Лікар дав поради: як пережити морози без стресу для організму

Сильні морози – це стрес для всього організму, від якого страждають всі органи. Лікар-терапевт КНП «ББЛІЛ» з багаторічним стажем Віталій Нечипоренко дав корисні поради, як підтримати здоров’я у морози.

Лікар запевняє, що під впливом морозів у мозку людини активізується вироблення контрінсулярних гормонів, які належать до категорії гормонів стресу. Перенести такі зміни без потрясінь здорова людина загалом може: правильно вдягнена відчуватиме на морозі бадьорість та приплив сил. Але хто з нас сьогодні не має хронічних хвороб?

«Організм поступово починає звужувати судини зовнішні, але і розширює судини внутрішніх органів, щоб їх обігріти. За наявності хронічних, серцевих недуг або проблем із судинним тонусом, це створює додаткові ризики», – наголошує В. Нечипоренко та запевняє, що найбільш комфортною для організму є кімнатна температура. Необхідність адаптуватися до перших морозів, що прийшли на зміну плюсовій температурі, сприймається тілом як гострий стрес.

Якщо перебування на морозі тривале — відчуття холоду стає неприємним спочатку на відкритих, а потім і на закритих одягом ділянках тіла. Поколювання, потім різкий біль через деякий час змінюються онімінням. Шкіра на місці обмороження спочатку червоніє, потім з’являється фіолетовий чи барвисто-мармуровий відтінок. Врешті-решт шкіра може набути блідого кольору. Заклякають пальці, рухливість їх зменшується, а то й зовсім втрачається.

При загальному переохолодженні зростає ризик замерзання. Воно може проявлятися в легкій, середній та важкій формах.

У легких випадках люди стають мляві, їх хода хитка, невпевнена. На запитання відповідають не відразу. Мовлення та дихання уповільнені. Пульс 48-54 удари за хвилину. Температура тіла знижена в межах 32-34° С.

При замерзанні середнього ступеня постраждалі не в змозі пересуватися самостійно, наступає запаморочення. Обличчя стає схожим на маску, бо заклякають м’язи, мова незрозумілою і мало усвідомленою. Пульс падає до 40-48 ударів, температура тіла до 30-32° С.

При важкій формі замерзання свідомість втрачається, зіниці розширені, пульс ледве відчутний, температура тіла 27-29° С.

Запам’ятайте: серце зупиняється за температури тіла 26° С!

У випадках відмороження окремих ділянок тіла потрібно негайно звертатися до лікаря для отримання кваліфікованої медичної допомоги.

Тому В. Нечипоренко рекомендує носити багатошаровий одяг, як мінімум три.

За можливості – рухайтесь. Це посилює кровообіг і сприяє зігріванню тіла.

В морози варто обов’язково вдягати теплі шкарпетки з натуральних тканин. У взуття вкласти теплі устілки. Воно повинно бути сухим і не тісним, – інакше циркуляція крові сповільниться і ноги почнуть мерзнути.

У морозну, особливо вітряну, погоду змажте обличчя і руки несолоним салом, риб’ячим жиром або жирним кремом.

Людям із хворими суглобами медик радить відмовитися від тривалої ходьби чи перенесення важких речей. Холод — це ще і лід, є ймовірність посковзнутися й отримати травму. Щоб суглоб не підвів, зафіксуйте його еластичним бинтом. При хворих суглобах найважливіше — уникати переохолодження. Одягайте кілька шарів одягу, перший з яких повинен облягати тіло. Водночас одяг має бути зручним, не сповільнювати пересування.

Важливе і повноцінне поживне харчування. Бажано відмовиться і від вживання алкогольних напоїв. У стані сп’яніння людина втрачає здатність відчувати та аналізувати переохолодження, не здатна контролювати свої дії.

Перша медична допомога при обмороженні:

  1. Помістіть потерпілого в тепле приміщення. Дайте гарячого чаю, кави або вина.
  2. Розітріть щоки, ніс, вуха, якщо вони побіліли, чистою рукою до почервоніння і появи поколювання.
  3. Розітріть обморожену частину тіла спиртом, горілкою або одеколоном. Якщо їх немає, розтирайте м’якою рукавичкою, хутряним коміром або сухою фланеллю. Не можна розтирати снігом, він не зігріває, а охолоджує обморожені ділянки та пошкоджує шкіру. Розтирання заборонено, якщо з’явилося припухання обмороженого місця або пухирі.
  4. Покладіть на обморожене місце пов’язку з товстим шаром вати, укладіть кінцівку вище і доставте потерпілого до лікарні.

Бережіть себе та будьте завжди здорові!

Повідомляє КНП «Бориспільська багатопрофільна лікарня інтенсивного лікування»

Share Button