Веселка душі Людмили Тоцької

«На небосхилі української літератури засяяла маленька зіронька, але від її величини сяйво не залежить: вона випромінює найпотужніше світло», – саме так охарактеризувала першу збірку Людмили Тоцької Ольга Череватенко під час її презентації.

Щира і залюблена у слово жінка зібрала рідних, друзів, колег та поціновувачів високого слова на прем’єрі.  «Кольори веселки» – так називається перша ластівка.

Як розповіла авторка, райдуга – це посмішка неба, знак для людей, що поєднує матеріальний і творчий світ:

Часто на запитання : «Як твоє життя-буття?» ми відповідаємо: «Та, чорно-біло….». Як на мене, це надто прозаїчно. Наше життя – це кольори веселки: теплі, холодні, гарячі…

Так і жанрова палітра творів Л. Тоцької вражає різноплановістю. Казка, легенда, казка-притча, фентезі, оповідання, гумореска, етюд-триптих – чим не веселка творчості? А ще вона не обмежується часовим простором: на сторінках книги – твори від часів Київської Русі, де головним героєм виступає Кирило Кожум’яка у новому, абсолютно цікавому баченні і трактуванні, події ОУН-УПА, етюди про природу («Легенда про Діву-Альту») до розповідей про сучасників.

«Я запитав: звідки беруться такі образи аж від Київської Русі і дотепер? — розповів редактор Володимир Литвин. – А Людмила Миколаївна відповіла, що вміє мандрувати у часі. Така в неї уява!»

До речі, пані Людмила ще й чудова художниця: ілюстрації до трьох розділів книги її власні. Вони чудово доповнюють уяву читача. До речі, про уяву: уважний читач відзначить, що не лише чудово бачить кінострічку подій, а навіть відчуває запахи (казка «Валеріана»). Досліднику ж мовознавства стануть цікавими й авторські неологізми: невеселка, сумкогруконімія тощо. Літературознавцям – історії життя, що лягли в основу створення багатьох творів, як-от, наприклад, «Осінній етюд» (розповідь про сім’ю учителів Черницьких) – усього одна сторінка, а здається, що прочитано цілий роман.

Про неймовірну прозу Л. Тоцької можна ще говорити багато. А хто мав нагоду почути її у виконанні автора – злетів до небачених висот на планету «Щастя» із Тащонадихає та Зореглядом (герої казки). Головне, що дебютантка змогла зачарувати словом, сіючи у душі кожного, хто торкнеться його, зерна доброти і любові.

Ольга Кацан, вихованка гуртка «Слово» при БДЮТ

Share Button