«Незалежність має зародитися, в першу чергу, в нас самих…»

У центральній міській бібліотеці відбувся «круглий стіл», присвячений 25-ій річниці Незалежності України

Захід проходив з ініціативи Бориспільської організації Народного Руху України і за підтримки адміністрації центральної бібліотечної системи. На ньому були присутні міський голова Анатолій Федорчук, його заступник Людмила Пасенко, президент Міжнародного благодійного Фонду імені Ярослава Мудрого Валентина Стрілько, професор, кандидат медичних наук, співавтор Акту Державної незалежності України Леонтій Сандуляк, голова Бориспільського осередку товариства «Просвіта» Анатолій Ковальчук, голова Бориспільської ГО НРУ України Анатолій Чабанюк, борці за незалежність України, представники громадських організацій міста і бориспільської інтелігенції.

Бориспіль вкладає коштів в освіту більше, ніж Львів і Харків

А. Федорчук привітав присутніх і подякував небайдужим українцям, які наприкінці 80-их років боролися за незалежність нашої держави. «Незалежність має зародитися, в першу чергу, в нас самих», — наголосив міський голова.  Дуже важливим фактором, на його думку, є виховання молоді на прикладах тих, хто боровся за державність України і на початку минулого століття, і в часи компартійного правління, і в часи виборювання державності та безпосередньо перед її здобуттям. Очільник міста наголосив і на такому важливому чиннику нинішнього часу, як вкладання коштів в освіту. Одним зі здобутків Борисполя, на думку міського голови, є те, що за вкладанням цих коштів у середньому на одного учня ми попереду таких великих і розвинених міст, як Львів і Харків. Наступного року в Борисполі буде введено в експлуатацію нову школу, наприкінці поточного — дитячий садок.

З нагоди відзначення Дня Державного Прапора України і Дня Незалежності міський голова вручив Подяки від Бориспільського міськвиконкому багатьом свідомим громадським діячам Бориспільщини, які брали активну участь у становленні нашої молодої держави — М. Кравцю, А. Ковальчуку, М. Мельнику, О. Дранику, Л. Дмитренко, В. Бугаєнку, В. Котляру, О. Бойчуку, Р. Никифоруку, І. Станкевичу, О. Панасенку, В. Онищенко, Б. Пилипчуку, Б. Макаренку, П. Ніжинському, Г. Футорній, Р. Петлицькому, О. Пишнограєву та ін. Також троє активних діячів у боротьбі за незалежність України нагороджуватимуть Почесними грамотами Бориспільського міськвиконкому під час святкування  на Європейській площі міста.

Перший запис у його трудовій книжці – «акушер»

Своїми спогадами поділився співавтор Акту проголошення незалежності України Леонтій Сандуляк, який у 1991 році був народним депутатом СРСР і брав активну участь у позачерговій сесії Верховної Ради України. З гумором і жваво доносив він до присутніх події тих уже далеких часів. Так, пожартував: «Перший запис у моїй трудовій книжці «акушер», тож цілком природно, що був присутній і при народженні нашої незалежної держави».

«Це справжній іконостас янголів України…»

«Коли створювали Рух у Бориспільському районі, нас було лише кілька, а проти нас уся компартійна система», — схвильовано пригадувала  яскраве і незабутнє минуле президент Міжнародного Благодійного Фонду імені Ярослава Мудрого Валентина Стрілько. Вона називала імена активних борців за незалежність України саме в селах району, на жаль, деякі з них уже відійшли за життєві обрії. І донині пані Валентина працює в архівах, досліджуючи історію визвольного руху в Україні на початку двадцятого століття. «Це справжній іконостас янголів України, — з болем говорила вона. — Адже активних борців за незалежність тодішня система викорінювала цілими родами». В. Стрілько переконано стверджує: «Якби ми з самого початку дбали про збереження нашої пам’яті, про її виховання у молоді, то Крим і частина Донбасу продовжували б лишатися українськими».

Незалежність справжня чи «липова»?

Голова Бориспільської організації Народного Руху України Анатолій Чабанюк говорив про тодішні і нинішні здобутки очолюваного ним осередку, одним з яких є, приміром, вивчення історичних творів найвідомішого борця за незалежну Україну В’ячеслава Чорновола. Завдяки налагодженню Бориспільським Рухом зв’язків з його сестрою Валентиною усі школи міста безкоштовно отримали повне зібрання творів цього видатного політичного діяча нашої епохи.

Очільник Бориспільської «Просвіти» Анатолій Ковальчук наголосив на значенні здобуття Україною своєї незалежності саме у світовому вимірі, прирівнявши цю подію до таких, як об’єднання Німеччини та здобуття державності Ізраїлем.

Певний дисонанс у низку спогадів про вікопомні події в житті нашої держави вніс виступ голови ГО Полк «Чорних запорожців» Василя Ільчишина, який одразу, щоправда, і попередив про це, сказавши, що його думки відрізняються від тих, які пролунали, а здобута Україною незалежність  —  «липова». Та у своєму критичному запалі виступаючий явно передав куті меду, образивши навіть присутніх на «круглому столі» людей, які чимало зробили для здобуття державності. Тож В. Стрілько вимагала у свого опонента вибачення не лише перед ними, а й перед пам’яттю тих, хто здобував державність і незалежність часто у нерівній боротьбі і передчасно пішов з життя. Сприйнявши дошкульні вислови і на свою адресу, пані Валентина нагадала, що перша концепція національної освіти була нею створена як керівником Гнідинської сільської школи ще до цього здобуття, у 1990 році, за що вона потрапила в немилість  не лише в свого керівництва і тодішньої  влади, а й числилася в так званому «розстрільному» списку КДБ.

Про тих, хто відстоює нашу незалежність у боротьбі на сході України нині, нагадала мати одного з таких новітніх справжніх українських героїв директор Бориспільської бібліотеки Жанна Кручиніна. Намагаючись вгамувати розбурхане море емоцій, вона зауважила, що серед тих, хто взяв участь у «круглому столі», немає байдужих до долі України, інакше вони б просто не прийшли на захід. Тож слід подякувати усім тим, хто боровся й нині бореться за незалежність нашої держави, хто поклав за неї своє життя.

Наталія Можайкіна, «ТС»

Share Button