Бориспільському гарнізону виділено 90 квартир. Чи законно здійснюється їх розподіл?

До редакції «Трудової слави» звернулися троє офіцерів запасу, які раніше служили у в/ч 2215 Бориспільського гарнізону і перебували на квартирному обліку. Зі слів колишніх військовослужбовців, за час служби у Збройних силах України вони не отримували житла і, звільнившись у запас, залишалися на квартирному обліку у військовій частині.

Коли ж прийшли дізнатися, як вона просувається черга, виявилося, що їх узагалі зняли з квартирного обліку, пояснюючи це втратою права на отримання житла. У пошуках правди обурені колишні офіцери й завітали до редакції.

Нагадаємо: минулого року в/ч 2215 взяла участь у тендері і виграла його, отримавши таким чином 90 квартир для забезпечення житлом військовослужбовців. Це небувалий випадок в межах однієї військової частини, мабуть, за всі роки незалежності, більше того – військові практично не забезпечувалися житлом, адже армії в державі приділялася мізерна увага. Частини розформовували, техніку утилізовували, штати скорочували. Багато хто з військовослужбовців залишився, як-то кажуть, «за бортом», з купою невирішених проблем, серед яких чільне місце займало квартирне питання. І ось, нарешті, дочекалися, чи не вперше для багатьох випала нагода отримати омріяні квадратні метри. Однак не всім судилося.

Щоб з’ясувати, як саме здійснюється розподіл квартир у в/ч 2215, про умови та підстави, за якими відбуваються рокіровки в черзі або позбавлення права на отримання житлового приміщення від Міністерства оборони, «ТС» звернулася до командування військової частини.

З нами поспілкувалася офіцер управління в/ч 2215, яка безпосередньо займалася тендерними питаннями і, окрім того, є депутатом міської ради, молодший лейтенант Марина Добровольська:

— Існує Наказ Міністерства оборони України від 30.11.2011 № 737 «Про затвердження Інструкції про організацію забезпечення військовослужбовців Збройних сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями» (далі – Наказ), що є своєрідною Біблією для житлової комісії. Ним користуються КЕУ (Квартирно-експлуатаційне управління), ГлавКЕУ та інші комісії, що займаються розподілом житла серед військовослужбовців.

Щодо власне розподілу житла. Найголовніше, про що, як правило, забувають усі, хто стоїть на квартирному обліку, – те, що черга називається «Облік осіб, які перебувають у черзі на поліпшення житлових умов (одержання житлового приміщення для постійного проживання)». Ключові слова тут – «поліпшення житлових умов». Це означає, що держава не зобов’язана надавати квартири усім без винятку військовослужбовцям по факту того, що вони ними є або були.

Також Міністерство оборони не зобов’язане надавати житло, якщо житлові умови вже поліпшено (спадщина, одруження, придбання квартири тощо). Тобто насамперед вирішуються питання безквартирних.

Згідно з Наказом забезпечення жилими приміщеннями здійснюється один раз протягом усього часу проходження військової служби. Тобто службові квартири людина може отримувати декілька разів протягом служби в міру переміщення гарнізонами. При переїзді з одного на інше місце служби, якщо військовослужбовець вже отримав постійне житлове приміщення, аби стати на квартирний облік, він має здати житло на попередньому місці служби.

Претендувати на житло для постійного користування можуть військовослужбовці, які мають вислугу 20 років і більше. Окрім того, є виключення для тих, хто брав участь в АТО і отримав там контузію чи серйозні травми, які призвели до інвалідності, для сімей тих, хто загинув. Для цієї категорії військовослужбовців в обов’язковому порядку із загальної кількості житла, що надається, виділяється 20% квартир, службових чи постійних.

Закупівля квартир через Міністерство оборони за останні роки виглядає таким чином: оголошується тендер, учасники тендеру – забудовники або власники квартир (вторинний ринок), беруть у ньому участь. МО закуповує у переможця квартири, однак перед тим власник зобов’язаний зробити ремонт, визначений соціальними нормами МО, щоб військовослужбовець міг заселитися в неї одразу після одержання ордеру. Квартири після купівлі і виконання ремонтних робіт переходять на баланс ГлавКЕУ. Звідти список житла направляється в гарнізон. У Бориспільському гарнізоні минулого року було закуплено 110 квартир. 20 квартир передано Київському гарнізону рішенням міністра оборони та начальника Генштабу. По факту залишилося 90 квартир, що були запропоновані командуванню Бориспільського гарнізону до розподілу.

Розподіл житлових приміщень попередньо здійснюється житловою комісією. Комісія переглядає чергу – загальну, службову, першочергову та позачергову. На МО передається пропозиція щодо процентного співвідношення службового та постійного житла. Міністр оборони затвердив 50х50.

На основі цього формуються окремі списки на отримання службового і постійного житла.

Розподіл службового житла. 20% від загальної кількості квартир розподіляється між учасниками АТО. Також існує норма, що 30% від кількості службового житла розподіляється за рішенням командира частини. Це, в першу чергу, військослужбовці, які забезпечують боєздатність в/ч. До уваги береться вислуга років, сімейний склад тощо.

Розподіл постійного житла. 20%, знову ж таки, отримують учасники АТО.

Щодо інших, усе відбувається таким чином. Коли військовослужбовець прибуває до в/ч, він стає на квартирний облік на поліпшення житлових умов. Збирає документи і кожного року підтверджує своє право перебувати в цій черзі. Цим дуже часто військовослужбовці, особливо звільнені в запас, нехтують, хоча мають надавати підтвердження щорічно з жовтня до кінця грудня. У січні житлова комісія переглядає чергу і здійснює відповідні рокіровки.

Після цього список направляється в КЕЧ (Квартирно-експлуатаційна частина). Попередньо всі списки перевіряються Військовою службою правопорядку. Уже на цьому етапі була повернута частина документів – хтось не мав усіх необхідних документів, хтось був не на тому місці в черзі, а житлова комісія недогледіла, та ін.

Окрім того, військовослужбовець знімається з квартирного обліку у разі якщо він уже поліпшив свої житлові умови (купівля, дарування, спадщина), отримав за рахунок житлових фондів МО житлове приміщення для постійного проживання, звільнений з військової служби за підставами, не вказаними в п. 2.16, де чітко виписано, що на обліку залишаються лише ті, хто звільнений за віком, станом здоров’я, а також у зв’язку з реформуванням чи скороченням штатів. Ті, хто звільнився по закінченні контракту, за власним бажанням або сімейними обставинами, з черги вибувають.

Звичайно, якщо хтось вважає, що був незаконно знятий з квартирного обліку, може відстоювати своє право в суді.

Усі рішення приймаються житловою комісією гарнізону, рішення командира частини – це лише 30% від службового житла для тих, хто забезпечує боєздатність. На все інше він не може впливати жодним чином. Розгляд документів відбувається у декілька етапів – спочатку Військовою службою правопорядку, потім ГлавКЕУ і остаточна комісія – це комісія з контролю за розподілом житла у гарнізонах Збройних сил України. Вона, як правило, складається з керівників департаментів та представників юридичної служби МО.

Для пенсіонерів картина така. 45 квартир представлено для розподілу в якості постійного житла. 20% від цієї кількості – для учасників АТО. Практично ніхто з пенсіонерів до цієї категорії не належить. Тобто вже не перші 45, хто стоїть на обліку, отримають житло. Далі відбувається розгляд документів по суті.

Слід вказати, що багатьом із тих, хто стояв у черзі, а потім був виключений з неї, і сьогодні позивається до суду, житловою комісією гарнізону було виділено конкретні квартири, навіть з номерами. Однак рішення про позбавлення їх права на отримання постійного житлового приміщення приймалося вже в інших, вищевказаних, інстанціях.

Рекомендації. Слід нагадати всім військовослужбовцям в обов’язковому порядку щорічно з жовтня по січень поновлювати свої облікові справи, особливо у разі якихось змін. Дуже ретельно перевіряти усі свої довідки. Не полінуйтеся зайти до житлової комісії, ознайомитися з елементами наказу, поцікавитися, що потрібно зробити, аби не позбутися права на отримання житла.

Звичайно, сподіваємося, що на цьому забезпечення житловими приміщеннями у Бориспільському гарнізоні не завершиться, оскільки з наступного місяця нам обіцяють ще низку тендерів.

Підготувала Інна БАКУМ, «ТС»

 

 

Share Button