У ГНІДИНСЬКОМУ ЛІСІ ЖИВЕ БІЛИЙ АНГЕЛ З ПЕРЕЛАМАНИМ КРИЛОМ

Уже третій місяць п’ятиметровий білий ангел із переламаним крилом зустрічає всіх, хто навідується до Гнідина. Білий янгол із гнідинського лісу, вирізьблений руками майстра з унікального каменю, живе, бачить і чує. Це гнідинська громада з ініціативи Василя Галатенка сотворила таку пам’ять про героя Небесної Сотні Юрія Вербицького. 50-річного львів’янина знайшли закатованим у лісі неподалік Гнідина вранці 22 січня 2014 року.

Завтра, у річницю Євромайдану, в Україні відзначатимуть День Гідності та Свободи. Керівники району – заступник голови РДА Роман Шуменко, заступник голови райради Іван Недогибченко, Гнідинський сільський голова Олександр Лазаренко, депутати райради, працівники районного відділу освіти на чолі з Миколою Нерушем, представники районного відділу культури на чолі з Ольгою Сусленко, представники шкіл, гнідинська громада, школярі, вчителі Гнідинської ЗОШ І-ІІІ ст. імені Петра Яцика та їх мудрий наставник Ніна Кудько зібралися на священному місці, аби вшанувати пам’ять, хвилиною мовчання пом’янути всіх, хто приніс перемогу в 1945-му, хто був учасником українського визвольного руху, хто навіки лишився в Небесній Сотні, хто сьогодні загинув, захищаючи цілісність нашої держави на сході.

Живі квіти, пісні й поетичні патріотичні рядки вкотре підтверджували зміст і цінність людського життя.

450 метрів відділяли нас від того місця, де січневого ранку було знайдено тіло Юрія Вербицького. Ми пройшли ці півкілометра, що були останніми в житті героя. Скромний хрест і оградка — небайдужі гнідинці впорядкували святе місце і не забувають навідуватися сюди.

 

Легенди, народжені в Гнідині

Директорка Гнідинської ЗОШ Ніна Кудько стала свідком народження легенди:

— Я — з Гнідина. Живу на цій землі більше, ніж півстоліття. Знаю наш гнідинський ліс. Тут ніколи не цвіли маки. Після того, як зимою знайшли на лісовій галявині Юрія Вербицького, сталася справжня дивина —  влітку галявина поросла червоними маками.

Коли в Гнідині відкривали вулицю, названу на честь героя, один із його друзів розповів, що Вербицького знайшли на дорозі, зовсім близько від хреста. Його залишили на галявині, де вирубували ліс, аби ніхто не знайшов. І лише природний потяг боротися за життя додав йому сили приповзти до дороги. Отже, маки проросли на тому  місці, де пролилася кров героя.

 

Із секретних матеріалів

Завуч з виховної роботи Гнідинської ЗОШ Любов Прядко виконувала особливу роботу в проекті «Вшануймо героїв». Вона зустрічалася з родиною, однокласниками, друзями Вербицького. Як виявилося, улюбленим деревом Юрія Тарасовича була горобина. Коли на місце загибелі приїхав його брат Сергій, то був приголомшений: «Дивлюся і думаю, як таке може бути? Все, як любив Юрко, – ліс, гори, горобина. Тепер стиглі кетяги горобини низько схиляються над портретом героя.

— Із секретних матеріалів, матеріалів слідства, що передані до Європейського суду з прав людини, вже достеменно відомо: Вербицького викрали три особи. Ім’я замовника встановлене, але не розголошується. Його було викрадено з Жовтневої лікарні, а потім вивезено в район фармацевтичної фірми «Дарниця», де розміщені приватні гаражі. Деякий час чоловіка утримували там, а потім викрадачі привезли його до гнідинського лісу. Доля злочинців така – один знаходиться у слідчому ізоляторі, другий – пропав безвісти, третій —  переховується в Росії. Сподіваємося, колись і ми почуємо ім’я замовника вбивства не тільки Юрія Тарасовича, а й масових вбивств героїв Майдану, — констатує факти Л. Прядко.

 

Очевидець трагедії

Очільник гнідинської громади Олександр Лазаренко був очевидцем тієї трагічної події:

— Мені зателефонував лісник, що на дорозі знайдено чоловіка. Разом з дільничним інспектором прибули на місце події. Важко було розпізнати риси обличчя жертви Майдану. Вербицький був дуже схожим на одного з мешканців нашого села, тому ми ідентифікували його. Чоловік лежав обличчям до землі, без верхнього одягу, руки були обмотані скотчем, на шиї розірваний пакет синього кольору. Коли особистість встановили за допомогою фото Вербицького, викладеного в соціальних мережах, інформацію виклали в мережі Інтернет, аби таємне стало явним.

Наші гнідинські активісти на чолі з Миколою Грибом позначили це місце. Василь Галатенко відразу ж прикріпив на хресті  фото Вербицького, героя з народу.

 

Про патріотичне виховання юного покоління

Іван Недогибченко подякував гнідинцям за вшанування героїв нашого сьогодення, героїв Майдану, учасників АТО:

— Районний відділ освіти приділяє велику увагу надзвичайно важливому аспекту виховання, аби молодше покоління знало правду, нинішню історію. Особлива вдячність Василю Галатенку. За словами директорки школи Ніни Кудько, це справжній поводир гнідинців, патріот своєї землі.

Начальник районного відділу освіти Микола Неруш відзначив педагогічний колектив Гнідинської школи, який є авангардом громадського, патріотичного, державницького виховання молоді:

— Сучасна школа має гордитися вами. Мабуть, про такий рівень патріотизму мріяв Тарас, такими б вчинками гордився і такими б людьми спрямував би своє слово – Герої не вмирають! Слава Україні!»

Алла БОГУШ, директор районного радіомовлення

Share Button