ПАМ’ЯТЬ БЕЗ СТРОКУ ДАВНОСТІ

26 квітня 1986 року сталася найбільша техногенна аварія в історії людства. З різницею у дві секунди сталося два вибухи на четвертому реакторі Чорнобильської АЕС. Лише наступного дня, після того, як у Швеції рівень радіації підвищився, уряд СРСР повідомив про Чорнобильську трагедію.

Від вибуху і при гасінні пожежі, що тривала близько 10 діб, загинула 31 особа, понад 200 було госпіталізовано. За неофіційною статистикою, в Україні померло не менше 15 тисяч осіб, уражених в результаті аварії. Сотні невинних життів, покалічених доль, гектари забрудненої родючої землі та лісових насаджень, мертве місто Прип’ять, яке живе лише у спогадах очевидців.

30 років тому люди з уражених територій, як птахи, примусово розлетілися по країні. Багатьох прихистила бориспільська земля, ставши другою домівкою для переселенців із зони відчуження.

 

З нагоди 30-ої річниці трагедії цьогорічні міські заходи розпочалися ще вночі. З ініціативи Молодіжного парламенту, за підтримки міської ради на центральній площі міста о 1:23, коли далекого 1986-го стався вибух, запалили свічки пам’яті в рамках акції «Біль Чорнобиля у нашому серці».

26 квітня у Свято-Миколаївському храмі відбулася поминальна панахида за загиблими внаслідок аварії на ЧАЕС. Після спільної молитви делегація з представників міської влади, ліквідаторів, переселенців, активістів Бориспільської міської громадської організації Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», міської громадської первинної організації «Діти Чорнобиля», Бориспільської міської громадської організації інвалідів, депутатського корпусу, політичних партій, громадських організацій, освіти, культури, соціальної сфери, молоді та небайдужих містян вирушила до пам’ятника постраждалим внаслідок Чорнобильської трагедії, що на Книшовому меморіальному парковому комплексі, щоб вшанувати пам’ять тих, хто віддав життя у боротьбі з «мирним» атомом.

Для ліквідаторів-чорнобильців та переселенців із зони відчуження у КРК «Бархат» відбувся тематичний захід за участі творчих колективів міста. Міський голова Анатолій Федорчук наголосив: «Незважаючи на те, що минуло вже 30 років від дня аварії на ЧАЕС, біль не втихає. Ця подія назавжди змінила світ і дала зрозуміти, що мирний атом може обернутися великою бідою». Він закликав чорнобильців підтримувати один одного, подякував людям різних професій, які були першими  у ліквідації наслідків аварії та евакуації мирного населення, приймаючи на себе смертельні дози опромінення.

Почесними грамотами і грошовими винагородами та Подяками виконавчого комітету міської ради відзначено пожежників, пенсіонерів органів внутрішніх справ, військовослужбовців та медиків, які брали безпосередню участь у ліквідації наслідків аварії. Також відзначено активістів Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України», міської громадської первинної організації «Діти Чорнобиля» та міської громадської організації інвалідів. У свою чергу, представники цих громадських організацій вручили свої відзнаки активістам, волонтерам і небайдужим, на підтримку яких можна розраховувати завжди.

Минуть десятиліття, та чорний день Чорнобильської трагедії ще довго хвилюватиме  і тих, кого він зачепив полиновим крилом, і тих, хто народився сьогодні, – через 30 років. Ця пам’ять без строку давності.

Тетяна Підгурська, кореспондент міського радіомовлення, фото автора

Share Button