ДІАЛОГ У ДІЇ: ВИМІР УКРАЇНСЬКОГО ТА ЄВРЕЙСЬКОГО НАРОДІВ

Долаючи негативні стереотипи у міжнаціональних відносинах, у Борисполі відбувся діалог у дії «Культурний обмін як шлях до порозуміння». Організатори: голова ГО «Інститут Юдаїки» Юлія Смілянська та голова ГО «Зодчий» Борис Шапіро за підтримки Голландського Єврейського фонду. В центрі уваги – історія та культура єврейської національної меншини, яка у Борисполі займає п’яте місце серед 130 по всій Україні. На цьому наголосила заступник міського голови Людмила Пасенко, додавши: «Ми всі володіємо мистецтвом жити разом і шанувати наше минуле».

У програмі — відвідування скверу по вул. Ватутіна. «Свого часу до мене звернувся громадський активіст Сергій Кравчун, який розповів, що раніше тут було єврейське кладовище, – розповідає Б. Шапіро. – У співпраці з державним історичним музеєм минулого року разом з архітекторами та депутатом цього округу Катериною Шабан ми звернулися до міської влади з проханням надати цьому місцю відповідний статус і не допустити забудови. Нам пішли назустріч». Б. Шапіро особисто розробив проект пам’яті про єврейські поховання, зберігши їх у камінні, що символізує вічність.

В актовій залі міської ради відбулося урочисте засідання. У вітальному слові міський голова Анатолій Федорчук наголосив, що ключове питання співіснування – порозуміння етносів, а особливо у вимірі двох культур – українського та єврейського народів. Щодо скверу він додав: «Створення зони відпочинку, за яку була «за» сама громада, говорить про те, що ми стали іншими. Давайте більше спілкуватися, аби стати ближчими один до одного».

Про історію формування єврейської общини на Бориспільщині, її життя в період з 1824-го по 1976 рік розповіла директор музею Наталія Йова. Вона оперувала фактами з книги спогадів нашого земляка, американського інженера Якова Рубіна, яка потрапила до закладу 1978 року.

Протоієрей УГКЦ отець Ігор Шабан наголосив, що діалог – це вміння слухати і почути: «Україна – наш спільний дім, який будується різними конфесіями, народами, культурами». За його словами, розуміння цього дасть змогу жити в рівновазі, поважаючи один одного.

Засновник видавництва «АДЕФ» Ігор Шпак презентував книги, серед яких чотиритомне видання творів Шолом-Алейхема «Мир Вам», куди ввійшло найвідоміше з його літературної спадщини. Вперше всі тексти Шолом-Алейхема подаються як мовою оригіналу, так і в перекладі російською.

Для Музею класика єврейської літератури Шолом-Алейхема, що в м. Переяслав-Хмельницькому, ці книги подаровані головою ГО «Зодчий» Б. Шапіро. Окремі книги видавництв «АДЕФ» та «Дух лідера» було презентовано і бориспільській громаді.

Під час засідання «круглого столу», що відбулося в бібліотеці, бесіду-лекцію «Шолом-Алейхем та Україна» провела голова ГО «Інститут Юдаїки» Юлія Смілянська. У роботі «круглого столу» взяла участь завідувач сектору «Музей класика єврейської літератури Шолом-Алейхема» Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» Леся Гладун.

Серед мистецького в рамках діалогу у дії сцена зі спектаклю «Тев’є-Тевель» у виконанні народного артиста України Петра Панчука, музика, як універсальний комунікатор, у виконанні піаніста, композитора, лауреата міжнародних конкурсів Олександра Саратського та лекція-концерт засновника «Pushkin Klezmer Band» Міті Герасимова на базі «Фестклаб» «Dr.Pub».

Тетяна Підгурська, «ТС», фото автора

Share Button