Колажі бориспільського історика покажуть на столичній виставці «Історія на горищі»

У Києві до свята Покрови влаштують виставку «Історія на горищі», де покажуть серію колажів історика з Борисполя, наукового співробітника Музею книги і друкарства України Сергія Дячука.

Як наголошують організатори, Покрова Пресвятої Богородиці є одним із найбільших свят українського народу, і не тільки релігійним, це особливе свято, пов’язане з боротьбою нашого народу за свою державність, свято, яке сягає своєю історією часів українського середньовіччя (Київської Русі) і Козацької ери, перших, і особливо других визвольних змагань, коли в роки Другої світової війни 1942 року саме цього сакрального дня для українського народу на Покровин день в лісах Волині було організовано УПА армію, яка мала за мету захистити бездержавний український народ від іноземних окупантів.

Тому довгий час це свято було репресованим, його намагались стерти з людської пам’яті. Але нині, в часи нової війни за незалежність, що триває на сході України і свідками якої є всі ми, це древнє свято, особливо пов’язане з нашим військом, повертає собі правдиве, справжнє значення в календарі почесних дат української держави.

На колажах С. Дячука тридцять постатей, які творили історію і вже є символами доби, в якій жили. Частину плакатів подано на Global Illustration Award 2016. Символічно, що цю виставку, нині розширену і доповнену, вперше було відкрито в ліцеї імені І. Богуна в березні-травні 2016 року.

«Серцем виставки є проект відбудови Великого Миколи, Миколаївського Військового собору, побудованого колись гетьманом І.С. Мазепою в межах Печерської фортеці. Собор є окрасою українського, козацького, мазепинського бароко і великою святинею українського народу. Зруйнований комуністами в 1934 році храм, чекає на своє втілення. Проект розробила творча архітектурна майстерня «Ю. Лосицького». «Музеєм гетьманства» було надано чудовий проект скульптури І.С. Мазепи, авторства митця Олександра Дяченка. Місто Київ, яке так багато зобов’язане цьому освіченому меценату, і дотепер не має пам’ятника одному з найбільших політичних, культурних і релігійних діячів в історії України. Цей пам’ятник в ідеалі мав би стояти на початку вулиці Мазепи на знаменитому постаменті біля станції метро «Арсенальна». На виставці представлено торбан Мазепи, музичний інструмент, реконструкцію якого здійснив майстер Вадим Вікснін. Особливе місце у вітринах займають книги з бібліотечної збірки МКДУ, зокрема, дві найголовніші історичні книги, видані за часи незалежності «Україна. Історія», Київ, «Либідь», 1991 р., Ореста Субтельного та «Європа. Історія», Київ, «Основи», 2001 р., валлійського (британського) історика Нормана Дейвіса. Книжкову частину виставки доповнюють цінні видання з колекції Климовича. За сприяння в організації виставки музей вдячний Київському військовому ліцею ім. І. Богуна та організації «Пласт», – йдеться у повідомленні.

На афіші виставки «Історія на горищі» зображено чи не найзагадковішу постать нашої історії, наказного гетьмана Павла Полуботка, легенда про захований скарб якого не перестає хвилювати не одне покоління українців, скарбошукачів. Головна ідея цієї виставки показати відвідувачам, особливо новому поколінню українців, ліцеїстам і пластунам, справжній скарб, якими насправді є вони самі, достойні, патріотичні, чесні громадяни своєї країни. Ця багата спадщина, яку лишили по собі достойні люди, еліта, котра творила колись нашу історію, справжню історію України і яку вороги намагались і намагаються далі знищити чи приховати від нас, цей наш справжній скарб має надихати українців на побудову нової і кращої країни.

Виставка розпочне роботу 12 жовтня у Музеї книги і друкарства, що на території Києво-Печерської Лаври, і триватиме до 12 листопада.

Інф. «ТС»

Share Button