Чому згас «Факел»?

Оздоровчий табір «Факел», який не функціонує вже багато років, нині опинився у центрі уваги. Бориспільці активно обговорюють питання відновлення закладу в соціальних мережах і навіть зареєстрували петицію на сайті міської ради, аби депутати передбачили кошти на реконструкцію. Журналісти «ТС» вирішили з’ясувати, чому згас «Факел» і скільки нині коштуватиме його відновлення?

Кореспонденти побували у Кийлові, також поспілкувалися із заступником міського голови Людмилою Пасенко і дізналися багато цікаво про бездіяльність чиновників, незаконні рішення, судову тяганину та плани щодо відновлення оздоровчого закладу.

Історія забуття

На облущеній огорожі висить стара величезна поштова скринька. Колись її засипали листами, а нині – пожовклим листям. Лідія Андріївна не без зусиль знімає мокрий замок, зі скрипом прочиняє хвіртку.

«Вас вітає дитячий табір «Факел», — каже директорка закладу Лідія Шевченко, а в обличчя нам дихає осінній ліс.

«Тут, — робить крок управо, — стояли столи, накриті скатертинами, і ми приймали піонерів».

Зміна у таборі тривала 21 день. У середньому «Факел» міг прийняти 250 дітей.

«Наші путівки були у вільному продажу, і кожен бажаючий міг привезти сюди свою дитину на відпочинок», — розповідає жінка.

Сама ж Лідія Андріївна прийшла працювати у табір бухгалтером, а вже згодом стала директором.

«Я й тепер можу і меню скласти, обрахувавши все до грама, і табелі», — посміхається жінка, розповідаючи про свої робочі будні. Стежка, що густо поросла мохом, виводить нас до адміністративного корпусу та їдальні.

У 80-их тут щоліта було людно і гамірно, а нині ж за табором наглядають лише директорка та чотири охоронці.

«Красти тут вже давно немає чого. Білизну і майно, що було у доброму стані, забрали у дитсадки і школи, а решту – або здали як брухт, або у макулатуру. Щоправда, не так давно зняли кілька секцій огорожі. Сітка давно своє відслужила, але, який-неякий, захист від сторонніх, то ми всіх «на вуха» підняли, тож більше ніхто не сунувся», — розповідає директорка.

Крім того, на територію табору полюбляють заходити просто з цікавості, повештаються і йдуть.

«Не надто веселе господарство», — каже директорка, оглядаючи корпуси, що почали осідати.

«Стан майна з року в рік у дедалі гіршому стані. Дахи течуть, води та світла немає. Щоб відновити все це, потрібні мільйони», — вважає Лідія Андріївна, намагаючись відкрити один із корпусів, але замок не піддається.

Один час, за її словами, до них приходили покупці, яким припала до душі територія табору: «Хотіли нас викупити, але ж через проблеми із землею «Факел» ні продати, ні в оренду здати не можна. Це за часів колишнього СРСР все було спільне, а нині виходить, що табір стоїть на території лісгоспу, тож вони у будь-який момент можуть попросити нас разом із нашим майном із їх землі».

Одна із стежок у таборі веде до невеличкого кінотеатру під відкритим небом. Замість лавок самі лише тумби, замість глядачів – зарості.

«Колись тут крутили кіно і мультики, а тепер лишається хіба мріяти, що колись сюди повернуться глядачі», — додає директорка і ми залишаємо територію табору.

Остання «зміна» у «Факелі» була у 1992 році. Через кризу табір закрився. Кілька років, до середини 90-их, він працював як база відпочинку, а потім «згас». Ні коштів, ні відвідувачів. За відновлення «Факелу» вирішили взятися уже в 2000-их роках, саме з того часу починається нова історія – бездіяльності, незаконних рішень і юридичних протистоянь.

«Факел»: між містом і лісом

У Бориспільській міській раді, куди журналісти пішли шукати відповіді на запитання, чому занепадає «Факел», який є власністю громади, розповіли, що стоїть на заваді реконструкції, але запевнили – «надія є».

«Питання про відновлення «Факелу» обговорюється не перший рік. Там чудова територія і можливості для оздоровлення дітей, ми вже давно до нього придивляємось», — каже заступник міського голови Людмила Пасенко.

На її столі – стоси ділової переписки, де, власне, і криється оте «але», через яке занепадає «Факел».

«Право власності на оздоровчий табір «Факел» зареєстроване на територіальну громаду Борисполя. Майно перебуває на балансі міського управління освіти і науки, а от право на земельну ділянку посадовці минулих років так і не оформили», — пояснює Л. Пасенко. Без права на земельну ділянку вкладати бюджетні кошти у реконструкцію табору місто не має права.

«Проект реконструкції комунального закладу може бути розроблений і пройти державну експертизу тільки в тому разі, якщо є право власності на земельну ділянку. Але земля під нашими об’єктами нам, на жаль, не належить», — наголошує Л. Пасенко.

«Земельна» історія із «Факелом» тягнеться з 2005 року, коли Головурівська сільська рада дала дозвіл на виготовлення технічної документації ДП «Бориспільський лісгосп». Згодом цю технічну документацію було затверджено та передано у власність лісгоспу.

«Коли посаду міського голови обійняв Анатолій Федорчук, розпочався процес оформлення земельних ділянок під усіма закладами освіти, культури (окрім кінотеатру «Європа», де теж є серйозні юридичні перешкоди – ред.) та спорту. Тоді ми з’ясували, що питання з нашою землею, де розташовний «Факел», було вирішено без нас», — додала заступник міського голови.

З того часу розпочалися паперові протистояння за табір, а сам «Факел» почав «згасати».

«Ми неодноразово зверталися до Головурівської сільської ради, щоб вони і нам надали дозвіл на оформлення землі. У більшості випадків нам відмовляли у розгляді заяв. Останнє прийняте рішення – повідомити  управлінню освіти і науки, що сесія Головурівської сільської ради не заперечує задовольнити вказану заяву, але для цього потрібно погодити  питання із землекористувачем — ДП «Бориспільський лісгосп», — підкреслила Л. Пасенко, гортаючи папку з перепискою.

Вона визнає, що земельна проблема виникла через бездіяльність міських чиновників, адже на баланс управління освіти і науки Борисполя табір передали ще у 2001 році, але й не виправдовує незаконних дій депутатів сільської ради.

«Маємо дуже серйозний юридичний прецедент, адже, відповідно до земельного кодексу, хто має право власності на майно, і воно зареєстроване, тому, відповідно, і належить земельна ділянка», — зауважує Л.Пасенко.

Листуванню з ДП «Бориспільський лісгосп» відведено іншу папку, де зберігаються вже відмови лісгоспу.

«Вони керуються законодавчою базою, наголошуючи, що сьогодні, щоб відчужити цю земельну ділянку, потрібна постанова Кабміну», — каже Л. Пасенко.

За її словами, зважаючи на всі законні й незаконні перипетії, доля «Факелу» має вирішуватися і вирішується в юридичній площині, а точніше – у Господарському суді Київської області: «Ми звернулися туди ще у липні. Нині відкрито провадження, йде розгляд. Чекаємо на ухвалу і сподіваємося, що рішення буде на нашу користь, адже правда за нами».

Водночас заступник міського голови не виключає, що рішення може бути й негативним, у такому разі Бориспіль готуватиме апеляцію та боротиметься до останнього, залучаючи до цього процесу всі сили і засоби.

Відновити «Факел» дорого, але реально

У разі ж якщо суд ухвалить рішення на користь територіальної громади Борисполя, Л. Пасенко не виключає, що табір з часом відновить роботу. Оцінювати вартість реконструкції заступник міського голоси не береться, але впевнена: коли документацію приведуть до ладу, простіше буде залучити до відновлення «Факелу» інвестора.

«Потрібні дуже серйозні кошти, адже необхідно відновлювати водо- і електропостачання, перекривати будиночки, але все це реально. Кілька років тому до нас звертався інвестор, зацікавлений за умов співфінансування проводити оздоровчі кампанії, як для своїх працівників, так і для дітей громади», — повідомила Л. Пасенко.

Окрім того, за її словами, «Факел» міг би стати майданчиком для розвитку скаутського руху і туризму.

«Якщо нам вдасться відновити табір, це не тільки дасть змогу поліпшити показники оздоровлення, а й заробляти кошти, оздоровлюючи інших», — додає Л. Пасенко, закриваючи папку з позначкою «Факел», де ще є кілька вільних файлів, сподіваємося, для позитивних судових рішень.

Журналісти «ТС», у свою чергу, теж слідкуватимуть за судовим процесом й інформуватимуть читачів про його перебіг.

Ольга Рогач, Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button