«Первинка» у Борисполі: чого чекати?

У Борисполі створили та зареєстрували новий медичний заклад – комунальне некомерційне підприємство «Бориспільський міський центр первинної медико-санітарної допомоги» Бориспільської міської ради, який надаватиме первинну медичну допомогу. IMG_0280Очолив новостворений Центр кандидат медичних наук Євгеній Черенок, який раніше працював на посаді заступника головного лікаря з медичної частини Бориспільської ЦРЛ.

У тому, як відтепер бориспільці отримуватимуть медичну допомогу, дізнавалась «ТС».

Розповідає Євгеній Черенок.

«Головне – щоб люди не боялися і розуміли»

Хочу, щоб усі зрозуміли: громада міста створює власну медицину з нуля, якої на 60-тисячне населення Борисполя не існувало. Рано чи пізно, це мало відбутися.

Вся країна у стадії реформування. Такої динаміки змін за весь час своєї роботи я ще не бачив. Це велике навантаження, з’явилося багато нових законодавчих актів, нових положень, однак, зміни в медицині вкрай необхідні, в такому стані, в якому зараз вона знаходиться, пацієнти не можуть отримувати якісну медичну допомогу, а лікарі гідну своєї роботи зарплатню.

Головне, щоб люди не боялись і розуміли, для чого це робиться. Інформації про реформу первинки достатньо – телебачення, преса, соціальні мережі. Ми також створили власну сторінку у Facebook – «Бориспіль – місто здорових людей», де кожен день надається інформація з приводу медичної реформи в Україні та нашому місті.

Однак є багато запитань щодо нормативної бази, на яку пропонує посилатися Міністерство охорони здоров’я. Наразі ми з ними тісно контактуємо – подаємо запити, на які отримуємо відповіді. Досить часто вже існуючі документи і ті, що приймаються, суперечать один одному. За одними можна так, а за іншими, теж чинними, інакше. Ці питання на сьогодні вирішуються.

Керівництво міста йде нам назустріч, відчуваємо неабияку підтримку. Взагалі, ідея створення Центру належить міському голові Анатолію Федорчуку, і коли він запропонував мені його очолити, погодився не вагаючись.

Центр працюватиме згідно з чинним законодавством та нормативними актами. До його складу входитимуть амбулаторії загальної практики сімейної медицини.

«Планують відкрити п’ять амбулаторій»

У Борисполі наразі планують відкрити п’ять амбулаторій загальної практики сімейної медицини. Перша знаходитиметься на вул. Лютнева, 12, друга – на вул. Київський Шлях, 24, третя – на вул. Глибоцька, 81, а також приєднаються дві амбулаторії, які наразі підпорядковані районному Центру первинної медико-санітарної допомоги, – на вул. Гагаріна, 1 та Київський Шлях, 11. А взагалі, в планах на майбутнє – відкрити такі медзаклади у кожному мікрорайоні міста, все залежатиме від навантаження, скільки людей вони зможуть обслуговувати та від фінансування. Таких районів чимало, це і район розвилки, район Нестерівки та інші.

Максимальна доступність і наближеність до людей

Навантаження амбулаторії залежатиме, зокрема, від того, наскільки густонаселений район, в якому вона розташована, та від потужності самої амбулаторії, оскільки всі вони різні за площею. Зокрема, найменша – на вул. Гагаріна, 1, що в районі «УМБ-17», приблизно 106 кв. м. Уже під час роботи бачитимемо, де треба розширення та посилення медичного персоналу. Хочеться, щоб кожна амбулаторія стала мініклінікою, максимально доступною і наближеною до людей.

Сподіваємось, що до травня відкриються амбулаторії на вул. Київський Шлях, 24 та на вул. Глибоцька, 81. Все залежить, коли зроблять ремонт і закуплять відповідне обладнання.

Про денний стаціонар, хірургію одного дня та діагностику

В амбулаторії працюватимуть сімейні лікарі, лікарі терапевти і лікарі педіатри. Враховуючи потребу громади, міста та статистику, працюватимуть й вузькопрофільні спеціалісти – отоларинголог, офтальмолог, гінеколог, лікар ультразвукової діагностики, хірург. Однак лише на договірній основі, оскільки ми є комунальним некомерційним підприємством.

Існуватиме відбір лікарів, до яких ставитимуться певні вимоги. Насамперед – вільне користування комп’ютером, мережею Інтернет, адже лікар має працювати з базою даних пацієнтів.

Штатний розпис також існує, але на мінімальну чисельність, оскільки ще потрібно отримати ліцензію на медичну практику, документи на яку вже подано. Сподіваюся, до кінця січня це зробимо. Коли буде ліцензія, зможемо чітко формувати й зарплатню спеціалістів. Мінімальний штат уже набрано – 8 лікарів загальної практики сімейної медицини, терапевт та 4 педіатри. Хто і де працюватиме, поки важко сказати. Та коли вже відкриватиметься наступна амбулаторія, штатний розпис можна буде розширити, враховуючи потреби в спеціалістах – це дозволяє нам робити наш статут комунального некомерційного підприємства.

При амбулаторії діятиме денний стаціонар, хірургія одного дня (невеликі малоінвазивні хірургічні втручання), діагностика. Планується, що в кожній амбулаторії стоятиме портативний ультразвуковий апарат, за допомогою якого поверхнево, але більш-менш точно можна буде поставити діагноз. За необхідності точніших даних, на Лютневій, 12 буде центральна діагностична база, де стоятиме багатофункціональний ультразвуковий апарат, на якому працюватиме вже спеціаліст з ультразвукової діагностики. Однак кожен лікар сімейної медицини проходитиме курси, де навчатимуть користуватися портативним ультразвуковим апаратом.

Діагностика включає певний перелік аналізів – загальний аналіз крові, сечі, холестерин, глюкоза крові, біохімічний аналіз. Якщо раніше необхідно було мати цілу лабораторію з медичним персоналом, центрифугою, пробірками, то зараз це можна зробити на спеціальному аналізаторі. Береться кров, наноситься на спеціальний носій, вставляється в апарат, який видає результат. Це все може зробити медсестра. Набирати додатковий штат лаборантів не потрібно. Ми плануємо такі апарати встановити в кожній амбулаторії. Однак якщо необхідно зробити якісь аналізи вищого рівня, що потребують певного способу забору, тощо, людину направлятимуть на вторинний рівень.

Профілактика рятуватиме життя

Девіз первинної медичної допомоги такий – профілактика, діагностика та лікування хронічних захворювань. У нас наразі профілактикою ніхто не займається. Через це й рівень захворюваності настільки високий. Лікар, який займається профілактикою, міг би врятувати набагато більше життів, ніж навіть той самий хірург.

«Первинка» розвантажить лікарню

Уявімо ситуацію: у людини з різних причин заболів живіт, чи то переїдання, чи метеоризм. Куди він звернеться за медичною допомогою, особливо, якщо вихідний день? Він звертається у лікарню, а далі у приймальне відділення. Водночас у приймальне відділення швидка привозить хворого, якому необхідна госпіталізація. І виникає колапс.

Приймальне відділення створене для того, щоб госпіталізувати хворих на стаціонарне лікування, а не для того, щоб обслуговували амбулаторних хворих.

Тому цей хворий, у якого заболів живіт, у вихідний чи будень (наші амбулаторії працюватимуть і у вихідні), повинен звернутися за медичною допомогою саме на первинку, тобто в амбулаторію, яка знаходиться у доступній близькості до місця проживання. І вже тоді сімейний лікар чи терапевт, чи педіатр, якщо це дитина, обстежує його і призначає лікування. Якщо ж у хворого апендицит, його вже направляють на вторинну ланку, у лікарню.

Таким чином, навантаження на лікарню стане меншим, приймальне відділення займатиметься тим, чим і має, – прийматиме хворих у стаціонар.

Невирішені питання

Наразі МОЗ України остаточно не визначилось з підпорядкуванням невідкладної медичної допомоги «неотложки» – чи вона залишиться на первинній ланці, чи її приєднають до екстреної медичної допомоги, чи вона відноситиметься до новостворених відділень невідкладної допомоги при лікарнях (вторинна ланка). Однак це питання обов’язково буде позитивно нами вирішене для наших пацієнтів. Можливо будуть застосовані альтернативні форми надання допомоги на виїздах. Не слід також забувати про сучасні телекомунікаційні можливості, які дають змогу консультувати на відстані.

Платні послуги будуть обов’язково

Існуватиме «зелений» і «червоний» списки. Зелений – безкоштовні послуги, червоний – платні. Списки затверджує Кабінет міністрів України. Вартість платних послуг розраховуватиметься за формулою відповідно до методичних рекомендацій. Вони становитимуть не більше 20% від усіх послуг, що надаватиме Центр.

Як це працюватиме?

З 1 липня 2018 року повинна розпочати роботу Національна служба здоров’я України. Перші заклади охорони здоров’я у статусі некомерційних комунальних підприємств підпишуть договори з НСЗУ. З цього часу наш Центр почне отримувати прямі виплати за надані послуги.

При НСЗУ діятиме національна електронна система охорони здоров’я e-Health.

Щоб до неї підключитись, насамперед нам необхідно буде забезпечити всі амбулаторії оргтехнікою. Кожне робоче місце лікаря, окрім медичного обладнання згідно табеля оснащення, повинно мати комп’ютер, підключений до мережі Інтернет, на якому будуть встановлені лише ліцензійні програми із спеціалізованою медичною інформаційною системою, яку розпізнаватиме e-Health.

З 1 квітня 2018 року громадяни нашого міста, а також всі бажаючі з інших населених пунктів Бориспільського району, повинні розпочати підписувати декларації з обраним лікарем. Відразу хочу попередити – вибір лікаря і міста лікування суто індивідуальна справа кожного громадянина, і ніхто не має права змушувати обирати лікаря. Декларацію можна буде заповнювати як в електронному вигляді, так і на паперовому носії. Підписавши декларацію, пацієнт отримує затверджений державою безкоштовний «зелений» перелік медичних послуг. Підписна кампанія триватиме протягом всього 2018 року, отже час для підписання буде. Якщо з будь-якої причини пацієнта через деякий час не задовольнить обраний ним сімейний лікар, він може спокійно підписати декларацію з іншим лікарем, при цьому попередня декларація автоматично анулюється.

При підписанні декларації вона автоматично з’являється в системі e-Health НСЗУ, яка, в свою чергу, контролюватиме рух пацієнта – звернення до Центру, поставлений діагноз, лікування, одужання, переведення, видавання листка непрацездатності (до речі, в майбутньому він буде електронний). Коли конкретний клінічний випадок закривається (пацієнт вилікувався) – система НСЗУ надсилає до нашого Центру 370 грн (якщо це дитина чи людина похилого віку – 740 грн). З кожним роком ця сума зростатиме. Чому? Бо щоб правильно її розрахувати, потрібно подивитися, як усе піде в перші півроку. Можливо, коштів буде недостатньо, а може, цілком вистачатиме – потрібен час, аби перевірити. Восени кожного року Кабінет міністрів формуватиме суму на наступний рік.

Коли наш міський центр укладе договір з НСЗУ, то, враховуючи всі суми субвенції та фінансування міської ради, ми додатково зможемо заробляти кошти.

Як працюватиме фінансування медичних послуг? Просто кажучи, держава – це велика страхова компанія, яка купуватиме за кошти наших з вами податків медичні послуги і надавати їх безкоштовно громадянам. Раніше ці кошти йшли на утримання стін медичних закладів, але ніяк не на надання медичних послуг. Тому держава сплачуватиме не за квадратні метри медичних закладів, а за конкретно надані медичні послуги.

Інформування громадськості

Після отримання ліцензії на медичну практику ми плануємо провести зустріч з громадою, на якій лікарі Центру первинної допомоги зможуть розказати про себе та поспілкуватися з громадою, щоб люди могли обрати собі свого лікаря, розказати найближчі свої плани.

Тому сподіваємося на підтримку Бориспільської міської ради, депутатського корпусу та головне – громади нашого міста. Медицину нашого міста починаємо будувати тільки разом.

Підготувала Надія КРИВОЛЬЧЕНКО, «ТС»

На фото: проект амбулаторії на Лютневій,12 (автор: Євгеній Кулик)

Share Button