«Блакитна стежа»: 24 роки забезпечують відкрите небо

24 березня 1992 року Україна разом із 25 іншими країнами підписала Договір про відкрите небо. Саме цей документ дав початок створенню транспортної авіаційної ескадрильї «Блакитна стежа», що дислокується на базі військової частини А 2215 м. Бориспіль. 26 жовтня «Блакитна стежа» відзначила 24-річчя від дня свого заснування.

Вітали і дякували

З цієї нагоди 28 жовтня на території військової частини відбулося святкування. Привітати ескадрилью прийшли керівництво військової частини, представники міської влади, ветерани «Блакитної стежі». Зокрема, командир в/ч А2215 Дмитро Філатов вручив грамоти та подяки кращим авіаторам ескадрильї. Перший заступник міського голови Микола Корнійчук і заступник міського голови Людмила Пасенко подякували за захист мирного неба над Україною і Борисполем і подарували символічний годинник із зображенням літака, який злітає.

Командир «Блакитної стежі» Олексій Лук’янов розповів, що сьогодні роботи в ескадрильї побільшало. В основному – через політичну ситуацію в країні. Командир висловив сподівання, що невдовзі все це скінчиться, і їх завдання будуть лише «мирними». А поки авіаторам доводиться робити складні й надзвичайно небезпечні польоти, часто ризикуючи власним життям. Подібне ризиковане завдання виконував і екіпаж літака АН-30Б зі складу ескадрильї «Блакитна стежа», який було збито над Слов’янськом у 2014 році. Подвиг товаришів в ескадрильї не забувають. Згадали про них і цього дня: до пам’ятника Героям поклали квіти кращі молоді офіцери «Блакитної стежі».

Назва знайшлася в «Українському війську»

Серед гостей підполковник Валерій Бєлінський – людина, яка стояла біля витоків створення ескадрильї: «Сьогодні можна знайти багато інформації про історію ескадрильї, починаючи з 1992 року. Але мало хто знає, що було до цього, – згадує військовий. – Після підписання Договору про відкрите небо з’явилася потреба створення окремої ескадрильї. Мені було доручено розробити проект наказу Міністра оборони про її створення. Під час його написання зіштовхнувся з проблемою, як назвати ескадрилью. Було багато варіантів: «Повітряні козаки за роззброєння», «Відкрите небо вільної України», «Блакитні очі роззброєння», «Беркути роззброєння» тощо. Але жоден повністю мене не задовольнив. Хотілося, аби назва не перекладалася з української дослівно, а лише за змістом, чуттям. Тоді до мене потрапила книга «Українське військо» – талмуд на 500 сторінок, який почав вивчати. Там побачив зображення двох вершників, які дивляться в далечінь, а під ним підпис «Кінна стежа». Одразу ж виникла ідея «Блакитної стежі», що зрештою і стала назвою ескадрильї».

З початку заснування ескадрильї авіатори «Блакитної стежі» виконали сотні різноманітних завдань. Серед них: спостережні польоти над територіями різних країн, у тому числі України, аерофотозйомка тощо.

Ольга Рогач, «ТС»

Share Button