ІЗ «ВИТОКІВ» РОДИНИ ГОРДІЄЦЬ

Оновлена виставкова зала державного історичного музею відкрила свої двері слову, українській пісні і народному мистецтву. Після тривалого ремонту першою у стінах закладу відбулася презентація Родинного проекту Оксани і Олександри Гордієць «Витоки».

«Це не так проект, як наш спосіб життя, наші уподобання і стосунки зі світом», – розповіла мистецтвознавець, етнограф Оксана Гордієць. Уже понад 30 років вона збирає народний одяг, при цьому колекціонером себе не вважає: «Головне – любов до того, що ти робиш… Щось із представленого було подароване мені, щось куплене, а багато чого просто врятовано з небуття. Всі речі відреставровані, в нагоді стало моє вміння працювати з тканиною, адже я майстер народної вишивки. За роки зрозуміла, що потрібно не лише мати, а й віддавати: всі сорочки відмальовано, деякі вже відшито, і так вони продовжують жити». В експозиції представлено одяг «Гетьманщини» – Київської, Чернігівської, Черкаської та Полтавської областей, є також буковинський і тернопільський строї. Можна помітити певні регіональні відмінності, та все ж спорідненість дає право обстоювати спільне коріння, і навіть не фахівець скаже, що це костюми одного народу.

А почалося все з хору «Гомін» під керівництвом Леопольда Ященка, «де ми не просто співали, а відстоювали громадянську позицію, виборювали Незалежність». Нині ж пані Оксана є солісткою гурту «Рідна пісня».

На полотнах доньки Олександри – пейзажі. За її плечима 20-річний творчий стаж, вона є членом Національної спілки художників України та лауреатом премії ім. М.Г. Дерегуса в галузі живопису. Картини Олександри Гордієць демонструють міцний зв’язок із рідною землею, назавжди фіксують те, що може зникнути або вже зникло з реальності. Тут і мальовнича природа, і сільські хати.

Художниця, яка активно виставляється в Україні і за кордоном, розчулилася: «Приємно, що виставка відбувається саме тут, саме за таких обставин, у колі таких щирих людей. З Борисполем ми зріднилися. Спочатку це була участь у фестивалі «Козацька варта» – два роки поспіль, потім відкриття світлиці на базі Центру туризму і новорічний концерт «Рідної пісні», а нині – новий формат творчої співдружності». Художниця запевнила, що «співпраця далі триватиме у вигляді «круглих столів» і різноманітних мистецьких заходів».

Презентація проекту 25 січня у рамках відзначення 179-ої річниці від дня народження видатного вченого-етнографа Павла Чубинського припала до душі митецькому бомонду міста. Присутні «не підганяли» початок відкриття, натомість активно фотографувалися біля комплектів національного одягу і картин. Серед представників влади — заступник міського голови Людмила Пасенко, начальник управління культури, молоді та спорту Наталія Погребна та в. о. директора Київського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Тамара Негода. Після теплих слів квіти і тематичні книги «Народознавець. Павло Чубинський і його доба».

Захід організовано Бориспільським державним історичним музеєм спільно з творчим клубом «Спілка митців Борисполя» за сприяння Київського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи, управління культури, молоді та спорту Бориспільської міської ради, відділу краєзнавства Бориспільського міського центру туризму і краєзнавства учнівської молоді.

Голова «Спілки митців…» Олена Кравчун у вступному слові була досить скромною, хоча саме вона є ідейним натхненником проведення заходу.

Весь захід супроводжували пісні у виконанні тріо «Рідна пісня» (Валентина Орел, Катерина Левенко та Оксана Гордієць, керівник Василь Триліс), яке є лауреатом Міжнародної літературно-мистецької премії імені Г. Сковороди саме за збереження і популяризацію народної пісні.

Родинний проект «Витоки» на базі музею діятиме протягом місяця.

Тетяна Підгурська, «ТС»

Share Button