Максим Степанов: «Нове постачання вакцин відкладається»

Виробники вакцини зривають терміни поставок препарату в Україну. Про це в коментарі одному з видань у вівторок, 9 березня, повідомив міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.

Він зазначив, що Україна очікує підтвердженого постачання таких вакцин: американської Nonavax, індійської CoviShield, китайської Sinovac, а також AstraZeneca і Pfizer за програмою Covax.

Всього Україна уклала контракти на постачання 15 мільйонів доз вакцин, з яких отримання 12 мільйонів доз вже підтверджено. Це вакцини CoviShield (2 млн доз, з яких 500 тисяч Україна вже отримала в лютому) і Novavax (10 млн доз).

«Плюс ми чекаємо підтвердження і дозволу від AstraZeneca на постачання в Україну ще трьох мільйонів доз вакцини CoviShield», – заявив Степанов.

Він також додав, що, за контрактом, два мільйони доз CoviShield Україна має отримати до кінця першого кварталу 2021 року. Однак міністр охорони здоров’я вважає, що до домовленої дати з поставкою можуть не встигнути.

«500 тисяч доз CoviShield ми вже отримали, решту (1,5 млн доз) ми повинні отримати до кінця березня. За контрактом. Але якщо ви подивитеся, що відбувається у світі, то 90% зобов’язань за строками переноситься, оскільки у виробників катастрофічно не вистачає потужностей. Є проблеми з термінами постачань не тільки в Україні, а й у ЄС, Канаді, Америці. Це відбувається в усіх без винятку країнах. Наприклад, зараз Італія блокує вивезення AstraZeneca в Австралію у зв’язку з тим, що виробник не виконав свої зобов’язання в повному обсязі», – розповідає Степанов.

Затримується постачання і китайської вакцини Sinovac, яку Україна закупила ще в грудні минулого року і повинна була отримати на початку березня.

Але, як заявляє міністр, за кожен день прострочення постачання вакцини Україна отримає компенсації від фармацевтичної компанії Лекхім, яка виступає посередником при угоді.

«За контрактом, ми отримаємо 1 мільйон 913 тисяч доз вакцини Sinovac, з яких 700 тисяч повинні були поставити в термін 30 календарних днів після реєстрації вакцини в Китаї. Там вона була зареєстрована 6 лютого. Але термін постачання, за словами виробника, переноситься вже на середину березня. Не виключаю, що й до середини березня ми можемо її не отримати. Але за кожен день прострочення передбачені штрафні санкції», – уточнив Максим Степанов.

Ще одне джерело надходження вакцин – програма COVAX, за якою Україна повинна отримати препарати Pfizer і AstraZeneca. Постачання цих вакцин теж затримується на невизначений термін.

«У нас мало бути 117 тисяч доз Pfizer і 3,8 мільйона доз AstraZeneca до кінця другого кварталу. При цьому початок постачання було заплановано на середину лютого. Як бачимо, вже березень, у нас немає чіткого розуміння, коли ми отримаємо ці вакцини», – заявив Степанов, додавши, що поки МОЗ отримує тільки загальні сигнали від виробників про те, що найближчим часом ми повинні отримати вакцину.

Раніше в Pfizer заявили, що інші країни вели переговори про постачання вакцини ще в першій половині літа минулого року і тому зараз мають вакцини. Зазначалося, що уряду України це теж варто було робити раніше.

Share Button