Вибори-2015 у Борисполі: чого чекати?

25 жовтня у Борисполі відбудуться місцеві вибори одразу трьох рівнів: депутатів обласної та міської рад, а також міського голови. Цього року у виборчому законодавстві відбулися кардинальні зміни, які фактично представили нову систему виборів. Про зміни до законодавства та новації майбутнього виборчого процесу говорили 19 серпня у Бориспільській міській раді в рамках круглого столу «Система безпосереднього народовладдя в умовах незалежності України».

Депутатів стане менше

За словами заступника міського голови Людмили Пасенко, наразі у Борисполі зареєстровано майже 50 тис. виборців. А це означає, що, згідно з новим законодавством, наступна каденція депутатів міської ради буде нараховувати всього 34 обранці, що на 12 осіб менше за нинішню. «Кожен кандидат має висуватися від певної політичної партії. Мандати в депутати місцевої ради розподілять ті партії, які подолають 5% бар’єр. Тобто, якщо навіть обранець набере абсолютну більшість голосів виборців, але партія, яку він представляє не пересягне цю відмітку, він автоматично не проходить», — наголосила Л. Пасенко. Цей пункт не стосується жителів району: у селах та селищах депутат може бути як від політичної партії, так і самовисуванцем.

Як розповіла Людмила Василівна, у разі, якщо декілька кандидатів отримали однакову кількість відсотків, враховуватимуться кількісні показники голосів. Окрім цього, за її словами, депутатом місцевої ради може стати будь-який громадянин України, незалежно від його приналежності до тієї чи іншої територіальної громади. Це викликало у присутніх обурення: які можуть бути інтереси депутата до міста і його жителів, якщо він тут не проживає? Але закон є закон. Нам доводиться лише зробити правильний вибір.

Міський голова за один тур

На відміну від депутатів міськради, міський голова може висуватися від політичної партії чи шляхом самовисування. «Під час прийняття нового закону про вибори розгорілася жвава дискусія щодо кількості турів при виборі міського голови. Врешті було вирішено, що у містах, де проживає менше 90 тис. виборців, вибори проводитимуться в один тур. Посаду отримає той, хто набере відносну більшість голосів. Якщо ж кількість виборців у місті перевищує 90 тисяч, то один тур буде лише за умови, що кандидат отримає абсолютну більшість голосів, тобто 50% і один голос. Відповідно у Борисполі міського голову обиратимуть за результатами одного туру», — розповіла Л. Пасенко.

Право голосу матимуть не всі

«Право голосу на місцевих виборах мають лише члени територіальних громад, — наголосила Л. Пасенко. – Згідно з законом військовослужбовці строкової служби, громадяни України, які проживають за кордоном, особи, визнані судом недієздатними, а також громадяни, які перебувають у місцях позбавлення волі, вважають такими, що не належать до жодної з територіальних громад. І, відповідно, не мають права голосу».

Крім цього, за словами чиновниці, будь-які зміни до виборчого списку будуть неможливими вже за два дні до самих виборів, а тому радить заздалегідь перевірити свої дані у відділі ведення Державного реєстру виборців. Передвиборча кампанія стартує за 50 днів до виборів, а саме 5 вересня.

Л. Пасенко розповіла про ще одне цікаве нововведення. Так, за її словами, Україна на вимогу Канади встановила гендерну рівність на політичній сцені: відтепер кожна партія зобов’язана включати до своїх лав осіб обох статей не менше 30% від загальної кількості.

Ольга Рогач, «ТС», фото Віктора Співака

Share Button