НАШ ЧУБИНСЬКИЙ

Павло Чубинський — гордість усієї України, та найперше – він гордість Борисполя. Вже тепер на Книшовому меморіальному парковому комплексі височіє триметровий гранітний постамент великому українцю. Минулого року в червні перший в Україні пам’ятник Чубинському було відкрито саме на його малій батьківщині – в Борисполі.

Непростою була життєва і творча доля П. Чубинського. Народився він 27 січня 1839 року в Борисполі на вулиці Горянській. Юридичну освіту здобув у Петербурзі, а пізніше всю свою наукову діяльність спрямував на вивчення, збирання та дослідження українського фольклору як організатор Південно-західного відділу Російського географічного товариства. Матеріали наукових експедицій П. Чубинського були опубліковані у «Працях етнографічно-статистичної експедиції у Західно-Руський край» (1872-1879 pp.), в яких зібрано і записано близько чотирьох тисяч обрядових пісень: родини, хрестини й похорони; більш ніж у двадцяти місцях дослідник описав весілля, зібрав близько трьохсот казок, більш ніж у шістдесяти місцях зробив записи говірок…

Розплатою за любов до України стали аж два заслання. Сім років П. Чубинський був за межами України. З останнього заслання великий українець повернувся  важко хворим.

Останні роки Павло Платонович жив то в Борисполі, то на хуторі, іноді їздив у Київ до лікарів чи друзів, тяжко мучиться від недуги. 14 (26) січня 1884 року за день до 45-ліття видатного вченого не стало. Помер у Києві. Відспівували його у церкві Різдва Богородиці, що на березі Дніпра, у тій самій церкві, де майже 23 роки тому ночувала домовина його апостола — Тараса Шевченка. Наступного ранку його повезли в Бориспіль. Поховали на Книшовому цвинтарі.

Минуло багато років, і місце поховання автора українського гімну вже важко було відшукати, адже в радянський час пам’ять про Чубинського ретельно стиралася. Зрештою, зусиллями ентузіастів і місцевої влади уже в роки незалежної України на місці умовної могили поета і вченого встановили погруддя.

Сьогодні, їдучи з Києва через Бориспіль, зліва ви обов’язково проминете Книшовий меморіальний парковий комплекс. Всього за якусь сотню метрів від автостради  стоїть Чубинський: великий українець тримає в правій руці гусине перо, спираючись на іонічну колону зі збірками своїх праць. У його погляді мить зосередження на написанні своїх праць… А далі, уже справа, минаєте вулицю Горянську, яка весною потопає у вишневому цвітінні. Іменем Чубинського названо ліцей «Дизайн-освіта» у Борисполі,  село у Бориспільському районі і залізничну станцію. Гордістю району є народна хорова академічна капела імені Павла Чубинського…

Колись Михайло Драгоманов вигукнув: «Сила чорноземна наш Чубинський!». А ми, жителі Бориспільщини,  щоразу встаючи під перші акорди священного для українців гімну, тепер можемо просто сказати: «Наш Чубинський».

ВШАНУВАЛИ ВЕЛИКОГО ЗЕМЛЯКА. 27 січня Бориспіль вшанував 182-гу річницю від дня народження свого великого земляка покладанням квітів до пам’ятного знаку Павлу Чубинському на розі вулиць Київський Шлях – Бежівка та пам’ятника, що височить на символічній могилі на Книшовому меморіальному парковому комплексі. Про це повідомляє у Фуйсбуці управління культури Бориспільської міської ради. У заході взяли участь міський голова Володимир Борисенко, заступник міського голови Людмила Пасенко, представники освіти, культури та громадськості.

Share Button