Анатолій Федорчук: «Кожен рік для нашого міста був кроком вперед»

2017 рік добігає кінця. Для кожного із нас він був різним, когось приємно подивував, а комусь приніс розчарування. Ми стали свідками численних подій, що гойдають нашу країну, наче човен у штормову погоду. Намагаємося не панікувати і набираємося сил, аби пережити усі ті задекларовані урядом реформи. На краще вони чи на гірше – покаже час. Однак уже сьогодні зрозуміло: щоб досягти позитивного результату, потрібно триматися разом, допомагати один одному і рухатися в одному напрямку. На численних прикладах бачимо, що така стратегія найбільш прийнятна на місцевому рівні, де своє слово може сказати громада. Багато чого важливого відбулося і в нашому місті. Тож представникам бориспільських ЗМІ, що зібралися на прес-конференцію міського голови Анатолія Федорчука, присвячену підсумкам роботи міської ради у 2017 році,  було про що запитати. «ТС» подає найцікавіші із цих запитань:

Анатолію Соловйовичу, чи все із запланованого вдалося зробити протягом 2017 року?

Кожна людина ставить перед собою максимальні цілі і намагається їх досягти, але, звичайно, не завжди все вдається. У міській раді це, в першу чергу, стосується освоєння коштів. Наприклад, на будівництво дитячого садка по вул. В. Момота вже перераховано 6 млн грн, усього передбачено 20 млн грн. Але днями відбулася не зовсім приємна для нас нарада, адже існує загроза, що і ці 6 млн не буде освоєно. Так само й щодо будівництва школи, на яку цього року закладено 66 млн грн, а буде освоєно лише приблизно 50. І це не з вини міської ради чи будівельної компанії, а в силу об’єктивних обставин. І так по низці інших об’єктів. Наприклад, ми зробили проект реконструкції вул. Київський Шлях від 35 км до вул. Головатого, однак тендер не відбувся, бо поки робився проект, поки його погоджували, поки він проходив експертизу, ціна асфальту зросла на 20-30%. І, зрозуміло, при такій ціні, лише на асфальт, брати участь у тендері ніхто не захотів. Подібних  прикладів можна навести дуже багато.

А як тоді щодо школи по вул. Робітнича, чи є вірогідність, що об’єкт не здадуть у 2018 році?

Нам дуже пощастило, що роботи виконує ПрАТ «Агробудмеханізація». Такого ще не було, щоб ця компанія дала слово і не дотрималася його. Роботи йдуть повним ходом, ми вишукуємо всі можливості, щоб усе робилося вчасно. Адже маємо сумний приклад, коли ДНЗ «Віночок» ми повинні були здати до Дня міста, але процес затягнувся, оскільки два з чотирьох проведених нами тендерів заблокував Антимонопольний комітет, і в результаті – вимушене перенесення відкриття садочка, хоча будівництво було завершено. Тому, враховуючи ситуацію, що склалася в державі, ми вже зараз проводимо коригування по школі, аби не вийшло так, що об’єкт готовий, а меблів ще немає.

Яким буде прогнозований бюджет наступного року?

Я з оптимізмом дивлюся у завтрашній день, і якщо взяти стартові позиції грудня 2016 року, коли планували бюджет на 2017-ий, і стартові можливості сьогодні, то приблизно на мільйонів 30 у нас бюджет кращий.

Як Ви оцінюєте роботу депутатського корпусу упродовж року, чи існувало порозуміння між представниками різних політичних сил?

Не хочу нікого образити, але біда нашого суспільства в цілому і багатьох людей зокрема – це брак культури, а в даному випадку – політичної культури. Тому мені, звичайно, соромно за деякі ситуації, що виникали і на сесії, і на погоджувальних радах, і на депутатських комісіях між депутатами, коли вони не завжди чемно поводилися один з одним. Можливо, це моє недопрацювання як міського голови чи інших представників виконавчого комітету. Але в цілому я задоволений роботою депутатського корпусу, оскільки з усіх питань, які доводилося вирішувати, ми знаходили порозуміння, і на виході завжди мали плюс. Проте часи змінюються і, як на мене, вони змінюються на краще. А  щоб мати більше інформації, треба більше спілкуватися, бо часто-густо на одну й ту саму фразу люди реагують по-різному. Потрібен індивідуальний контакт. Вважаю, протягом 2017 року нам це вдалося зробити, принаймні ті результати, що маємо на сьогодні в нашому місті, ‒ яскраве тому свідчення.

За рахунок чого бюджет більший, адже аеропорт «Бориспіль» перереєстровано?

60% податків з фізичних осіб, що надходять до загального фонду, ‒ це від заробітної плати. Враховуючи те, що мінімальна заробітна плата зросла, отже, зросли й надходження. Зі збільшенням мінімальної зарплати, як це заплановано урядом у 2018 році, надходження будуть ще більшими. Додайте кошти від орендної плати. Тому й закінчуємо рік з досить непоганими фінансовими показниками.

Щодо податків від аеропорту, ми втратили мінімум 50 млн грн. Однак виконавчим комітетом докладено максимум зусиль, аби ситуацію змінити. Я хотів би, користуючись нагодою, подякувати за допомогу голові КОДА Олександру Горгану та його колишньому заступнику Олегу Письменному, Асоціації міст України. Я особисто зустрічався із заступником міністра з цього приводу, і нам вдалося буквально, як то кажуть, вскочити в останній вагон, адже законопроект було вже подано на розгляд Верховної Ради. Здавалося, зробити щось у цій ситуації вже нереально, але нам вдалося. Хотів би також подякувати своєму заступнику Людмилі Ковальовій та начальнику фінансового правління Світлані Заєць, які останні три тижні свій робочий час проводили не у виконкомі, а там. Результат наших спільних зусиль говорить сам за себе – вилучення, заплановане на рівні 67 млн, зменшено на 50 млн. Але робота в цьому напрямі ще триває, і якщо все буде так, як ми запланували, бюджет нічого не втратить.

Стосовно районного бюджету, то в 2018 році вони, безумовно, виграють, а в подальшому програють. Якщо брати в цілому, то програють обидві громади – і міська, і районна. І ті кошти, наприклад, що могли б піти на розвиток лікарні, будуть вилучені. Це саме той яскравий приклад, як не потрібно робити.

Ви проводили якісь робочі наради з цього приводу з головою РДА? Які на сьогодні відносини між двома адміністраціями?

Таких нарад з головою РДА не було. Звичайно, існує багато спільних питань, які потрібно вирішувати, але якщо цього й не станеться, то місто нічого не втратить. Хоча я чудово розумію, що сьогодні потрібно координувати роботу по тій же ЦРЛ. У нас гарні відносини з головою районної ради Владиславом Байчасом, і ми їх підтримуватимемо й надалі. Правду кажучи, я не встигаю вибудовувати відносини з головами РДА, оскільки вони дуже часто змінюються. Хочеться вірити, що наша співпраця буде налагоджена.

Чи будуватиметься все-таки новий корпус Бориспільської ЦРЛ?

Рішення про будівництво нового корпусу районної лікарні приймалося разом з головою райради Владиславом Байчасом і попереднім головою РДА Дмитром Вороніним. На моє переконання, такий корпус потрібен, але, знову ж таки, ми знайшли порозуміння, виділили з міського бюджету 10 млн грн, район 15 млн, область 5. Вартість будівництва – 70 млн. Тобто майже половина вже була виділена, і можна було оголосити тендер. Міська рада навіть прийняла рішення з цього питання. Проте змінилася влада в районі, прийшов новий голова РДА і, з його точки зору, таке будівництво не потрібне. Можливо, ми чогось не розуміємо, і це правильний підхід, мені не хотілося б сьогодні давати оцінку. Але проект, на який було виділено кошти з районного бюджету, залишився нереалізованим. Тоді виникає питання: навіщо було робити проект, витрачати стільки сил, коштів тощо? Як на мене, у владі має існувати наступність, коли нова людина продовжує робити все те позитивне, що розпочато його попередником. У цій ситуації потрібно було, в першу чергу, спитати думку лікарів, вони як ніхто краще знають, що потрібно для нормальної роботи. Для області це питання не настільки болюче, як для нас, тож лобіювати його маємо ми. Область навіть готова була провести тендер, але надійшла команда цього не робити.

Це питання порушуватиметься наступного року?

Маємо повне порозуміння з депутатами, що сьогодні у медичній сфері міста потрібно розвивати первинну ланку, і левову частку грошей вкладатимемо саме в це. Бориспіль першим в Україні  зареєстрував Комунальне некомерційне підприємство «Бориспільський центр первинної медико-санітарної допомоги». Йтимемо саме цим шляхом – у кожному мікрорайоні створюватимемо такі амбулаторії сімейної медицини, щоб не залежати від примх тих чи інших чиновників.

Маємо гарні фінансові запаси, тож місто так само інтенсивно розвиватиметься, незважаючи на перереєстрацію аеропорту. Ми знайдемо резерви, щоб будь-яку розпочату справу довести до кінця й задовольнити потреби громади.

Які завдання ставите на 2018 рік?

Ми маємо надзвичайно амбітні плани. Перше – завершити будівництво школи на вул. Робітнича, розпочати добудову школи на території СШ ім. К. Могилка, проект уже на виході, плануємо закладати кошти, оголошувати тендер і розпочинати будівництво. Також продовжимо будувати дитсадок по вул. В. Момота. Плануємо зробити проект і розпочати будівництво театрально-концертної зали по вул. Бежівка, 1. Також у планах будівництво Летської Божниці у сквері на Алеї тисячоліття, проект нині виготовляється. Є план, який потрібно погодити з депутатами, щодо будівництва футбольного поля зі штучним покриттям, орієнтовно, на території гімназії «Перспектива».

Дякую сім’ї митців Руденко, які прийшли до мене з гарною ідеєю. Наразі проводимо обстеження гаражів, що знаходяться на території гімназії «Перспектива» і на сьогодні не використовуються. Якщо ці обстеження дадуть позитивні результати, верхню частину будівель знімемо і зробимо там три танцювальні зали. Коли це вдасться реалізувати, питання тренування наших дітей буде закрито.

У місті гостро стоїть питання будівництва таунхаусів. Скільки їх уже побудовано і яка їх пайова участь?

Я особисто негативно ставлюся до будівництва таунхаусів. Люди, які живуть поруч з цими будівлями, мають певні проблеми. Будівництво таунхаусів, особливо більше двох поверхів, що вже є багатоповерховою забудовою, стало можливим через прогалини у нашому законодавстві. Міська рада доклали чимало зусиль, щоб припинити цей стихійний процес, і зараз, якщо таунхаус і будується, то тільки через містобудівні умови. Якщо є містобудівні умови, забудовники мають обов’язково сплачувати пайову участь.

Що можете сказати про сміттєпереробний завод? Чи будуватимуть все-таки його на Бориспільщині?

Це одне з найболючіших питань. Міська рада не просто підписала Меморандум про наміри, а й інвестиційну угоду. Американські інвестори запевнили, що такий завод побудують у нашому місті. Але сьогодні з оптимізмом сказати, що все так і буде, я не можу. Буквально на днях прочитав дуже неприємну статистику. Якщо взяти мапу нашої планети, то на ній України як такої, що залучає іноземні інвестиції, практично не існує. Із 188-ми країн, в які сьогодні вкладають іноземні інвестиції, ми знаходимося на 183 місці. І коли мені говорять, що це пов’язано з війною, – ні, абсолютно. Як приклад можу навести Ізраїль, де сьогодні також триває війна, але за інвестиціями країна посідає одне із перших місць. Тут знову можна повернутися до питання нашої культури, взаємин. Ми часто змінюємо правила гри, і це відлякує інвестора. Наведу приклад, коли за рішенням Верховної Ради орендна плата замість 1% мала становити не менше 3%. У мене тоді відбулася неприємна розмова з німецькими представниками фірми FIGE Україна, які сказали, що з нашою державою ніхто не матиме справ, бо коли компанія придбала об’єкт у Борисполі, то на 25 років зробила економічні розрахунки. Вони бачили зиск, який матимуть, але в ході цього процессу правила гри змінилися. Тож фірма відмовилася від реалізації свого проекту, і ми навіть змушені були тоді судитися з нею. І хоча суд закінчтвся мировою угодою, люди пішли від нас ображені.

Представники компанії Procter & Gamble під час віялових відключень електроенергії теж написали нам лист, що коли це не припиниться, вони знімуть обладнання і переїдуть до іншої країни. Правила гри на рівні держави, правила гри, які встановлюються на місцевому рівні, плюс корупція, про яку говорять на кожному кроці, – усе це не сприяє тому, щоб до нас хотіли йти з інвестиційними пропозиціями. До того ж є чимало прикладів рейдерського захоплення підприємств. Я мав зустріч з представником Ердогана (Туреччина) в Україні, який сказав, що коли їхні підприємці побачили намети біля ВР, то сказали, що бояться до нас їхати.

Яка доля очісних споруд, чи добудовуватимуться вони?

Півроку тому відбулася нарада в Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ за участю заступника міністра, де була спроба передати ці недобудовані очисні споруди на баланс міста Борисполя. Я категорично проти такого підходу. Місто готове прийняти ці об’єкти за умови, що нам нададуть кошти на їх добудову. Поки що питання відкрите. Робота триває, ми навіть зустрічалися з цього приводу з головою РДА Олександром Туренком. Є різні варіанти, про які я не хотів би сьогодні говорити, але поки далі розмов не пішло. Звичайно, очисні споруди потрібно добудовувати, і ми готові також виділити кошти з міського бюджету, але вони необхідні не лише місту, а й району та аеропорту «Бориспіль». І тут потрібен координатор дій, яким я виступити, за своїм статусом, не можу. Це має бути або Міністерство регіонального розвитку, або КОДА.

Чи спроможна міська рада виплатити 2,5 млн доларів кредиту Світового банку, що брався для реконструкції мереж КП ВКГ «Бориспільводоканал»?

Спроможна. Ми звернулися в Міністерство фінансів України за роз’ясненнями, чи можемо оплатити цей борг двома-трьома траншами. Наразі чекаємо на відповідь. Однак є певні вимоги Світового банку. Та, незалежно від того, якою буде відповідь, вважаю, що нам дуже пощастило, адже взятии кредит під 0,01% річних на 17 років не кожному місту вдається, таких міст в Україні лише 11. І якби не політична криза в державі, що призвела до стрибка долара, ми б сьогодні були, як-то кажуть, у шоколаді. Але, в будь-якому разі, Бориспіль отримав величезний зиск – понад 30% економії електроенергії, адже вода добувається з глибини 250-300 м; зменшилася кількість поривів;  місто наразі закільцьоване; зменшено аварійність; зросла якість води тощо. Тобто в комплексі отримано колосальний ефект. Це потрібно було робити все одно, але за значно більші кошти.

У нашому місті вже, мабуть, стало традицією, коли все будівництво, що починається зі слова «культура»,  закінчується словом «супермаркет». Що скажете з цього приводу?

Я так зрозумів, йдеться про супермаркет АТБ, що в центрі Борисполя. Представник цього закладу свого часу з трибуни запевняв депутатів, що там ніколи АТБ не буде. І це вже не перший випадок. Але якщо ви маєте на увазі ParkTown, то я б не сказав, що там не проводяться культурно-розважальні заходи, на ІІ поверсі на сьогодні дуже багато зроблено для розваг дітей. Але, погоджуюся, залу, яку вони пообіцяли зробити, так і не зробили. Це саме приклад того, що й бізнес не завжди діє порядно.

Однак усі супермаркети сплачують податки до міської казни, і досить непогані. Якщо запитати, шкодую я про це чи ні, скажу відверто – ні. Також варто запитати в людей, що краще: коли була на місці АТБ шаурма, а на місці ParkTown стоянка авто чи зараз? Гадаю, всі скажуть, що краще нехай будуть ці будівлі.  Стоянка розміщувалась там 18 років. Будинок культури навіть при нинішньому статусі ми б не починали будувати, оскільки в першу чергу місту потрібна школа й дитячі садки. А те, що у Борисполі є МакДональдз, ‒ це своєрідний лакмусовий папірець для інших підприємців, показник, що в місті можна розвивати свій бізнес.

Кого з інвесторів, окрім «Рошен», можна чекати в місті у 2018 році?

По вул. Привокзальна планується будівництво такого важливого об’єкта, як хлібоприймальний пункт, де буде створено понад 200 робочих місць. Інвестори обіцяють також побудувати хлібзавод, де випікатимуть соціальні сорти хліба і постачатимуть свою продукцію на весь лівий берег. Маємо багато звернень з проханням виділити землю під будівництво малих заводів, зокрема, є пропозиція побудувати завод із виробництва листової сталі, яка користується неабияким попитом.

Хто на сьогодні займається зонінгом міста і хто відповідатиме за нього?

Зонінгом займається заступник міського голови з питань будівництва Дмитро Гопанчук. Наразі маємо готовий проект зонінгу, він розісланий всім депутатам. Мали намір прийняти його ще в грудні, але повинні врахувати побажання кожного депутата, що, звичайно, не розбігаються із Генеральним планом. Тоді  приймемо консолідоване рішення, щоб для всіх усе було зрозуміло. Водночас не повинно бути розбіжностей із законодваством. Але, зі свого боку, вже зараз можу сказати, що там, де сьогодні розміщений Центр туризму, ніколи не буде багатоповерхової забудови, а буде зона відпочинку, молодіжний центр. Хоча відповідно до зонінгу будувати багатоповерхівку там дозволяється. На сьогодні коригування потребує і Генеральний план, адже цього не робили протягом 10 років. І вже в Генеральному плані раз і назавжди слід позначити вказану територію як зелену зону. Це ж стосується і так званих ям у Соцмістечку та біля будинку культури.

Чи існує проект облаштування Олесницького озера?

Проект є, у тендері перемогла компанія ПрАТ «Бориспільсільбуд». Це буде ще одна дуже гарна зона відпочинку. Але, знову ж таки, користуючись нагодою, хотів би закликати всіх підприємців надати свої пропозиції, адже місто не може утримувати озера за власний кошт. Хто б що не говорив, це має бути бізнесовий проект. Ми наразі чистимо озера і готові розглядати будь-які комерційні проекти. Люди можуть заробляти там якусь копійку, доглядати за територією, але доступ до водойм має бути вільним. На сьогодні утримувати таку кількість озер місто не може – Поповича, 10, Олесницьке, Княжицьке, озеро в Нестерівці, Олександрівське, Гульківка – яким би гарним не був бюджет, це буде нераціональне використання коштів. Однак ці обьєкти, як на мене, обов’язково повинні бути у комунальній власності.

Яка доля недобудованих багатоповерхівок у місті?

Наскільки я знаю, та компанія, що будувала багатоповерхівку навпроти кафе «Тополька», збанкрутіла. Це було ще до 2006 року. Ми готові були передати цю недобудову іншій компанії, навіть прийняли рішення міської ради взяти в оренду передню лінію Київського Шляху, аби все вирішити цивілізовано. Проте поки що цей обьєкт на точці замерзання. Що стосується «Кінг-Конгу», це теж приклад того, як непорядно інколи чинять забудовники. Адже вони зобов’язувалися відселити людей з двоповерхового будинку, це всього-навсього 12 квартир. Та згодом змінили назву компанії і таким чином зняли із себе всі зобов’язання. Тож місто змушене було зайняти принципову позицію і відмовитися приймати на баланс комунальні мережі цього будинку, поки забудовник не вирішить питання з відселенням.

Справа щодо будинків поблизу ворсової фабрики наразі знаходиться в суді, інвестори подали позов, оскільки будівельники намагалися їх ошукати. Я проводив зустрічі і з однією, і з другою сторонами. Договір оренди ми не продовжуємо, поки не буде вирішено питання з інвесторами. Компанія «Енергобуд», що зводить багатоповерхівки біля старої газконтори, теж виявилася непорядною і не виконує свої зобов’язання. Вони залили фундамент наступної черги, щоб узяти в оренду земельну ділянку, але місто не продовжило їм цей договір, до того ж маємо намір судитися з ними. Що стосується будинку «Укрвійсьбуду», що по вул. Ватутіна, 97, це власність Міністерства оборони. Земля на той час, а це було до 2006 року, виділялася загалом на всі будинки – Момота (колишня Горького), 42, 46 та ін. Сьогодні ми не можемо взятии цей будинок без землі, потрібно робити розподіл, що без згоди Міністерства оборони зробити неможливо, а вони не бажають іти людям назустріч.

Упродовж останнього часу у місті активно розвививається гральний бізнес. Скажіть, якими законодавчими прогалинами користуються його власники? Чи може місто якимось чином впливати на цей процесс?

Знову ж таки, у цьому випадку ми бачимо підміну понять. На цих закладах написано «Національна лотерея». Не буду називати хто саме, але до мене приїжджали окремі народні депутати й намагалися залякувати, мовляв, ми повинні поставити додаткову кількість таких споруд уздовж Кивського Шляху, і всі виграші від лотереї, буцімто, йтимуть на війну. І коли я відмовився, то мене навіть намагалися звинуватити в непатріотизмі. Сьогодні ми добре бачимо, що це ніякі не національні лотереї. Якщо брати з правової точки зори, то вигравати суди з ними дуже складно. Цей бізнес лобіюють і, мабуть, на самому високому рівні. Мені не подобається те, що відбувається. Але, знову ж таки, які повноваження на сьогодні мають органи місцевого самоврядування? Ми позбавлені права здійснювати будь-які перевірки.

У Борисполі дуже багато незаконно встановлених гаражів і МАФів. Чи плануєте якось «очистити» від них територію міста?

Мені не подобаються гаражі у нашому місті. Але, з іншого боку, я розумію людей. Сьогодні часто-густо гараж є одним із способів виживання. Наприклад, люди мають якийсь клаптик городу, де вирощують овочі, і саме в гаражах зберігають свій урожай. З часом, коли рівень життя людей зростатиме, ставитимемо питання і щодо гаражів. А поки що я не піду на такий крок, щоб їх зносити,  хоча естетично місто від цього тільки б виграло.

У звязку з тим, що місто втратило аеропорт, чи планується перегляд символіки і геральдики Борисполя?

Аеропорт у будь-якому разі знаходиться на території міста. І те, що він сьогодні зареєстрований у с. Гора, ‒ явище тимчасове, з часом ми його все одно повернемо.

Назвіть найуспішніший рік за Вашого керівництва містом.

Таку оцінку мають дати люди. Наприклад, зробили освітлення вулиці чи проблемний тротуар, і це для них буде успішним роком. Для мене особисто надзвичайно вдалим був 2008-ий, коли ми за один рік випустили муніципальні облігації і змогли заасфальтувати 27 вулиць, а замість трьох автобусних маршрутів по місту стало 27. На муніципальних облігаціях міська рада ще й заробила 5 млн грн. Вдалий рік 2011-ий, коли було отримано кошти Світового банку для модернізації «Бориспільводоканалу», який на сьогодні є одним із кращих в Україні. Це було дуже складно. Для мене успішним є й 2017-ий, оскільки цього року ми побудували садочок, будуємо школу і заклали другий садочок. У 2016 році збулася моя мрія щодо реконструкції центральної площі міста, яку я озвучив, коли балотувався в мери. І той фонтан, за який мене неодноразово паплюжили, сьогодні став родзинкою міста, і МакДональдз. Найважчими були 2014 і 2015 роки, коли розпочалася війна, загибель Небесної Сотні, на мене тоді вішали багато ярликів. А загалом, кожен рік для нашого міста був кроком вперед, ми ніколи не бідкалися, що немає коштів, а намагалися знайти резерви, аби будувати тротуари, дороги, освітлення тощо. По максимуму реалізовано програму енергозбереження, замінено вікна в усіх школах та ДНЗ, на понад 5 млн грн у 2017 році замінено лампи розжарення на світлодіодні. Ці кошти окупляться приблизно за два роки, і зекономлені гроші ми, знову ж таки, зможемо вкладати в освітню галузь. Майже всі школи утеплено, окрім ліцею «Дизайн освіта» та гімназії «Перспектива», їх ми утеплимо в найближчі роки. Мені сьогодні не соромно зайти у будь-яку школу чи садочок, вони є гордістю нашої громади.

Як Ви ставитесь до критики?

Дуже позитивно. Я навіть дякую тим людям, які мені підказують, що не так. Я дякую своїй дружині, яка є найбільшим моїм критиком. Хочу, щоб люди, які знаходяться поруч зі мною, підказували, бо проблема багатьох керівників, коли його оточення знаходить у нього слабкі сторони і говорить те, що подобається йому чути. Я хочу, щоб мені говорили, можливо, і неприємні речі, але з того я робитиму висновки і виправлятиму свої помилки. Але критика повинна бути коректною, а не образливою.

З нагоди Новорічних свят що хотіли б побажати нашим людям?

Коли спостерігаю за тими подіями, що відбуваються у нашій країні в нецивілізований спосіб, і дехто підтримує їх, я розумію, чому вони це роблять. Люди доведені до зубожіння. Навіть те ж підвищення пенсій з’їла інфляція. Тому сьогодні багато агресії, цілком зрозумілої з точки зору психології. Я хотів би, щоб матеріальні статки кожної родини зростали, щоб у кожному місті, селищі, селі створювалися робочі місця, бо це запорука майбутніх нормальних пенсій і достойного життя. Щоб люди не виїжджали за кордон, щоб наші медики могли вдосконалювати свій рівень і не думали, як виїхати, наприклад, до Польщі, а щоб мали змогу заробляти в своїй країні. Я хотів би, щоб кожен із нас вірив у свої сили і щоб зростала довіра людей до влади, а влади до людей. Оптимізму всім нам, і найголовніше – щоб у 2018 році ми нарешті отримали радісну звістку про те, що війна на сході України припинена і що наші хлопці більше не будуть там гинути. Радості, тепла, сімейного затишку, Божого благословіння, віри в свої сили і довіри один до одного.

Записала Інна БАКУМ, «ТС»

Share Button