Нове життя для старого пождепо: у Борисполі оголошено архітектурний конкурс

Осінь-2020 у Борисполі обіцяє бути насиченою, яскравою і дуже творчою. І йдеться не про політику, а про мистецтво – музичне та архітектурне. Точніше, про ювілейний 10-ий «Музичний компот», підготовка до якого йде повним ходом, а також про масштабний архітектурний конкурс, який оголошено ГО «Зодчий» і стартує він на початку вересня.

«Ми запропонуємо учасникам-архітекторам розробити творчу концепцію реконструкції, або скоріше ревіталізації старого пождепо, і представити конкурсній комісії своє бачення та ескізні пропозиції», – розповідає голова громадського об’єднання Борис Шапіро.

Більше про мистецьку осінь, конкурс та незвичні нотки «Музичного компоту» він розповів читачам «ТС».

Про пождепо, реконструкцію й архітектурний конкурс

«Доля старого пожежного депо в місті активно обговорюється вже декілька років. З одного боку, є активісти, яких турбує доля будівлі й зібрано підписи за її збереження, точніше, самої оглядової башти. З іншого боку – таке місце є ласим для бізнесу, і певний досвід втілення інвестпроєктів у Борисполі породжує багато пустих домислів та чуток.

Нашим громадським об’єднанням було запропоновано декілька концепцій, які представлено на містобудівній раді та громадськості. У кожній з них збережено оглядову башту та громадську функцію. Проте ці «думки з приводу» розглянули зверхньо або розкритикували без пропозицій в архітектурному руслі, а потім видали імператив: зберегти башту, точніше лишити її в тому стані, який є. І це при тому, що будівля пождепо знаходиться в  майже аварійному стані, а збереження самої башти потребує повної заміни конструктивної схеми будівлі з укріпленням фундаментів та самої башти. Я оцінив попередній кошторис у 12-15 млн гривень за цінами 2018 року. І за ці кошти ми б отримали відновлені кімнати колишнього управління архітектури – от і все.

Тому ми вирішили дати можливість архітекторам, і не тільки місцевим, показати своє бачення, в першу чергу, творче.

Тож з вересня ГО «Зодчий» оголошує архітектурний конкурс, запрошуючи архітекторів та створивши професійну конкурсну комісію», – розповів Борис Шапіро.

Організатори сподіваються залучити до участі в конкурсі більше молоді і чекають від них сучасних і цікавих рішень.

«Серед умов конкурсу, які поставимо учасникам, основні такі: збереження оглядової башти та розміщення годинника на ній. І хто знає, може, Бориспіль отримає свій власний Біг Бен (або назвемо його більш романтично: «малий Іван» або «весела Галина»), а може, хтось запроєктує сонячний годинник, а башта стане його частиною. Ще одне завдання для учасників – передбачити у проєкті місце для мистецької галереї. Вважаю, художнє мистецтво у Борисполі недооцінене. В місті є цікаві митці, майстри, які готові проводити виставки і водночас я б залучив провідних українських художників. У наших реаліях галереї – це не комерційний проєкт, але вони виконують певну виховну та просвітницьку  роботу. В Борисполі не бракує мистецтва, але потрібне місце, де художники можуть проводити виставки у професійному форматі», – пояснює Борис Шапіро і додає: «Окрім тимчасових експозицій, галерея повинна мати власні художні твори, і цю колекцію я вже почав формувати. Нещодавно придбав серію акварелей закарпатського художника Василя Когутича, і на одній із них під назвою «Вечірні промені» зображено будівлю Бориспільського пождепо».

Склад журі високопрофесійний. Оцінюватимуть роботи декан архітектурного факультету Національної академії мистецтв та архітектури Анатолій Давидов, архітектор, журналіст, академік Національної академії архітектури Борис Єрофалов, головний архітектор проєктної компанії «TSEH» Денис Задніпровський, історик, реставратор, генеральний директор Національного заповідника «Софія Київська» Неля Куковальська, архітектор-реставратор, Юрій Лосицький, головний архітектор м. Черкаси Віталій Чернуха та інженери-будівельники керівник «ТОВ «Трест Бориспільсільбуд» Олександр Сич та голова ГО «Зодчий» Борис Шапіро.

Роботи учасників конкурсу планують приймати до 8 жовтня, а переможця визначать до свята Покрови.

«Ці дати ми обрали не випадково, адже у цей час стартує наш «Музичний компот». Тож плануємо поєднати музику й архітектуру. Додамо нашому фестивалю нових мистецьких ноток. Гадаю, що 15 жовтня ми оголосимо ім’я переможців, а потім всі разом підемо слухати джаз», – наголошує Шапіро.

Роботи переможців пізніше – на першій сесії оновленої ради – планують представити депутатам Бориспільської громади та її очільнику.

Окрім джазу та «лаврів», переможців – учасників конкурсу чекають грошові премії та заохочувальні призи. Також свої відзнаки готують меценати та партнери конкурсу.

Більше можна дізнатися на сторінці у Фейсбуці «Пождепо Архітектурний конкурс».

Про «Музичний компот», формат і акценти

Що стосується «Музичного компоту», питання з його форматом ще вирішуються. Окрім архітектурних «ноток», очікується джаз, рок і багато яскравого спілкування. Стартує головна музична подія року у Борисполі на Покрову – 14 жовтня, якщо не завадять карантинні заходи.

«Запрошено заслужену артистку України Оксану Стебельську. Її у Борисполі знають як чудову виконавицю та ведучу концертів «Музичного компоту», а тепер бориспільці матимуть змогу побачити і почути весь її колектив. Перший день пройде у рамках міських заходів і звучатиме фольклорно й естрадно», – розповів Борис Шапіро.

Другий день буде джазовим. Наразі в організаторів є попередні домовленості з колективом The Velvet Sun. Закриватимуть фестиваль музиканти та гості Бориспільського рок-клубу.

«Буде багато музики, багато розмов про мистецтво. Кожного року ми робимо якийсь знаковий для нас і нашого міста акцент. Цього року він буде архітектурним», – резюмував Борис Шапіро.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button