразі ця тема практично не порушується. Тож чи є аквапарк в ідеях, планах, обговореннях?

– Ідея така є, ми всі прагнемо створювати комфорт для нашої громади. Але для її реалізації потрібні інвестори. А час нині непростий – карантин і постійні обмеження. Хоча, насправді, це питання слід ставити міському голові – він має своє бачення і плани.

– І щодо міського голови. Чи зустрічається він із фракцією? Чи тисне щодо голосувань або рішень? Чи має фракція вплив на міського голову?

– Те, про що я зауважую у повсякденному житті: міський голова є головою усієї бориспільської громади і не надає переваги жодній політичній силі у міськраді. Чи впливає він конкретно на нас? Я такого випадку не пам’ятаю. Жодного разу, на жодній зустрічі міський голова не намагався вплинути на рішення фракції «ЄС».

Щодо нашого впливу на міського голову… Знову ж таки, такого ще жодного разу не було. Можливо, минуло ще небагато часу і, відповідно, не було надто серйозних питань чи дискусій.

– І ще одне – часто депутати стають заручниками великих політичних брендів і великої політики. Чи самостійна бориспільська фракція «ЄС»? Цінні вказівки отримуєте?

– Звичайно, до мене доходили чутки, що центральні органи партійної влади хочуть певним чином контролювати місцеві осередки. Однак такого досвіду у мене немає. Переконана, що у будь-якій ситуації завжди можна сісти за «круглий стіл» і обговорити всі питання. Сподіваюсь, якщо у майбутньому все ж виникнуть подібні ситуації, наша фракція зможе прийняти гідне рішення, яке буде корисним для бориспільської громади.

– У цьому ж партійному контексті цікавить і бачення співпраці «ЄС» з іншими партіями. Чи можлива дійсно «правильна коаліція», як її назвав Володимир Борисенко, що передбачає об’єднання всіх сил. Чи це все ж неможливо з політичних причин? З якими силами готова співпрацювати «ЄС»?

– На місцевому рівні ідеологічні відмінності, насправді, не так уже й відчутні. Чому? «ЄС» намагається бути патріотичною та проукраїнською партією. Наші колеги нас у цьому підтримують. Здається, що розбіжності більш помітні на всеукраїнському рівні і мають місце переважно у Верховній Раді.

Щодо «правильної коаліції», ми повністю підтримуємо ініціативу міського голови про спільну відповідальність і роботу заради добра громади. Переконана, що мої колеги з інших партій підтримують ті ж ідеї. Ніхто не хоче деструктиву чи проблем у місті. Кому це потрібно? Нікому! Всі хочуть бачити громаду процвітаючою, багатою та європейською.

Наша громада і наше місто – те, що нас об’єднує. Звісно, думки можуть бути різні, як і розв’язання проблем можливе різними шляхами. Та все ж діалогу ніхто не відміняв, усе можна обговорити і дійти до спільного знаменника. Тож зараз можу стверджувати, що ми дійсно об’єднані. Наші засідання проходять у спокійній атмосфері, де кожен вільно висловлює свої думки та рішення.

– Ви згадували про зустрічі лідерів фракцій, і знаю, що після виборів їх було чимало у різних форматах. Як часто зустрічаєтесь зараз, про що говорите і як це відбувається? На понижених тонах чи на підвищених? З грюканням дверей чи за кавою?

– Пригадую останню таку зустріч у кабінеті міського голови, за участі голів фракцій спільно з заступниками Володимира Костянтиновича. Усе, як і зазвичай, спокійно і виважено. Зізнаюсь, спочатку хвилювалась, адже серед голів фракцій я – єдина жінка. Це взагалі такий дисонанс… коли навколо одні чоловіки, які можуть дозволити собі і «міцне слово». Проте, як виявилось, хвилювалася даремно. Все культурно, інтелігентно.

– Цікавить ще гендерний момент. Не буває такого: «Ну, ви ж жінка… Ми тут зараз з хлопцями все вирішимо…, а потім вам розкажемо»?

– Хто знає, може, в думках вони так і припускають… Хоча жодного разу подібного натяку від чоловіків не було. Можливо, це тому, що я сама по собі не конфліктна особа. Окрім того, не слід забувати, що жінки є добрими перемовниками, бо вміють домовлятися і оминати гострі кути.

– І, звісно ж, не можу не запитати про кулуарні домовленості. Є вони чи немає?

– Оскільки я очолила фракцію не так давно, то не можу сказати, як було раніше. Сьогодні все відбувається відповідно до процедури вирішення різних питань – обговорення в комісіях, а згодом на засіданні ради.

– Ще одне важливе питання –  чи є у міській раді корупція? Не так давно прогриміло кілька корупційних скандалів, які, щоправда, завершились нічим. Ваше ставлення до цього явища як депутата, керівника фракції, громадянки?

– До корупції ставлюся негативно. Переконана, що корупція підриває довіру до влади і веде до деградації громадян. Водночас досить часто чую в новинах і по телебаченню про корупційні послуги, що свідчить: такі моделі поведінки не зникають. Все це, звичайно, сумно, ослаблює взаємну довіру.

– Чи є у фракції «ЄС» внутрішня декларація: ми не беремо хабарі, а якщо вже є такі факти, то складаємо мандат і тихенько собі йдемо?

– Мрію, щоб під кінець нашої каденції я могла стверджувати, що фракція «ЄС» цими справами не займалась. Наша мета добробут і розвиток громади, а не особисті інтереси.

– Як людина принципова, за які питання ви у жодному разі не голосуватимете?

– Насамперед  я громадянка України, яка любить свою батьківщину, мову і культуру. Тому не голосуватиму за все те, що нестиме загрозу моїй державі і моїй громаді. Для мене це дуже важливо, подібно тому, як важливо захищати демократію чи екологію.

– Ще маю кілька запитань щодо вашої депутатської діяльності. Розкажіть про свій округ. Ви вже зустрічалися з виборцями?

– Так, зустрічі відбуваються постійно. Мій округ – це переважно приватний сектор, окрім кількох багатоповерхівок по вул. Ватутіна та вул. Гоголя. На сьогодні всі прохання і зауваження були враховані та проголосовані міською радою. Наступний крок – втілення планів у життя.

Окрім цього, важливими все ще залишаються питання ремонту багатоповерхових будинків: у деяких протікає дах, деякі потрібно утеплювати, у частині будинків потрібно міняти каналізаційні труби. Однак важливо пам’ятати, що все це можна зробити лише за умови співфінансування, де міська рада виділяє 90%, а мешканці мають докласти лише 10% потрібної суми.

Наприклад, на сьогодні маю проєкт на ремонт даху на Ватутіна, 73, але реалізувати його не так легко, через брак коштів від місцевих жителів. Також на постійній основі відбувається виділення матеріальної допомоги. Скажімо, від початку нової каденції  25 осіб на моєму окрузі вже отримали фінансову допомогу.

Поза тим, є й доволі складні питання, приміром, водопониження по вул. Ватутіна. Актуальним на сьогодні ще залишається питання водопониження по пров. Ботанічний. Я намагалась їх вирішити ще минулої каденції. На моє прохання туди виїздили і заступник міського голови, і начальник Головного управління ЖКГ, однак підтвердили, що вирішити це питання неможливо через брак вільної землі для водовідведення. Та руки не опускатиму. Спробую задіяти сучасних проєктантів та вислухати їхню думку, щоб не було жодних звинувачень у мій бік, що чогось не доробила або ж кинула напівдорозі.

– Маєте дорожню карту на п’ять років? Я так розумію, що водопониження там точно буде одним із перших пунктів.

– Усі питання важливі. Окрім водовідведення, маю бажання покращити сквер по вул. Ватутіна, де колись було єврейське кладовище, засадити його молодими деревами. Окрім того, продовжую опікуватись садочками та школами, Будинком дитячої творчості, що є на моєму окрузі. Планую долучитись до завершення робіт у сквері, що в Соцмістечку.

– Ви вже розпланували «свій» мільйон?

– Спершу намагатимусь заасфальтувати вулиці, побудувати і поліпшити майданчики для воркауту, завершити проєкт водопониження на пров. Ботанічний, доробити сквер у Соцмістечку, висадити молоді дерева. Звичайно, до цієї справи долучаться фахівці-проєктанти.

– На завершення хотіла б згадати про акцію «Йдеш у політику не сама» – на підтримку жінок, які вирішили проявити себе у цій галузі. Скажіть, чи просто жінкам у бориспільській політиці?

– Упевнена, що жінкам комфортно у політиці. Як на мене, найважливіше – усвідомлювати, що ти працюєш на громаду і для громади, тебе обрали люди і ти є представником їх інтересів. Це має бути ключовим для кожного політика – незалежно від статі. Ти йдеш туди не для збагачення, не для своїх інтересів – ти йдеш допомагати людям, допомагати громаді.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

 

Share Button