Торф’яники загасили, а бориспільці й досі дихають небезпечним димом

Хоча пожежі на торфовищах уже загасили, але бориспільці й досі дихають димом. Лікарі радять мамам не виводити дітей на ранкові прогулянки, аби не нашкодити здоров’ю малечі. Як повідомили у СЕС, димова завіса – наслідок того, що жителі міста спалюють листя, а не компостують його.

В умовах задимленості потрібно відмовитися від прогулянок, алкоголю та солодкої газованої води

За словами головного лікаря Бориспільського центру первинної медико-санітарної допомоги Дениса Хурси, за час пожежі на торфовищах до лікарні не надходило звернень щодо отруєння продуктами горіння, хоча бориспільці частенько телефонували, аби отримати консультацію.

«Ми радили, по можливості, звести до мінімуму перебування на свіжому повітрі, особливо вранці, коли концентрація шкідливих речовин найбільша. Також вживати кисломолочні продукти, підсолену воду та приймати полівітаміни. Натомість варто було відмовитися від солодкої газованої води та алкоголю», — наголосив Д. Хурса.

Він також додав, при задимленні на вулицю краще виходити у масках, особливо це стосується літніх людей, хворих на діабет, а також захворювання легень. У разі кашлю чи задишки варто звернутися до лікарів.

«Дим – суміш твердих частинок. Це можуть бути і метали, і феноли, які подразнюють дихальні шляхи від носоглотки до бронхів. Наслідком цього можуть стати гострі стани, набряки, алергічні реакції», — розповів лікар.

СЕС: «Дим від спаленого листя може спровокувати онкологічні захворювання»

Головний державний санітарний лікар м. Бориспіль, Бориспільського району, м. Переяслав-Хмельницький та Переяслав-Хмельницького району Тетяна Орабіна переконана: дим від спалювання листя не менш небезпечний, ніж дим із торфовищ.

«Постійного моніторингу забруднення повітря у місті ми не проводимо. Подібні заміри роблять лише у разі надзвичайної ситуації. Коли горіли торфовища, ми фіксували перевищення шкідливих речовин у кілька разів. Проте йдеться про разову, а не добову концентрацію», — наголосила вона.

За її словами, нині на межі з Бориспільським районом немає загорянь. Станом на понеділок були загорання у селі Вовчків Переяслав-Хмельницького району. Проте цей населений пункт перебуває на великій відстані від Борисполя. Тож на даний час ситуація контрольована.

Натомість спалювання сміття триває щовечора — і на ранок Бориспіль прокидається у димовій завісі, що становить загрозу для здоров’я жителів.

Так, за словами Т. Орабіної, при спалюванні тонни рослинних залишків у повітря надходить близько 9 кг мікрочастин диму, складовою частиною якого є чадний газ, оксид водню, діоксид азоту. Дим від багать розсіюється повільно, протягом двох діб. Забруднюючі речовини в концентрованому стані знаходяться в приземному шарі атмосфери, яким ми безпосередньо дихаємо. Хімічні речовини викликають у людей подразнення верхніх дихальних шляхів із подальшим ураженням дихальної, нервової, серцево-судинної систем, шкіри та очей, викликають алергічні реакції. Особливо це відчувають люди з хронічними хворобами, більшість людей похилого віку та діти. Це є однією з причин того, що в осінній період загострюються хронічні хвороби органів дихання, виникають бронхоспазми, алергічні кон`юнктивіти.

Вона також наголосила, що в багаттях, окрім сухої рослинності, нерідко горить побутове сміття (використана пластикова тара, поліетилен), від згоряння якого у повітря потрапляють діоксиди та бензперен, що можуть призвести до мутації генів, викликати онкологічні захворювання, негативно впливати на здоров’я вагітних.

За словами Т. Орабіної, найбільш безпечним методом утилізації сміття є компостування. Крім того, вона нагадала, що у місті створено оперативну групу, яка здійснюватиме нагляд за недопущенням спалювання сухої рослинності та сміття. У разі виявлення подібних фактів до господарів застосовуватимуть заходи адміністративного впливу за порушення вимог Закону України «Про охорону атмосферного повітря» та Кодексу України про Адміністративні правопорушення.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button