Був суд: Лютнева проти Степана Бандери

 У п’ятницю, 6 травня, відбулося судове засідання у Бориспільському міськрайонному суді з приводу позову бориспільки Ганни Гриценко, мешканки вул. Степана Бандери (колишня вул. Лютнева), яка представляла інтереси власні та сусідів (свідки у суді). Спільна мета – оскаржити факт перейменування їхньої вулиці, ініційованого на сесії 17 грудня 2015 року, бо назва не підпадає під «Закон про декомунізацію».

Рада програла, але не здалася. Судове засідання тривало довго – з 9.00 до 15.00, у підсумку міськрада програла, вердикт суддею Ілоною Мурановою-Лесів був винесений на користь позивачки. Представник юридичного відділу міськвиконкому Юлія Гавриленко, коментуючи судову поразку, назвала ключовий аргумент суду проти дій міськради щодо перейменування: не  було оприлюднено у передбаченому законом порядку повідомлення стосовно перейменування вулиці Лютнева та не оголошено проведення громадських обговорень, а отже, порушено права громадян взяти участь в обговоренні перейменування, оскільки перед присвоєнням будь-яких назв об’єктам права власності повинно відбутися громадське обговорення.

По факту, дійсно, обговорень не було, людей не поставили до відома, що їх вулиця взагалі буде перейменована. Рішення поки не набуло законної сили.

За словами Юлії Миколаївни, офіційний Бориспіль переконаний у своїй законній правоті щодо недавнього загального процесу перейменування вулиць, провулків, площі та водного об’єкта міста. І вул. Лютнева не є винятком, тому владу не задовольнить таке рішення суду першої інстанції, й міськвиконком уже готується до апеляції. «Ми діяли у межах «Закону про місцеве самоврядування», згідно з яким депутати мають право вносити будь-яке питання до порядку денного сесії, а також повноваження приймати рішення про перейменовування вулиць, інших об’єктів, як і вийшло з перейменуванням вул. Лютнева на вул. Степана Бандери», — аргументувала позицію влади юрист Юлія Гавриленко.

Причина перейменування. За словами Ю. Гавриленко, частина вул. Лютнева отримала нову назву тому, що, відповідно до висновків управління містобудування та архітектури міськради, давно існувала необхідність поділу згаданої вулиці через її географічне розташування: Лютнева переривається відрізком перехрестя, що створює незручності в орієнтуванні, тому, з точки зору адміністративного устрою, було законно реалізовано потребу розділити вулицю на дві частини назвою. Чому саме цей відрізок вулиці названо на честь С. Бандери? Це цілком логічно, адже він прилягає до Книшового меморіального паркового комплексу, де поховані національні герої, які відстоювали незалежність нашої держави.

«Сюрприз» не до смаку.  Слід визнати, що судових тяжб не було б, якби назву частині вул. Лютнева депутати обрали не настільки провокаційну для суспільної свідомості, адже політична постать Степана Бандери викликає полярні дискусії в українців. Ініціатором назви були представники в раді від політичного об’єднання «Свобода», які звернулися свого часу до міського голови з письмовою заявою внести до списку нових назв ім’я відомого українського діяча Степана Бандери, а на сесії це питання порушив радикал Ярослав Годунок. Воно не стосувалося конкретно частини вул. Лютнева – їм назва дісталася у якості «сюрпризу», без їх згоди. Тож невдовзі проти нав’язаної назви жителі масово бунтували в сесійній залі, просили обранців почути їх і змінити рішення, називаючи  його поспішним і зверхнім, але у відповідь почули одноголосне депутатське «Ні!». Не знайшовши демократії і співчуття у сесійній залі, активісти подалися до суду, як і обіцяли. За рішенням про надання повноважень представляти  інтереси міськради в судах України з приводу перейменувань мали такі обранці: Ілля Луців (депутат округу), радикал Ярослав Годунок, свободівець Олег Верес, від «Нашого краю» Валерій Мартишко, від «Солідарності» Дмитро Гопанчук, від «Батьківщини» Віктор Калина. Із заявлених шести депутатів на процесі побували лише два – І. Луців та О. Верес.

Свідком з боку сторони відповідача була заступник міського голови Людмила Пасенко.

Чим закінчаться судові тяжби – повідомимо, тільки-но буде прийнято остаточне рішення.

Оксана КОБЗАР, «ТС»

Share Button