«Дякую Богові, що дав мені народитись українцем»

До 100-річчя від дна народження Олеся Гончара

З нагоди 100-річчя від дня народження у Борисполі відбулася науково-практична конференція «Вплив творчості Олеся Гончара на формування розвитку літературного доробку сучасних українських письменників». Ідейний натхненник – голова Бориспільської міської організації політичної партії «Патріот», громадський активіст Анатолій Теплицький.

Відкрив захід секретар міської ради Ярослав Годунок, у спільній молитві «Отче наш» присутні схилили голови.

Народився майбутній майстер пера на Полтавщині. Навчався у Харківському університеті, однак навчання перервала війна. У складі студентського батальйону добровольцем пішов на фронт. Перші літературні спроби молодого письменника, оповідання й повість, з’явилися 1938 року. Широкому загалу Олесь Гончар відомий передовсім своїми романами «Прапороносці», «Людина і зброя», «Тронка» і «Собор», який старшокласники вивчають у школі. Він і став рубіжним твором для письменника, який вважають романом-попередженням перед загрозливим наростанням низки тенденцій моральної деградації суспільства у середині шістдесятих років: «пустодзвонство», «кар’єризм», «нехтування народною мораллю».

З доповідями виступили А. Теплицький, український юрист і політик Микола Голомша, науковець Валентина Стрілько-Тютюн, письменник Володимир Шовкошитний, директор центральної бібліотеки міста Жанна Кручиніна.

Завдяки гучномовцю, присутнім вдалося почути голос дружини письменника Валентини Данилівни: «Відданий своїй державі, Олесь любив працьовитих українців, свою землю і за неї воював». Вона зізналася, що улюбленою піснею чоловіка була українська народна «Ой чий то кінь стоїть».

Учасники науково-практичної конференції звернулися до Бориспільської міської ради з пропозицією встановити меморіальну табличку на вулиці, названій іменем Олеся Гончара, одного з останніх українських моральних авторитетів минулого століття. За дорученням учасників заходу оформлення необхідних документів поклали на ініціатора зустрічі А. Теплицького.

Інф. «ТС»

Share Button