Євгеній Самойленко: «Мені доручено важливий спектр діяльності»

Новий начальник Бориспільського міськрайонного центру зайнятості у своєму першому інтерв’ю для «ТС» розповів про власну зайнятість до призначення на цю посаду та свій досвід пошуку роботи, говорив, наскільки гостро місцеве населення потребує працевлаштування, і які вакансії затребувані на ринку праці Київщини. Також поділився враженнями від Борисполя, планами як керівника та кар’єрними амбіціями на найближчий час.

Зустрітися з Євгенієм Самойленком для знайомства виявилося непросто. Через його зайнятість новими посадовими обов’язками розмова переносилися кілька разів. Співрозмовник, як згодом виявилося, людина відкрита і доброзичлива, вибачався, але не ухилявся від діалогу для газети, бо, каже, і сам мав досвід роботи у прес-службі української православної церкви; до того ж, вочевидь, ще не перенаситився увагою і лестощами бориспільської преси до власної персони, як окремі місцеві керівники з числа «не нових».

Йому 31 рік, він фаховий юрист, живе в Києві, одружений, виховує доньку.

 

— Розкажіть про себе детальніше. Звідки Ви, де навчалися, працювали до Борисполя?

— Родом я з Чернігівської області, Корюківського району, селища Холми, нині там живуть мої батьки-пенсіонери. Закінчив школу з відзнакою. Навчався в Київському національному економічному університет на юридичному факультеті. На останніх курсах вже підпрацьовував у ПАТ «Київобленерго» в службі корпоративних закупівель. Згодом працював у Вищому господарському суді України, певний час був у Верховній Раді помічником народного депутата, що дало мені безцінний досвід як молодому юристу. У Вищій раді юстиції працював у відділі звільнення суддів за особливих обставин. Далі моя діяльність була пов’язана з ГО «Фонд сприяння «Вільна Європа», де займалися дослідженням правозахисного стану в Україні, надавали юридичні послуги. Після роботи в парламенті, в комітеті з питань правової політики, активно зайнявся громадською роботою – створив і очолив ГО «Інформаційний центр імені Нестора Літописця», що займалася юридичним захистом прав та інтересів релігійних громад, інформаційною й консультаційною допомогою українській православній церкві.

Як опинилися на цій посаді? Усе чесно, без корупції?

— Без. За освітою і покликанням я юрист, тому постійно намагався пробувати свої сили у цьому напрямі, але в різних сферах. Коли після Майдану розпочався так званий процес «перезавантаження влади», пропонував свою кандидатуру в різних конкурсах на різні вакансії, проходив співбесіди. Активний пошук роботи у такий спосіб привів мене на цю посаду, хоча, певно, були й інші бажаючі, не знаю. Для мене це призначення – велика відповідальність, сподіваюся, що виправдаю кредит довіри.

Чи знайомі Ви зі своїм попередником Михайлом Павленком, який довго і успішно очолював БМРЦЗ?

— Дуже хотів би познайомитися, поговорити, бо багато чув хорошого про цю людину. Він зібрав чудовий колектив професіоналів, за його керівництва було побудовано й відкрито приміщення центру зайнятості, Бориспільський МРЦЗ один з кращих в області за показниками роботи. Наскільки я знаю, М. Павленку пропонували залишитися працювати тут, але він відмовився, пішов на пенсію. Я людина нова у цій сфері, з 23 травня приступив до виконання посадових обов’язків згідно із наказом в.о. голови Держслужби зайнятості С. Кравченка від 20 травня про моє призначення, тому не соромлюся вчитися у досвідчених колег, консультуватися.

Як розцінюєте посаду в Борисполі у рамках своїх кар’єрних амбіцій? Тут не Верховна Рада, погодьтеся. Це місце для Вас трамплін для кар’єри?

— Посаду вважаю певним досягненням, кроком уперед для себе, мені доручено важливий спектр діяльності, де я можу себе проявити. Мої думки не про підвищення по вертикалі, а про роботу тут, щоб стати фахівцем. Готується реформування служби, я виправдаю очікування обласного керівництва держслужби зайнятості, керівників міста та району щодо моєї кандидатури. Уже повністю адаптувався в Борисполі, хоча живу з сім’єю в Києві. До роботи в Бориспіль мені 26 км, на дорогу витрачаю 24 хв. зранку і стільки ж увечері на власному авто, це зручно. У Києві дорога до роботи забирала набагато більше часу. Нині у мене нормований робочий день, тому є час для родини – ми з дружиною виховуємо п’ятимісячну донечку.

Серед традиційних напрямів діяльності служби зайнятості що введено нового?

— Днями у парламентському комітеті були слухання: «Мета та шляхи реформування державної служби зайнятості». Міністр соцполітики Андрій Рева зауважив, що кількість людей в Україні, які зайняті в неформальному секторі економіки, дуже велика: серед людей працездатного віку близько чверті не належать ні до числа зайнятих, ні до числа безробітних. Йдеться про тіньову зайнятість. Немає правового механізму, як відслідковувати і притягувати до відповідальності осіб, які, маючи статус безробітних, підробляють. Якщо людина отримувала «тіньовий» дохід під час виплати допомоги з безробіття, це порушення законодавчих норм, і вона змушена повернути кошти. Не обов’язково серед порушників люди, які навмисне хотіли обдурити державу, в окремих випадках це фізичні особи-підприємці, які не встигли закрити документально свою діяльність. Цього року було стягнуто 80 тис. грн дебіторської заборгованості.

Серед місцевих нововведень: із військкоматом підписано Меморандум про співпрацю – ми допомагаємо агітувати чоловіків на військову службу за контрактом. Із 29 осіб, які перебувають на обліку в центрі зайнятості й повернулися із АТО, ніхто не виявив бажання служити за контрактом. Проводимо семінари, пропонуємо служити чоловікам, які приходять до нас з податкової, міліції, з охоронних структур, поки безрезультатно, через низьку платню контрактника, 7 тис. грн, як виявилося, – не гроші для бориспільців, приблизно така ж середньомісячна зарплата по місту.

Також є меморандум про співпрацю нашого центру з Мін’юстом, представники якого минулого тижня зустрічалися з місцевими безробітними в пошуках бажаючих для участі в їхніх конкурсах на відкриті вакансії.

Яка ситуація з безробіттям у цифрах? Які спеціалісти потрібні Бориспільщині?

— Ситуація з безробіттям в Україні стабілізується: 1929 особи торік мали статус безробітного по БМРЦЗ, цього року з січня по травень – на 572 менше, ніж за той же період 2015 р. Маємо стенд «Барометр професій», де видно, що на Київщині затребувані такі спеціальності: прибиральники, кухарі, водії, машиністи, охоронці, слюсарі, сантехніки, зварювальники, інженери, медичний персонал, енергетики. Середній термін пошуку роботи від моменту реєстрації безробітного до його працевлаштування на підходящу роботу збільшився на 53 дні і становить 129 днів. Підходяща робота – це та, що відповідає освіті безробітного, попередньому його стажу та зарплаті. Можливе перенавчання, початок власного бізнесу шляхом отримання одноразової сумарної допомоги, що розрахована на 12 місяців, після складеного претендентом і затвердженого комісією бізнес-плану, з урахуванням економічних особливостей міста чи району. Одноразову допомогу з початку 2016 р. отримали сім осіб, але бажаючих було більше. Безробітний, за бажанням, може сезонно попрацювати у фермерських господарствах, заробити на громадських роботах – це як варіант зайнятості.

Які акценти Мінсоцполітики для покращання ефективності роботи служби зайнятості?

— Профільний міністр наголошує, що служба зайнятості повинна більше уваги приділяти роботодавцю, щоб зменшити дисбаланс попиту та пропозиції на ринку праці, який у січні поточного року був найбільшим за останні 20 років. Наша функція – підібрати якісного спеціаліста на потребу конкретного роботодавця чи перенавчити безробітного з гарантією працевлаштування замовником. Наші послуги безкоштовні, але роботодавці часто відмовляються від них, звертаються до кадрових агентств. Найбільший роботодавець, який працює з нами, – ДП МА «Бориспіль». Відділ взаємодії з роботодавцями постійно спілкується з підприємствами Бориспільщини, пропонує візити на їхні території для презентації послуг нашого центру, однак низка підприємців категорично відмовляється або вимагає офіційного листа-попередження, щоб згодом відмовити.

Наші спеціалісти проводять зустрічі зі старшокласниками в школах міста та району з метою профорієнтації, але випускники скептично налаштовані до вибору робочих спеціальностей, вони обирають економічний, бухгалтерський, юридичний фах, хоча таких фахівців більше, ніж достатньо на ринку праці. Цікава інформація для тих, хто не визначився з професією чи хоче її змінити: в Інтернеті можна знайти електронний збірник «Психологічні тести «Моя кар’єра», що допоможуть визначитися із фахом, виявлять інтелектуальні та інші здібності людини. Зареєструвавшись на сайті й витративши три години на тестування, – отримаєте цікаві для себе відомості.

На одній із нарад перший заступник міського голови Микола Корнійчук саме перед Вашим призначення повідомив, що у комунальних підприємствах бракує працівників робочих спеціальностей, а ті, які приходять з БМРЦЗ, не відповідають вимогам, що створює плинність кадрів в КП.

— Знаєте, є такий жарт: «Я так хвилююся, завтра буде співбесіда з роботодавцем. — Чому хвилюєшся? — А раптом візьмуть, доведеться працювати!» У нас є безробітні, які просять роботодавців написати їм відмову, мовляв, такий спеціаліст не підходить, бо сприймають центр зайнятості як касу виплати допомоги, а не можливість знайти роботу. Ще один приклад неспіввідношення: у нас на обліку 31 водій, серед яких ті, хто на великих підприємствах отримував офіційну зарплату 9,5 тис. грн, тоді як наші вакансії водія із платою 3,5 тис. грн, тому  безробітний відмовляється від такої пропозиції.

Яка середня зарплата у спеціалістів центру зайнятості, чи є вакансії?

— У процесі реформи, що планується, буде об’єднання центрів зайнятості й вивільнення спеціалістів, через що доведеться розширювати штати окремих центрів, можливо, і Бориспільського. Зараз я керую суто жіночим колективом – у моєму підпорядкуванні 14 працівниць, штат укомплектований. До речі, згідно із статистикою, 86% співробітників служби центру зайнятості в країні – жінки. Яка середня зарплата? 2,700 грн, здається. До того ж співробітники центру віднедавна позбавлені статусу держслужбовців, лише прирівнюються до них.

Де бачите себе через п’ять-десять років?

— В Україні, де майже не буде безробітних, а служба зайнятості працюватиме з роботодавцями, в яких буде перелік достойних вакансій з високими зарплатами.

Цього року плануєте відпустку? Де любите відпочивати?

— Згідно із законодавством, маю право на відпустку через півроку. Зараз настільки активно взявся за роботу, відчуваю заряд позитивної енергії, тому не потребую відпочинку ні фізичного, ні морального. Я прихильник активного дозвілля, займаюся спортом, люблю волейбол. По можливості, дотримуюся здорового способу життя, а головне – здорового способу мислення.

Що сподобалося і не сподобалося в Борисполі?

— Сподобалися люди, вони усміхаються, вітаються; у вас гарний парк, стадіон, розмірений ритм життя. Із мінусів – багато світлофорів.

Що хочете сказати бориспільцям?

— Бориспільцям і всім нам хочеться побажати миру, стабільності, щоб запанував спокій, було економічне зростання, щоб наші люди не виживали, а достойно жили і заробляли по-європейськи.

Оксана КОБЗАР, «ТС»

Share Button