Олександр Горган: «Одне з головних досягнень – руйнування системи розкрадання коштів обласного бюджету»

28 жовтня 2017 року – знакова дата для голови Київської обласної державної адміністрації Олександра Горгана. Минув рік відтоді, як його було призначено на цю посаду. Про те, яким був для нього цей період, чого зміг досягти, а над чим ще потрібно попрацювати, губернатор ділився з редакторами регіональних ЗМІ саме 28 жовтня.

«Це призначення для мене було незбагненним. Усе відбувалося в режимі автопілоту. Завзято готувався, адже конкурс на посаду був надзвичайно складним. Та, перемігши, як спортсмен зрозумів, що насправді це не фініш, а старт, і дистанція буде вкрай непростою», — поділився враженнями від своєї перемоги голова КОДА. — Коли розпочав роботу, переконався, що мої канони стосовно прийняття управлінських рішень не можуть бути застосовані. Не було моніторингу показників, не бачив інструментів для підготовки прийняття рішень. На запити щодо звітів бачив купу довідок, які мали спарадичний характер, нічого конкретного. Системи поточних звітів взагалі не існувало. Тож довелося залучити експертів, завдяки яким було виокремлено групи показників, сформовано чіткі форми подання звітності, розроблено методику генерування звітів для прийняття рішень. Усі показники невдовзі буде розміщено на сайті облдержадміністрації, і кожен бажаючий зможе з ними ознайомитися. Наразі відомі індекси фінансової спроможності усіх населених пунктів області».

Ключовим досягненням за рік своєї роботи О. Горган вважає створення вперше в Україні системи генерування й аналізу показників у регіоні. Наразі існують рейтинги населених пунктів, наприклад, за криміногенною ситуацією, за станом здоров’я тощо. Тобто область стала зрозумілішою.

«Нинішня команда КОДА чітко розуміє, з чим має справу, чого не було на момент мого призначення. Сьогодні мені невтямки, як можна було керувати без шкали приладів цим величезним кораблем. Довелося виявити непримиренність до непрофесіоналізму – усі ключові посади було оновлено», — розповів О. Горган.

Однак, за словами губернатора, для ефективної роботи потрібна була не лише доброзичлива атмосфера в команді, а й комунікація. Для цього обрано методику програмного спілкування SCRUM і в неї закладено всі проекти. Вона спрямована на досягнення результату, а не на кількість проведених засідань. Логіку «забовтування» питань витіснено. Одне з найбільших досягнень у цьому плані – забезпечення компетентності сформованої команди. Запроваджено таку інституцію, як офіс радників, серед яких найтитулованіші особи. Система запрацювала, крок за кроком вирішувалися ключові питання, офіс радників давав пропозиції, як долати ту чи іншу проблему.

Олександр Горган виокремив 10 пріоритетних питань, над якими його команда працювала упродовж року:

Духовно-патріотичне виховання

— До призначення гадав, що серед пріоритетів у роботі голови КОДА мають бути сільське господарство, залучення інвестицій тощо, — розповів О. Горган. — Однак робота над показниками дала несподіваний результат — найбільшу увагу потрібно звернути на духовне, національно-патріотичне виховання через підтримку освіти, культури, спорту. Без національно-патріотичного виховання, за висновками офісу радників, Україна втратить критичну масу трудових кадрів, і в країні настане колапс».

Тож взяли курс саме на духовно-патріотичне виховання. Цього року у м. Буча буде відкрито пластовий вишкільний центр, у м. Вишгород – Будинок української молоді, так званий «інкубатор еліти нового рівня.

Медицина

— Київська область першою в країні сформувала пропозиції щодо госпітальних округів. Згідно з національною програмою на Київщині діятиме Єдина диспетчерська Київського обласного центру екстреної медицини та медицини катастроф, куди з наступного року потраплятимуть усі дзвінки 103. Їх спрямовуватимуть на найближчий пункт базування медичних бригад, яких планують створити шість.
Бригада, що знаходитиметься найближче, й виїжджатиме на виклик.

Розроблено обласну програму розвитку медицини у сільській місцевості. Наприкінці листопада заплановано відкриття найновітнішого в Україні фельдшерського пункту зі службовою квартирою у селі Боденьки Вишгородського району для фельдшера, проектуванням якого займалися французькі спеціалісти.  Це об’єкт, які тільки-но починають з’являтися у Західній Європі.

Освіта

— На одній із нарад в Адміністрації Президента мене приголомшив, і як людину, і як керівника, один із названих показників. В Україні певний час працювала група експертів, що займалася варифікацією діагнозів дітей з інвалідністю в частині когнітивної дисфункції, так званих дітей з особливими потребами. І, як з’ясували експерти, понад 70 відсотків таких дітей за умови правильного педагогічного підходу можуть значно поліпшити якість свого життя і навіть бути успішними, щасливими, а по факту вони є особами з явними ознаками так званої соціальної інвалідності. Тож інклюзивна освіта наразі набуває особливого значення. З ініціативи дружини президента Марини Порошенко в м. Обухів буде створено Центр розвитку інклюзивної освіти, де працюватимуть найкращі спеціалісти з цього напряму.

Децентралізація

— На всіх урядових нарадах Київську область в цьому плані представляли в якості зразка, як не потрібно робити. Процес об’єднання громад був тотально заблокований, оскільки не враховувалась історична спільність громад. Їх намагалися об’єднати в ручному режимі, в області не було розуміння, як правильно це зробити. Після зміни керівника обласної архітектури, наразі посаду обіймає Дмитро Ликов, децентралізація отримала нове життя. Виїжджаємо на місця, проводимо роз’яснювальну роботу, стимулюємо. Сільські голови зацікавилися цим процесом, і наше завдання – лише підтримати їх. До кінця року, сподіваємося, у нас буде плюс сім громад.

Енергоефективність

— На жаль, Київська область є однією з найменш енергоефективних. Тому термомодернізація стала завданням номер один. На сьогодні сформовано мережу енергоменеджерів — спеціалістів, які відповідають за програми енергозбереження. Протягом року вони проходять відповідне навчання. Здійснюється моніторинг показників і формуються рекомендації. На програму енергозбереження в області виділено 171 млн грн.

Економіка

Вивчаючи питання розвитку структурних сегментів економіки в області, зроблено висновок, що існує дуже багато рутинної роботи зі збору статистичних даних, які передаються до Міністерства економіки. Тож економіка потребує пожвавлення. У другій половині листопада відбудеться Рада регіонального розвитку Київщини, на якій буде презентовано програму  розвитку мережі магазинів «Епіцентр». Як зауважив голова КОДА, на перший погляд, це  може виглядати як неправомірне сприяння підприємницькій діяльності однієї структури. Однак за домовленістю з КОДА, ці магазини створюватимуть сприятливі умови для збуту товарів місцевих виробників на пільгових умовах. До того ж «Епіцентр» матиме окремий модуль, де на безоплатній основі здійснюватиметься професійне навчання. Ці програми охоплюватимуть старшокласників, учасників АТО та ін.

Дорожнє господарство

Такого масштабного ремонту доріг, як цьогоріч, Київщина не знала. На ці роботи в обласному бюджеті передбачено 1 млрд 200 млн грн.

Завдання номер один – пошук коштів на будівництво великої кільцевої автодороги, що матиме державне військово-стратегічне значення. Реалізація вказаного проекту, за словами О. Горгана, створює модель мультиплікатора, коли вся територія, з моменту запуску об’єкта в експлуатацію, починає обростати інфраструктурними об’єктами – логістика, сфера послуг тощо. Це питання голова КОДА взяв в особисте, «ручне», управління. Наразі закінчено І чергу проектування ділянки, що з’єднуватиме трасу Київ – Одеса з трасою Київ – Житомир, готується супутня документація. Над проектом працює група кращих спеціалістів, серед яких народні депутати Ярослав Москаленко та Ігор Кононенко.

Окрім того, для запобігання аварій та травмування на автошляхах облаштовуються острівці безпеки за програмою «Нульова смертність на дорогах Київщини». Під особливим контролем – громадський транспорт.

Безпека

Київщина має сумну статистику щодо правопорушень. Одна з ініціатив голови КОДА – програма проведення в усіх населених пунктах громадських слухань спільно з місцевою владою, представниками правоохоронних органів. 639 таких слухань уже відбулося, проведено анонімне анкетування стосовно роботи правоохоронців. І наразі КОДА, за інформацією О. Горгана, отримує численні подяки від людей за ці слухання, адже є досить суттєві позитивні результати – люди нарешті отримали можливість поспілкуватися з тими, хто відповідає за їх безпеку, запланувати конкретні заходи з поліпшення ситуації в населених пунктах.

Довкілля

Як повідомив голова КОДА, створено унікальну систему поточного моніторингу стану довкілля, якої більше ніде не існує в такому вигляді. Облаштовано індивідуальні пункти заміру викидів. Закінчено тендерну процедуру, і Київська область першою отримає мобільну пересувну лабораторію – авто, обладнане спецапаратурою, що
об’їжджатиме всі населені пункти, де люди скаржаться на поганий стан довкілля, вимірюватимуться показники, які потраплятимуть до єдиної програми й стануть доступними для всіх, оскільки на сьогодні скарги людей не мають жодного правового підтвердження, з ними не можна звернутися до прокуратури. Київщина матиме сертифіковану експертизу порушення природоохоронного законодавства.

Сприяння обороноздатності

Як наголосив О. Горган, за показниками служби за контрактом Київщина на першому місці в Україні. У цьому значну роль виконують і місцеві ЗМІ. 22 тис. мешканців області числяться як бійці загонів територіальної оборони. Проте, як з’ясувалося після аналізу, не всі вони готові за першим покликом стати на оборону свого населеного пункту. Тому вирішено цю систему кардинально оновити. Щоб ЗТО ефективно працювали, їх потрібно збирати, гуртувати, навчати. Щодо зміцнення обороноздатності область на сьогодні має певні результати – з ініціативи губернатора реалізовується Програма «Київщина – захисникам України».

Окрім десяти найпріоритетніших питань, одним із основних досягнень за рік своєї роботи на посаді голови КОДА Олександр Горган вважає руйнування системи розкрадання коштів обласного бюджету. Особливо це стосується будівельної галузі, де так звані «відкати», за словами губернатора,  становили близько 20%. І ці кошти потрібно було віддати до початку тендерної процедури, інакше брати участь у ній не мало жодного сенсу. Така система забезпечувала низьку якість будівельних та ремонтних робіт, об’єкти залишали недобудованими,  а роботи невиконаними. Цього року проведено інспекцію всіх об’єктів, що будувалися за кошти обласного бюджету, й порушено низку кримінальних проваджень, фігурантами яких є працівники облдержадміністрації.

Прийнято рішення кошти на капітальне будівництво передавати у вигляді субвенції на місця.

Інна БАКУМ, «ТС»

 

Share Button