Повертатимуть старі назви вулиць та визначатимуть нові

18 листопада відбулося чергове засідання топонімічної комісії при виконавчому комітеті Бориспільської міської ради. На порядку денному єдине питання: перейменування вулиць міста на вимогу Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».

 

«Якщо ми самі не перейменуємо вулиці, це зробить область»

На засідання були запрошені новообрані депутати міської ради, адже саме вони на сесії міськради затверджуватимуть кожну нову назву. За словами голови топонімічної комісії науковця та громадського діяча Леонтія Сандуляка, перейменування вулиць, що підпадають під вимоги Закону, є обов’язковим, навіть якщо місцеві жителі цього робити не хочуть. «Якщо міська рада не перейменує визначені Законом вулиці, це має зробити  міський голова. Якщо ж і він цього не зробить, перейменовуватиме вулиці міста голова Київської ОДА на власний розсуд», — наголосив науковець.

 Головний принцип – відновлення історичних назв

Л. Сандуляк розповів про принципи відбору нових назв для вулиць Борисполя, якими керувалися члени топонімічної комісії. Це, зокрема, історичні назви вулиць, що існували ще до Радянського Союзу, імена місцевих жителів, які прославили свій край, а також імена людей, які боролися за незалежність України і гідні того, щоб народ їх пам’ятав. Крім цього, можуть бути використані й прізвища діячів науки та культури світового значення, такі, як Дарвін, Галілео Галілей, Копернік та ін. Загалом топонімічна комісія визначила понад 50 імен, які можуть бути використані для найменування тієї чи іншої вулиці. «Багато людей не хочуть називати вулиці конкретними іменами, мовляв, знову зміниться влада і доведеться перейменовувати. Замість цього назвати «липова», «медова» тощо. Але сьогодні ми говоримо про виховне значення топонімів, про національну пам’ять, аби не забули, хто ми є»,— наголосив головуючий.

Три вулиці вже перейменовано

За словами заступника міського голови Людмили Пасенко, наразі у місті налічується 447 вулиць. Їх назви було проаналізовано та визначено вулиці, які мають бути перейменовані. Це ті, що підлягають перейменуванню в обов’язковому порядку, та ті, що не підпадають під дію Закону, але були елементом ідеології й пропаганди комуністичного тоталітарного режиму.

«З 2007 року, відколи створено топонімічну комісію, уже було перейменовано три вулиці: Косіора на Карпенка, Радянську на Героїв Небесної Сотні і невдала спроба повернути історичну назву вул. Короленка, де розташована садиба П. Чубинського. А також присвоєно спеціалізованій школі «Школа лінгвістики» імені Костянтина Могилка, реабілітаційній установі для інвалідів «Наш дім» імені Валентини Бондаренко. Тому з процедурою перейменування ми вже знайомі», — підкреслила Л. Пасенко.

Перейменовуватимуть вулиці безкоштовно

За словами Л. Пасенко, жодних коштів мешканці вулиць у процесі перейменування не витрачатимуть: «Для фізичних осіб зміни у документи на право власності вносяться тоді, коли відбувається їх заміна або дарування, купівля-продаж тощо. Обов’язкові зміни мають внести в установчий документ лише зареєстровані юридичні особи у будь-який термін. Кошти за це реєстраційна служба не братиме».

Ольга Рогач, «ТС»

 ДО ТЕМИ

На Київщині наразі є близько 2000 тисяч вулиць, які мають перейменувати.  Під час дослідження експерти виявили цікаві факти. Загальна довжина «радянських» вулиць Київщини — близько 2200 км: від Києва така вулиця сягнула б Лондона.

Окрім того, загальна довжина «радянських» вулиць України — близько 12,5 тисяч кілометрів. Якщо з’єднати такі вулиці в одну, вона дотягнеться від Києва до Австралії.

Share Button