«Влаштували на Андрія вечорниці спритні хлопці та дівчата-чарівниці…»

Доброю традицією для міста стало святкування вечорниць на Андрія. Вже не вперше такий захід проводиться у міській дитячій бібліотеці, яка цьогоріч приймала у себе учнів 7-го класу ліцею «Дизайн-освіта» ім. Павла Чубинського. Загалом завітало 29 дітей разом з учителем української мови та літератури Оленою Захарченко і бібліотекарем закладу Лідією Новосад.

Вечір проводила бібліотекар та керівник дитячого народознавчого клубу «Калинонька» Людмила Дончук, яка розповіла багато цікавого про зимові свята, народні звичаї та обряди, основні види ворожіння – на дровах, балабушках, гілках з вишні, на чоботях, різних речах. Охочих серед дівчат дізнатись ім’я свого судженого та хто з них раніше вийде заміж знайшлося чимало. Для хлопців свято Андрія теж особливе – адже це був єдиний день, коли їм дозволялося бешкетувати, команди хлопців змагались між собою на спритність у мішках. Наприкінці дійства господиня свята пригощала всіх звареними власноруч варениками.

А Бориспільський міський центр туризму та краєзнавства такий захід проводив уперше. Гостей вечорниць гостинно зустріла нещодавно відкрита Світлиця.

Організували дійство вихованці гуртка «Народознавство» під керівництвом подружжя Кравчунів – Сергія та Олени, гуртка «Літературне краєзнавство», яким опікується Ольга Кацан, керівника гуртка зі спортивного туризму Т. Корнієнко, разом зі Спілкою митців Борисполя. Почесними гостями на вечорницях були працівники державного історичного музею та жителі міста.

Вихованці гуртків дізналися, як раніше проводили вечорниці в Україні, разом із керівниками долучилися до обрядових дійств.

Учасники дійства до вечорниць підготувалися заздалегідь. Одягли святкове вбрання, вишиванки, вивчили тексти та розібрали головні ролі. Цікаву жартівливу розмову вели між собою пани Калетинський та Коцюбинський, хлопці намагалися відкусити шматочок від калити.

Дівчата ворожили на судженого, заздалегідь спікши балабушки та калету. Цікавим та незвичним для всіх присутніх стало ворожіння за допомогою курки та півня.

«А то ще так ворожать: беруть півня й курку, накривають решетом, щоб заспокоїлись, а потім спостерігають – як півень перетягне курку, то чоловік у сім’ї верховодитиме, а як курка півня – жінчине зверху».

Тож всі з нетерпінням чекали, хто кого перетягне. Дівчата підбадьорювали курку, а хлопці півня. Врешті решт – нічия.

Протягом кількох годин вечора не стихав сміх, веселощі, ігри прийшлися до вподоби, всі гарно та з користю провели час, посмакували смачною випічкою і варениками від майстрині Наталії Волошиної. Насамкінець для усіх бажаючих жінок провела майстер-клас із зав’язування хустки працівниця музею Ольга Ярмак.

На вечорницях побувала Надія КРИВОЛЬЧЕНКО, «ТС»

Share Button