ОСББ чи управитель? Ми допоможемо визначитися!

Віднедавна в Україні діє новий Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», який визначає, що управляти будинком мають не всім звичні ЖЕКи, а власне самі жителі. Згідно з законом мешканці багатоповерхівок вже до 1 липня 2016 року мають визначитися, яке майбутнє чекає їх багатоповерхівку.

Про реформу ЖКГ, управління будинками та інші нововведення 19 травня у Борисполі розповідали експерти в галузі управління житловим фондом і науковці на семінарі «Особливості управління багатоквартирними будинками в сучасних умовах».

Комфортні умови життя створимо самі

Професор кафедри управління національним господарством та економічної політики Національної академії державного управління при Президентові України, доктор наук з державного управління, директор ТОВ «Інститут муніципального менеджменту» та ініціатор заходу Наталія Олійник розповіла, що сьогодні в Україні 98% житлового фонду є приватною власністю. І лише близько 2% – комунальною (тобто державною). З них 80% утримуються ЖЕКами.

«Наразі відношення до нашого житлового фонду вимагає змін, – наголошує Н. Олійник. – Адже 90% нинішнього житлового фонду було збудовано ще до 1990-их років і, звісно, потребує капітального ремонту і модернізації. Зважаючи на європейський досвід, аби покращити житловий фонд, потрібен ефективний власник. Саме тому держава пропонує змінити нашу застарілу систему управління на законодавчому рівні». Як відзначила Н. Олійник, реформа ЖКГ покликана створити комфорті умови для проживання у наших багатоповерхівках. Як саме це відбуватиметься, маємо вирішити ми самі.

Власники квартир, ліфтів, стін і вікон

За словами експерта, до 1992 року всі квартири належали єдиному власнику – державі, яка була зобов’язана утримувати будинки в належному стані. Сьогодні ж майже все це житло перейшло у власність українців і, відповідно, всі зобов’язання держава з себе зняла.

Водночас з приватизацією квартири людина отримала і маленьку часточку права власності на спільне майно. Згідно з Цивільним кодексом сюди входять усі допоміжні приміщення (підвали, горища, комори тощо), а також інженерне і технічне устаткування, яке обслуговує більше однієї квартири. Однакові права на спільне майно мають усі власники квартир. Тобто підтвердженням, що ви є співвласником, наприклад, ліфта, є документ про право власності на квартиру.

Що ж стосується права на земельну ділянку, на якій знаходиться будинок, питання поки що не вирішене. З одного боку, закон передбачив цю ділянку у переліку спільного майна багатоквартирного будинку. З іншого, змінами, внесеними до Змельного кодексу, передбачено, що землі, зайняті багатоквартирними будинками і прибудинковими територіями, передаються у спільну власність власникам квартир у порядку, встановленому КМУ. Але наразі такого порядку немає. Тим не менш існують норми, які унеможливлюють передавання у власність цих земель будь-кому іншому, окрім власників будинку.

Строк — до 1 липня. Інакше вирішать за вас

Сьогодні держава пропонує власникам квартир три шляхи, якими може здійснюватися управління будинком: об’єднання співвласників багатоповерхового будинку (ОСББ), компанія-управитель, безпосереднє управління власниками квартир. Останній варіант прийнятний лише для невеликих будинків на кілька квартир.

Якщо співвласники будинку до 1 липня не визначаться з вибором самостійно, управителя нав’яже міська, сільська або селищна рада. Але і в цьому випадку жителі зможуть відмовитися від їх послуг уже через рік, якщо робота компанії їх не влаштує, й обрати іншого управителя або створити ОСББ. Як запевнила Н. Олійник, не остання роль у цьому процесі й органів місцевого самоврядування, які мають допомагати та сприяти людям у їх починаннях, що стосуються управління багатоповерховим будинком.

ОСББ починається з ініціативи

Найбільш вдалим шляхом управління будинком експерти називають створення ОСББ. Як розповів експерт у сфері ЖКГ, член правління ОСББ «Молодіжний-15» (м. Київ) і Національної ради з питань створення та забезпечення функціонування об’єднань співвласників багатоквартирних будинків Дмитро Левицький, найперше, що для цього потрібно, – ознайомитися із Законом «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

«Об’єднання співвласників – це юридична особа, – розповідає Д. Левицький. – Створення цього об’єднання виключно добровільне. Якщо ви вже створили ОСББ, то кожен співвласник будинку автоматично стає його членом. У будинку не може діяти більше одного об’єднання. Проте одне ОСББ можна створювати на кілька будинків. Як приклад – м. Новоград-Волинський, де на одне ОСББ припадає цілий квартал.

Для створення ОСББ необхідно організувати ініціативну групу, яка складається з не менше трьох співвласників. Завдання групи – зібрати інформацію про всіх жителів будинку (через БТІ, міську раду тощо) і залучити їх до спільного управління. Після чого організовуються установчі збори, де затверджується статут. З цього часу можна починати управляти своїм будинком на ваш розсуд», – додав доповідач.

Компанія-управитель зробить усе, про що домовитесь

Ще одним шляхом управління будинком є наймання компанії-управителя. Про це детально розповіла виконавчий директор ГС «Фонд розвитку та інновацій ЖКГ», голова Комітету з питань нормативно-правового регулювання, дипломований спеціаліст, юрист, експерт у сфері ЖКГ Юлія Головатюк-Унгуряну:

«Управитель – це фізична особа-підприємець або юридична особа, яка на підставі договору надає відповідні послуги: забезпечення належного стану будинку, його ремонт, укладання договорів з підрядниками тощо. До речі, ним мають право бути і ще діючі ЖЕКи.

У договорі з управителем співвласники мають визначити всі нюанси щодо надання послуг. Навіть таких, як скільки разів на тиждень прибиратимуться під’їзди. У свою чергу, управитель має надати вам інформацію про необхідність проведення поточних ремонтів. Наразі Мінрегіоном розробляється типовий договір, що укладатиметься між співвласниками будинку і компанією-управителем, де вказується перелік та вартість послуг, строк дії договору тощо. Його можна деталізувати залежно від побажань власників квартир. Такий договір може бути лише один на весь будинок.

На жаль, наразі не існує жодних кваліфікаційних вимог чи сертифікатів, які визначали б рівень управителя. Тут доведеться покладатися на власний розсуд. Тим не менш, у законодавстві вказано, що управитель повинен мати відповідну освіту і час від часу підвищувати свою кваліфікацію.

Анатолій Федорчук: «Йдемо шляхом Європи й Америки»

Бориспільський міський голова Анатолій Федорчук висловив власне ставлення до нової реформи: «Новації у законодавстві щодо житлово-комунального господарства – справжня революція для українців. Цей шлях обрала вся Європа, США. Ми також маємо змінювати власний підхід до обслуговування будинків, їх утримання. Адже це наша власність і ми маємо самостійно за неї відповідати».

Ольга Рогач, «ТС», фото Тетяни Підгурської

Share Button