Українці шукають роботу за кордоном

ОПИТУВАННЯ. За кордоном шукають можливість отримати роботу 44% українців. Більшість з них прагнуть працювати у Німеччині, Польщі та США. Водночас українці не мають ілюзій щодо спрощення умов для працевлаштування в Польщі та Угорщині. Три чверті опитаних вважають, що це є швидше кроком для покращення економіки цих країн, аніж дружнім кроком назустріч Україні. Принаймні про це свідчать результати дослідження міграційних настроїв населення, проведеного соціологічною групою «Рейтинг» з 8 по 18 вересня 2017 року.

35% українців хотіли б залишитися закордоном назавжди

За результатами опитування, 61% респондентів заявили, що не хотіли б поїхати за кордон на постійне місце проживання. Водночас 35% сказали, що мають таке бажання, ще 4% – не визначилися з відповіддю. Порівняно з минулим роком, кількість тих, хто хотів би змінити місце проживання на іншу країну, незначно зросла (з 30% до 35%).

Найбільше бажають змінити місце проживання жителі заходу — 41%. На півдні таких 34%, у центрі – 33%, на сході – 33%. Серед молоді кількість тих, хто має бажання переїхати на постійне місце проживання за кордон, – 54%, серед старшого покоління таких лише 19%.

Через відсутність роботи за кордон хоче виїхати 23% українців

Найчастіше серед причин, які спонукають опитаних думати про еміграцію, називали надію отримати кращі умови для життя – 64%. Бажання забезпечити краще майбутнє для дітей як причину переїхати в іншу країну називало 34%, відсутність достойної роботи в Україні – 23%, бажання отримати кращу освіту – 12%.

Менше 10% вказали причинами відсутність безпеки в Україні, можливість отримати краще медобслуговування, кращі умови ведення бізнесу, бажання самореалізації, сімейні обставини. Через ціннісний конфлікт та політичні переслідування бажають виїхати не більше 1% опитаних.

Майже 70% української молоді хоче працювати за кордоном

44% опитаних виявили бажання працювати/отримати роботу за кордоном. У регіональному розрізі у цьому питанні різниця несуттєва. Натомість помітна відмінність у вікових категоріях: серед молоді бажаючих отримати роботу за кордоном 68%, серед осіб середнього віку – таких 52%, а серед найстарших – лише 20%.

Робота за кордоном мотивує українців високою зарплатою

Основною мотивацією у бажанні працювати за кордоном українці найчастіше називали вищий рівень зарплати в інших країнах — 72%. Кращі умови праці, бажання заробити на житло (навчання дітей, лікування родичів тощо), реалізацію як професіоналів, вищу якість соціального захисту як причину бажання отримати роботу за кордоном називали від 16 до 20% опитаних. По 7% причинами визначили можливість відкрити власну справу та бажання отримати досвід роботи в міжнародних компаніях.

У РФ хочуть працювати лише 6% українців, а в Німеччині – 37%

Найбільше українців висловили бажання працювати у Німеччині – 37%. У Польщі хотіли б працювати 26%, США – 22%, Канаді – 21%, Чехії – 16%, Італії – 15%, Великобританії – 14%, Франції або Швеції – по 12%, Ізраїлі – 11%, Іспанії – 9%, Нідерландах – 7%, Росії – 6%.

44% українців заявили, що не мають шансів отримати роботу за кордоном

44% опитаних заявили, що не мають взагалі ніяких шансів поїхати у майбутньому на роботу за кордон. 30% оцінили свої шанси як незначні, 17% – як значні. Найоптимістичніше свої перспективи отримати роботу в інших країнах оцінює молодь — 32% говорять про значні шанси.

86% українців ще не працювали за кордоном

Серед опитаних лише 14% заявили, що раніше вже працювали за кордоном, 86% – не працювали. Найбільше таких серед жителів заходу, осіб з вищою освітою, забезпечених та самозайнятих або працюючих на приватних підприємствах.

Більше 20% опитаних не повернулися б в Україну, якби мали постійну роботу за кордоном

65% опитаних сказали, що однозначно або скоріше повернулися б в Україну, якби мали постійну роботу за кордоном, не повернулися б – 23%, ще 12% не відповіли на це запитання.

У «безвізі» з ЄС зацікавлені більше 70% мешканців заходу

55% опитаних заявили, що особисто зацікавлені у початку роботи безвізового режиму між Україною та Євросоюзом. 38% сказали, що не зацікавлені, ще 7% не дали відповіді на це запитання.

Третина українців хотіла б мати подвійне громадянство

Дві третини опитаних заявили, що не хотіли б мати подвійне громадянства, 35% сказали, що хотіли б мати другий паспорт. Найчастіше таке бажання висловлювали на півдні, молодь, працюючі та забезпечені. Серед країн, громадянство яких хотіли б мати респонденти, що його прагнуть, обирали країни ЄС (42%). 18% хотіли б мати громадянство США, 15% – Канади, 12% – Росії.

Аудиторія: населення України від 18 років і старші. Вибірка репрезентативна за віком, статтю, регіонами і типом поселення. Вибіркова сукупність: 1200 респондентів. Похибка репрезентативності дослідження: не більше 2,8%. Терміни проведення: 8-18 вересня 2017 р. Дослідження проведене на замовлення Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування.

За матеріалами соц. групи «Рейтинг» підготувала Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button