Пенсійна реформа: піклуйся про своє майбутнє сьогодні

Нова пенсійна реформа обіцяє українцям стабільні та високі пенсії. Наразі до Верховної Ради подано чотири законопроекти, що мають назавжди змінити життя пенсіонерів. Та чи справді нам потрібна ця реформа і що вона змінить?. 16 липня представники влади, Пенсійного фонду, громадських організацій, підприємств та установ зібралися у приміщенні міської ради, аби розібратися у цьому непростому питанні.

Про суть пенсійної реформи та її відмінність від діючої розповіла начальник відділу з призначення пенсій ПФУ м. Борисполя та Бориспільського району Світлана Рябець: «На сьогодні в Україні діє так звана солідарна система пенсійного забезпечення. Тобто особи, які працюють, фінансують виплати пенсіонерам. Донедавна наше управління Пенсійного фонду самостійно забезпечувало себе коштами для виплати пенсій, але через складну економічну ситуацію нині доводиться запозичувати.

Що ж передбачає новий законопроект? По-перше, це призначення пенсій за єдиними нормами. Тобто скасовуються спеціальні пенсії (держслужбовці, народні депутати, судді, журналісти, прокуратура тощо, окрім військових). По-друге, ця система дасть змогу навести порядок та встановити соціальну справедливість у солідарній системі. Відтепер пенсії виплачуватимуться з трьох різних систем: солідарної, накопичувальної та недержавної.

Зокрема, введення накопичувальної системи планується вже в січні 2017 року. Обов’язковими учасниками цієї системи будуть особи до 35 років. Громадяни від 36 до 55 років зможуть взяти у ній участь на добровільній основі. Початковий внесок становитиме від 2% (у 2017-му) і до 7% (у 2022-му). Це зменшить навантаження на центральну систему, а також дасть змогу накопичити на особових рахунках громадян певні кошти. До всього, створюється можливість використання цих коштів для розвитку економіки України, поки вони не будуть задіяні на виплату пенсії.

Подібна форма пенсійного забезпечення працює у багатьох високорозвинених державах і непогано себе зарекомендувала».

Як наголосив представник страхової компанії Олексій Білоусов, задум такої реформи правильний, адже потрібно змусити людей самим думати про своє майбутнє, а не перекладати відповідальність на державу: «Солідарну пенсійну систему було введено після Другої світової війни. До 1991 року система працювала досить успішно. Сьогодні ми маємо відходити від радянської ментальності. Досить сподіватися на державу, адже вона нікому з нас нічого не винна. Кожен має попіклуватися про себе сам. Держава має взяти на себе відповідальність за інфраструктуру: дороги, школи, дитячі садки, освітню систему, медицину. І дати нам законодавчі норми, щоб ми самі могли себе забезпечити».

За словами О. Білоусова, створення недержавного пенсійного забезпечення є чудовою альтернативою ПФ і соцзахисту: «Найбільш успішна область в плані пенсійного недержавного забезпечення – Запорізька. Свого часу Запорізький міський голова, який пішов з посади у 2002 році, приділяв багато уваги недержавному пенсійному забезпеченню. Це, зокрема, корпоративна накопичувальна пенсійна програма. І сьогодні вони лідирують у цьому сегменті. Бориспіль також не пасе задніх. Так, п’ять організацій міста впровадили подібні корпоративні програми. Щоправда, деякі компанії перестали їх виплачувати через фінансові труднощі. Але це непоганий показник для такого невеликого міста. Найбільший позитив – те, що ми починаємо про це говорити, а отже, перестаємо бути байдужими до свого майбутнього».

Ольга Рогач, «ТС»

Share Button