Чи потрібне резюме людині з інвалідністю?

Сьогоднішню державну підтримку осіб з інвалідністю важко назвати достатньою, адже далеко не завжди вона повноцінно забезпечує людей з обмеженими можливостями усіма матеріальними благами без допомоги «зі сторони». Саме тому більшість інвалідів змушені шукати шляхи заробітку. Наскільки реально працевлаштуватися людям з обмеженими можливостями на сучасному ринку праці, 5 грудня з’ясовували у Бориспільському міськрайонному центрі зайнятості.

У семінарі «Забезпечення прав осіб з інвалідністю у сфері зайнятості та дотримання трудового законодавства» взяли участь начальник відділу взаємодії з роботодавцями і громадськістю та організаційної роботи Київського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів Ян Яковчук, представник Київського обласного центру зайнятості Кароліна Панасюк, начальники відділень Бориспільського МРЦЗ. Спеціалісти відповідали на запитання роботодавців про необхідність забезпечення робочими місцями інвалідів та можливості її реалізації.

Згідно з законом «Про основи захищеності осіб з інвалідністю в Україні», підприємство зі штатом у 8-25 осіб має працевлаштувати хоча б одну людину з особливими потребами. Якщо працівників більше, то 4% від їх загальної кількості. Інакше, за словами Я. Яковчука, їм доведеться сплачувати штрафні санкції до Фонду. Наразі на Бориспільщині 206 роботодавців, які подали звіти за 2015 рік, не виконують цієї норми. Відповідно, за це вони сплатили до Фонду соціального захисту інвалідів санкцій та пені у 1 млн 361 тис. грн. За словами спеціаліста, змін цього року чекати не варто, хоча і закликає роботодавців не ігнорувати права інвалідів.

Є й інша сторона медалі. Як наголосила начальник відділу по роботі з роботодавцями центру зайнятості Олена Потайчук, кожен роботодавець, який влаштовує на своє підприємство інваліда, отримує приємний «бонус» від держави – пільгу у вигляді компенсації Єдиного соціального внеску. Тобто кожен роботодавець стоїть перед вибором: працевлаштувати інваліда, створивши додаткове робоче місце, й отримувати компенсацію, чи сплачувати штрафи.

До речі, як розповіла заступник директора МРЦЗ Людмила Царенко, на сьогодні понад 70% інвалідів мають вищу освіту і, відповідно, потребують кваліфіковану роботу. Для порівняння: раніше більшість таких людей мали лише середню освіту, тому знайти робочі місця було дещо простіше.

Загалом, за даними Л. Царенко, за 2016 рік до центру зайнятості звернулася 41 особа з інвалідністю. Наразі у Бориспільському МРЦЗ зареєстровано 28 осіб з інвалідністю, 24 з них отримують допомогу з безробіття.

Ольга Рогач, «ТС», фото Тетяни Підгурської

Share Button