Денис Хурса: «Вакциновано 45 відсотків маленьких бориспільців»

У грудні стартує другий тур вакцинації від поліомієліту. Дату ще точно не визначено. Під час першого туру, за словами головного лікаря Центру первинної медико-санітарної допомоги Дениса Хурси, було вакциновано близько 4,5 тис. діток або 45%.

Хоча планували вакцинувати 8958 діток і про вакцинацію поінформували майже 100% батьків цільової групи, проте отримали близько 1000 відмов. Причиною тому, вважає медик, є антивакцинальна кампанія. Окрім того, до групи тих, хто не отримав вакцину, потрапили і діти з певними протипоказаннями. Їх кількість близько 1400 осіб.

Натомість уже сьогодні до медичної установи надходить чимало звернень, адже батьки, які відмовилися чи з певних причин пропустили перший тур вакцинації, цікавляться: де і коли вони можуть зробити щеплення своїй дитині.

Зважаючи на те, що тема вакцинації проти поліомієліту й досі породжує чимало запитань, Д. Хурса відповів на ті, що найбільше цікавлять батьків:

Що таке поліомієліт?

— Поліомієліт(поліо) – це інфекційне захворювання, при якому вражається центральна нервова система, шлунково-кишковий тракт і лімфатична система. Хвороба є найпоширенішою причиною виникнення у дітей фізичних вад, може призвести до паралічу чи навіть смерті. Вірус, зазвичай, інфікує дітей, яких не вакциновано, або тих, хто не отримав всіх доз вакцини. У деяких випадках він може вражати підлітків і дорослих, які не отримували щеплень.

Як розповсюджується вірус?

— Вірус передається від дитини до дитини та інфікує без жодних симптомів, поки не призведе до хвороби та паралічу однієї дитини, яка не має щеплення. Параліч трапляється в одного з 200 дітей, інфікованих цим вірусом. Вірус може жити в зараженій слині або калі інфікованої особи протягом багатьох тижнів. Поліо передається під час контакту з калом або слиною інфікованої людини, як правило, через брудні руки. Побутові предмети та іграшки можуть переносити вірус до рук та рота дитини.

Які симптоми інфекції, спричиненої вірусом?

— Якщо у дитини раптово з’являється слабкість м’язів кінцівок, біль у ногах чи руках, негайно повідомте медичного працівника. Це можуть бути потенційні ознаки поліомієліту.

Чи можна запобігти інфікуванню поліо?

— Ліків від цієї хвороби не існує. Але їй можна запобігти за допомогою щеплень. Починаючи з 1988 року, кількість випадків інфікування у світі зменшилася на 99%. Так, у 2014 році було повідомлено лише про 236 випадків інфікування у світі проти 350 тисяч у 1988-му. В Україні лише завдяки вакцинації кількість випадків поліо вдалося зменшити. На початку 90-их років минулого століття було проведено кілька раундів масової вакцинації дітей у рамках програми з викорінення поліо в Європейському регіоні.

Які вакцини від поліо використовують?

— Є два типи безпечних та ефективних вакцин: оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – дві краплі в рот. Вона використовується для зупинення спалахів та досягнення високого рівня захисту дітей у ситуації, коли є циркуляція вірусу, та інактивована поліомієлітна вакцина (ІПВ) – вводиться шляхом ін’єкції.

Скільки доз вакцини має отримати дитина?

— Для забезпечення захисту необхідно мінімум чотири дози поліовакцини. У випадку спалаху вірусу або зупинення його циркуляції необхідні додаткові дози ОПВ. Навіть дітям, які отримали всі необхідні щеплення, необхідно зробити ще кілька вакцинацій протягом додаткових турів імунізації.

Наскільки безпечною є вакцина?

— ОПВ використовується в усьому світі для захисту дітей від поліо, починаючи з 50-их років. Протягом останніх 20 років ця вакцина врятувала 5 мільйонів дітей від хронічного паралічу, який міг би бути викликаний вірусом поліо.

ОПВ, що використовується наразі в Україні, було перекваліфіковано ВООЗ та закуплено ЮНІСЕФ. Це вакцина Опверо виробництва Санофі Пастер (Франція).

Чи безпечно вакцинувати від поліо хворих дітей?

— Дуже важливо забезпечити вакцинацію дітей із хронічними захворюваннями, оскільки вони вразливіші до інфекцій. Справжні протипоказання до щеплення ОПВ – надзвичайно рідкісне явище. Їх може визначити лише лікар. Протипоказання на термін більший, ніж два тижні, може визначити тільки імунологічна комісія.

Чи потрібно робити щеплення дитині на грудному вигодовуванні?

— Так. Грудне вигодовування є надзвичайно важливим та корисним для здоров’я маляти, але материнське молоко не захищає дитину від поліомієліту.

Чому так важливо, щоб усі діти пройшли вакцинацію?

— Якщо вакциновано достатню кількість людей у країні, розповсюдження вірусу припиниться. І навпаки, якщо у країні діти залишаються невакцинованими, це може призвести до розповсюдження вірусу та нових випадків захворювання.

Насамкінець пам’ятайте: спалаху поліо можна запобігти лише у тому випадку, якщо вакцинацією охоплено не менше 95% дітей. Вакцинація є єдиним ефективним засобом профілактики захворювання поліомієлітом та попередженням його епідемій!

Запитувала Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button