Олександр Гурін про дитяче харчування, АЧС та перевірки з відеокамерами

Вони ходять на перевірки з відеокамерами, знають, де дітей харчують найкраще, а ще створили сторінку у Facebook, аби спілкуватись із людьми і відповідати на найпоширеніші запитання.

Мова про Бориспільське районне управління ГУ Держпродспоживслужби у Київській області. Окрім контролю за безпекою продуктів, тут видають «паспорти» котам та собакам, мають повну електронну базу кіз, овець та корів, а ще проводять аналізи у лабораторіях за найсуворішими євростандартами.

Журналісти «ТС» зустрілись із керівником управління Олександром Гуріним, аби поговорити про безпеку харчування, забруднену Ікву, а ще дізнались про шахрайські схеми у маркетах, спреди та багато іншого.

– Два роки тому, коли ми з Вами говорили про управління Держпродспоживслужби, то сама служба перебувала на стадії реорганізації. Реорганізація завершилась? Працюєте на повну потужність? Які важливі завдання ставите перед собою?

– Так, реорганізація, яка тривала два роки, нарешті завершилась. Ми є структурним підрозділом Головного обласного управління Держпродспоживслужби. Маємо два великі відділи: безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини і відділ державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства. Основні функції – контроль за безпечністю харчових продуктів. Якщо раніше говорили про якість, то нині на першому місці – безпека.

– Контроль – це чудово, але чи маєте нині можливість проводити перевірки у повному обсязі, адже мораторій довгий час створював перешкоди в роботі?

– У квітні прийнято закон, який дає більше повноважень спеціалістам Держпродспоживслужби щодо здійснення контролю. Тепер ми не маємо права повідомляти оператора ринку (виробника) про те, що до нього йде перевірка.

Якщо надійшла якась скарга або є інформація про порушення, можемо без повідомлення виїздити і встановлювати причину. Приводом до ухвалення такого рішення стали випадки масових отруєнь у школах, садочках і таборах відпочинку.

А щоб не виникало зайвих запитань, ми здійснюємо відеофіксацію кожної перевірки. Процес відеофіксації проходить згідно із затвердженими Методичними рекомендаціями фіксування процесів здійснення планових або позапланових заходів державного нагляду (контролю) засобами відеофіксації.

Як фільмуєте перевірки? На телефони?

– Процес відеофіксації знімається на відеокамеру. Одна у нас уже давно, а нещодавно видали ще одну – невеличку нагрудну, щоб можна було закріпити на одязі, як у поліції. Безперервно така камера може працювати добу.

Уже застосовували її в дії?

– Звісно. Ми є учасниками пілотного проекту, який запустила Держпродспоживслужба. Наш район одним із перших почав використовувати відеозйомку. Всі відеоматеріали з перевірок зберігаються в архіві, переглядаємо їх, потім направляємо в область. Це нововведення дисциплінує не тільки виробника, а й перевіряючого.

Повернемось до перевірок. Цікавлять школи та садочки: хто їх перевіряє і як?

– Такі перевірки проводимо спільно з Центром лабораторних досліджень. Ми здійснюємо контроль, а вони проводять дослідження того чи іншого продукту на безпечність та калорійність. Такий тандем дуже позитивно впливає на проведення контролюючого заходу. Сподіваюсь, що ми не допустимо випадків отруєння дітей.

У Борисполі діти не труїлись, але батьки час від часу скаржаться на якість харчування. Знову ж таки, на недостатню калорійність. Що показали результати ваших перевірок?

– Були випадки виявлення бактерії групи кишкової палички як на руках кухарів, так і на посуді. Ми реагували на це приписами. Заходи виконано повною мірою. Наступні проби були негативні. Можу запевнити, що діти харчуються безпечно.

Про які заклади йдеться?

– Про школи і садочки.

А як щодо калорійності?

– Дотримується і калорійність. Але якщо порівняти сільські і міські дитсадки, то в селі продуктів більше і вони кращі. Хочу закликати всіх, хто опікується дитячим харчуванням, відповідальніше ставитися до цього питання. Годувати аби годувати не потрібно. Дитині має смакувати, і їсти вона має із задоволенням.

Минулого року у столиці був гучний скандал – замість масла освітні заклади закупили спреди. Чи виявляли подібну продукцію у Борисполі та районі?

– Це дійсно була гучна справа. Під виглядом масла постачали продукт, де взагалі не було тваринних жирів. Згодом з’ясувалось, що постачання здійснювали за підробленими документами. Наші садочки та школи теж трохи цього продукту брали, але його швидко вилучили.

Навесні ми багато писали про забруднення річки Іква у Воронькові. Яка ситуація на сьогодні?

– Матеріали наразі все ще у прокуратурі. Чи є там зрушення? Я не володію такою інформацією. Єдине, що можу сказати, за результатами, вода нормальна.

Ймовірно, у річку кинули стоки з ливневої каналізації, куди могли потрапити речовини, якими обмивають літаки. Ця «хімія» дуже добре «посадила» всі мікроорганізми, які лягли на дно. Вода настільки прозора, що навіть дно можна побачити, але воно чорне. Тож сказати, що там безпечно купатись, не можу.

В Україні знову фіксують численні випадки АЧС, яка ситуація у Бориспільському районі?

– Минулого року у нас був один випадок. У Лебедині підприємець привезла малих поросят із Золотоніського району: восьмеро загинуло, двох вона реалізувала і чотирьох відвезла назад. Вимагала, аби повернули кошти. Домовитись не вдалося, тож в результаті викликали поліцію, представників Держпродспоживслужби, які забрали трупи, відвезли в державний науково-дослідний інститут, де було виявлено вірус АЧС. Ми провели у селі всі заходи, обійшлось без випадків масової загибелі.

Цього року випадків раптової загибелі свиней не було. Щоправда, є питання з дикими кабанами, адже це основний фактор ризику. Ми двічі проводили їх масовий відстріл у мисливських господарствах – Ржищівському та в Карані. Але ж міграцію не зупиниш. В Українці виявили серед диких кабанів африканську чуму, і коли там почався масовий відстріл, вони через Дніпро переплили сюди.

Тобто ризик захворювання зберігається?

– Так.

А як щодо сказу?

– Ситуація напружена і дуже напружена. Покусів багато. У селі Дударків був випадок сказу. Школяр приніс додому кота, а той з часом відмовився від їжі, подряпав чоловіка. Коли тварина загинула, було проведено експертизу і виявлено сказ. Звісно, провели всі необхідні заходи, але питання буде відкритим доти, доки у державі не з’явиться програма поводження з безпритульними тваринами.

Ми намагаємось максимально інформувати жителів міста та району. Створили навіть сторінку у Facebook. Спілкуємось, роз’яснюємо – якщо любите свою тварину, подбайте про її здоров’я, зробіть щеплення від сказу. Вакцин у нас вистачає і вони безкоштовні. Працюємо щодня, окрім неділі, з 08.00 до 17.00, тож приходьте!

Тоня ТУМАНОВА, «тс»

Share Button