Ліки на вибір: ціна чи якість, оригінал чи підробка?

Сьогодні на Бориспільщині функціонує значна кількість аптечних закладів, як приватних, так і комунальних. Асортимент препаратів величезний, їх вартість різноманітна, до того ж існують пільги для пенсіонерів, бонуси для постійних клієнтів, знижки у визначені години та дні. І це неабияк приваблює, адже ні для кого не секрет – хворіти нині дорого. Тож і вишукують ті, кому не пощастило занедужати, чим дешевше полікуватися. Однак, виявляється, ціна і якість сьогодні – речі досить відносні. Останнім часом часто доводиться чути, що ліки, навіть дорогі, які раніше приносили полегшення, нині зовсім неефективні. Навіть деякі жарознижуючі температуру не збивають. Добре, якщо не шкодять. Але ж звичайній людині в цьому важко розібратися.

Тож «ТС» звернулася за компетентним коментарем з приводу ліків, що реалізуються на ринку Бориспільщини, до директора КП «Бориспільська центральна аптека № 24» провізора вищої кваліфікаційної категорії Олени Хомич. Адже за підсумками загальнодержавного фінансово-економічного аналізу діяльності суб’єктів господарювання України, проведеного Союзом національних бізнес-рейтингів, очолюваний нею заклад здобув «Золото рейтингу», як серед суб’єктів господарювання України, так і Київської області, у номінації «Фінансові показники успішної діяльності», також йому присвоєно статус «Державне підприємство року 2016». А це, безперечно, є свідченням надійності та перспективності підприємства.

Директор «Аптеки № 24» Олена Хомич нашому запитанню не здивувалася, адже з цією проблемою, зізнається, стикалася неодноразово:

— За останні декілька років, коли в місті щорічно відкриваються по декілька нових аптек, відвідувачів у нашій комунальній аптеці значно поменшало. Проте сьогодні багато колишніх клієнтів, які свого часу, враховуючи нижчі ціни на препарати, почали обслуговуватись у приватних закладах, знову повертаються до нас. Головна причина, як пояснюють, — неефективні лікарські засоби, які вони купували в приватних аптеках, і нерідко відсутність професіоналізму у персоналу.

Так, неодноразово доводилося чути скарги, що жарознижуючі препарати, як для дітей, так і дорослих, придбані в приватній аптеці за значно меншою ціною, зовсім не допомагають. Тривале лікування хронічної хвороби, замінене препаратами з приватних аптек, не приносить жодних результатів. Таких прикладів дуже багато.

На жаль, проблема фальшивих ліків сьогодні досить болюча для України. Не оминула вона й простих громадян Бориспільщини – тих, хто регулярно ходить до аптеки за ліками. Нікому не хочеться викидати гроші на вітер, тим паче прикро дізнаватися, що тобі «впарили» пустушку замість дорогого препарату.

Якщо слідувати радянській моделі організації аптечного бізнесу, то жодні ліки не повинні надходити в роздрібний продаж, доки не буде проведено вхідний контроль лікарських засобів, що надійшли в аптеку, та не перевірено супроводжувальну документацію, особливо – сертифікати якості, які видаються спеціалізованою лабораторією, що підтверджує їх якість. У комунальних аптеках так роблять і донині. До того ж ми закуповуємо ліки й вироби медичного призначення у перевірених гуртових постачальників, які працюють на ринку України багато років і не псуватимуть свою репутацію через фальсифікати.

У мене як фахівця у цій сфері виникає запитання: чому в деяких приватних аптеках ціни на певні препарати в роздрібному продажу такі, за якими відпускають аптекам комунальної мережі гуртові постачальники? Невже комерсанти працюють собі на збиток?  І друге запитання: де вони беруть ліки за нижчими цінам, якщо закупівля здійснюється в одних і тих же постачальників? А може, не в одних і тих же? Отож-бо й воно.

Слід додати, що сьогодні підроблення медикаментів ведеться з величезним розмахом. Добре, якщо фальсифікат ніяк не подіє, але ж результат може бути прямо протилежним тому, що вказаний в анотації?

Можливо, купуючи ліки, варто замислитись: де ж саме вони виготовляються і закуповуються? За рахунок чого мають таку вартість? Як може коливатися ціна ліків у межах 50-200 грн, навіть у приватних аптеках? Де закуповували препарат, з чого він виготовлений? Чи є на ці ліки сертифікати якості? Та найголовніше: чи варто витрачати кошти на сумнівні препарати, тим самим заощаджуючи на власному здоров’ї, а інколи й на житті?

Бажаю всім міцного здоров’я і довголіття.

Share Button