Дім надзвичайних людей

Тут немає місця розчаруванню, тут немає місця песимізму та слабкості. Реабілітаційна установа змішаного типу для інвалідів та дітей-інвалідів «Наш дім» імені Валентини Бондаренко Бориспільської міської ради — дім надзвичайних людей, які мають нескінченний запас віри, надії та безмежної любові. З дня у день тут ведеться невтомна боротьба за прості людські радощі і з дня у день тут святкують свої маленькі перемоги над величезними труднощами.

Реабілітація духу і тіла

Вихованці «Нашого дому» освоюють комп’ютерну грамоту, готують салати, бутерброди та навіть солодку ковбасу, а ще грають у театрі та полюбляють різні майстер-класи, де можуть творити-виготовляти поробки з різноманітних матеріалів. Директор реабілітаційного центру Катерина Майко мріє про те, що з часом у «Нашому домі» з’являться майстерні, де діти зможуть навчатися та творити.

«Нам дуже хотілося б мати кухню, де проходили б заняття з кулінарії, що так подобаються нашим вихованцям. А ще подумуємо взятися за виготовлення мила та свічок ручної роботи», — ділиться Катерина Іванівна.

Колектив реабілітаційної установи налічує 20 осіб, серед яких 7 педагогів та чотири медпрацівники. Нині спеціалісти «Нашого дому» здійснюють реабілітацію 30 вихованців – 16 стаціонарно та 14 – амбулаторно.

Головна мета закладу – допомогти дітям із певними вадами навчитися найпростішим, але дуже необхідним речам – спілкуватися, доглядати за собою, орієнтуватися в часі та просторі, а ще – не втрачати оптимізму.

Педагогічний колектив працює над постійним підвищенням фахового рівня, впровадженням нових методів, корекції вад своїх вихованців. Так, у січні Інститут спеціальної педагогіки України проведе виїзні курси щодо інноваційних технологій навчання діток з особливими потребами.

Знайти підхід до дітей педагогам закладу допомагає вихователь-методист Тетяна Карасєвич, яка з 2008 року працювала у закладі як волонтер, а з 2012-го офіційно взялася за підвищення педагогічної майстерності колективу та фаховості.

Одним із пріоритетних завдань, окрім виховання та розвитку діток, є робота з батьками.

«Ми залучаємо їх до участі у наших святах та постановках, а ще запровадили низку майстер-класів. Тож тепер мами та бабусі вчать наших діток робити те, що у них виходить якнайкраще», — хвалиться Т. Карасєвич.

Окрім майстер-класів, вихованці «Нашого дому» мають змогу творити у гуртках «Умілі ручки» (Лариса Булан) та «Лялька-мотанка» (Світлана Дзюба), а також спробувати себе у ролі акторів у гуртку театрального мистецтва, який ведуть Світлана Головата та Олена Кириченко.

«Наші викладачі пробують різноманітні підходи від інсценізації пісні до театру тіней. Одна з найулюбленіших постановок — «Репка», створена на основі реп-композицій. Сподіваємося, що з кожним роком наш гурток розвиватиметься і колись ми зі своїми постановками об’їдемо півсвіту, якщо не весь», — впевнена Т. Карасєвич.

А ще «Наш дім» співпрацює з різними колективами. Один із них – «Евріка». Керівники гуртків Центру технічної творчості навчають вихованців «Нашого дому» мультиплікації та петриківському розпису.

Маленькі перемоги над великими труднощами

За більш ніж 30 років роботи Євгенія Мацкевич допомогла сотням маленьких і дорослих навчитися вимовляти одну з найскладніших та найпідступніших букв алфавіту – «ер». У «Нашому домі» логопед так само допомагає вихованцям дати раду мовному апарату. За її словами, тут маленькі мовні перемоги сприймаються зовсім по-іншому.

«Ми радіємо дрібницям, адже за кожною нашою перемогою стоять величезні зусилля наших вихованців. Вони борються зі своїми недугами», — наголошує Є. Мацкевич.

Усі діти – однакові

Катерина Устименко – психолог. Раніше вона працювала з обдарованими дітьми, а нині, керуючись більше цікавістю, взялася за не менш складний пласт роботи – виховання діток з особливими потребами. Жінка переконана, що всі діти однакові, і своєю метою бачить пошук мови взаємодії малечі зі світом. Методи, з якими вона працює, найрізноманітніші. Один із них – арттерапія. Вихованці на її заняттях багато малюють, граються, а ще вчаться спілкуватися і взаємодіяти.

«Спільне вирішення нових завдань допомагаэ їм розкритися», — додала К. Устименко.

Ще один її секрет – мотивація. За словами психолога, якщо правильно мотивувати, то результат не змусить на себе чекати.

Мами

Рома – великий романтик «Нашого дому». Він усім жінкам цілує руку, любить фліртувати і пускати бісики. Людмила Онишко сміється і каже, що її сина у місті дуже добре знають, а її називають не інакше, як «мама Роми». У «Нашому домі» Рома від самого відкриття. Він дуже любить свій колектив і сумує за ними на вихідних. «Він часто запитує: «Мама, а я сьогодні піду на роботу?» — посміхається жінка.

Сил боротися з недугом сина жінці додає її віра і її Роман, який любить прогулянки, життя і свою маму.

Взагалі, батьки вихованців «Нашого дому» — це категорія справді неймовірних людей, які люблять своїх дітей, вірять у них і так само по-дитячому радіють їх успіхам.

Серед таких і Анна Липковська. Її доня Вероніка майже два роки займається у «Нашому домі». Мати втішена, адже її дівчинка відвідує різноманітні заняття, розвивається та вчиться новим і цікавим речам.

Залишається додати. Цей заклад існує на фінансування з міського бюджету, керівництво нашого міста в цей важкий час знаходить кошти для забезпечення потреб такої особливої групи населення. Завдяки цьому реабілітаційні послуги установи безкоштовні. Заклад вдячний своїм друзям і благодійникам за допомогу. Це, зокрема, В. Шалімов, І. Левітас, Є. Грона, Ю. Цілик, В. Калина, Л. Скачкова, Ю. Сидоренко, С. Романенко, О. Тиран, компанія «Проктер енд Гембл» та міськрайонна організація Товариства Червоного Хреста, Будинок дитячої та юнацької творчості, міський центр технічної творчості «Евріка», дитяча музична школа та всім державним установам, з якими співпрацює.

Тоня ТУМАНОВА, « ТС»

На фото: Катерина Устименко, Тетяна Карасєвич, Людмила Онишко, Анна Липковська, Євгенія Мацкевич, Катерина Майко

Share Button