зупинимо епідемію серцево-судинних катастроф

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, найбільше смертей у світі стається через серцево-судинні захворювання (ССЗ). Так, за статистикою, у 2012 році від таких хвороб померло 17,5 млн людей, що становить 31% від усіх випадків смертей. Тож не дивно, що сьогодні організації охорони здоров’я приділяють багато уваги боротьбі із серцево-судинними недугами.

 Держава переймається здоров’ям нації

В Україні одним із заходів, спрямованих на боротьбу із ССЗ, став проект «Зупинити епідемію серцево-судинних катастроф», який стартував у 2014 році. Присвячений він питанням підвищення якості надання медичної допомоги населенню та доступності високоспеціалізованої діагностики й лікування. Ініціаторами та організаторами проекту виступили ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. Амосова НАМН» та Асоціація серцево-судинних хірургів України за сприяння Міністерства охорони здоров’я та Національної академії медичних наук.

У рамках проекту 1 липня у м. Бровари відбулася науково-практична конференція для лікарів, у  якій взяли участь головний позаштатний спеціаліст МОЗ України за спеціальністю «Хірургія серця і магістральних судин у дорослих» Костянтин Руденко, фахівці Національного інституту серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова та Інституту педіатрії, акушерства і гінекології. На конференції були присутні і бориспільські медики: завідуюча кардіологічним відділенням Бориспільської ЦРЛ Марія Рєзнікова та акушер-гінеколог Анастасія Яцун.

 Можливості для лікування зростають

Як розповіла М. Рєзнікова, сьогодні в Україні смертність внаслідок ССЗ становить аж 65% від загальної кількості (для порівняння: у Франції – лише 28%), тому для нас ця тема є надзвичайно актуальною: «В Україні кількість хвороб серцево-судинної системи останніми роками збільшується. Це пов’язано з погіршенням соціального стану, якості їжі, стресами, зловживанням алкоголем, палінням тощо. Дедалі більше людей страждають від гіпертонічної хвороби (підвищений тиск) та ішемічної хвороби серця, що призводять до інфарктів, інсультів та серцевої недостатності», — наголошує Марія Софронівна та додає, що незважаючи на це, можливості для надання якісних послуг хворим також зросли.

Сьогодні на зміну старим і не завжди ефективним методам лікування прийшли нові технології, які з кожним роком розвиваються: «Деякі операції на серці проводять за допомогою ендуваскулярної хірургії. Це нова сфера в хірургії, при якій грудну клітину і серце не розрізають, а всі необхідні маніпуляції проводять через судини. В Україні існує декілька закладів, де надається таке якісне лікування хворим на ССЗ. Це, зокрема, Інститут серця МЗ України, Національний Інститут серцево-судинної хірургії ім. Амосова та ін..». Як повідомила завідуюча кардіологічного відділення, Бориспільська ЦРЛ плідно співпрацює з цими закладами і, за необхідності, своїх пацієнтів бориспільські лікарі направляють саме туди.

За словами М. Рєзнікової, наразі кардіохірургія та акушерство досягли такого рівня, що вроджені вади серця виявляють у дітей ще до народження. Це дає змогу провести всі необхідні операції одразу ж після появи новонародженого на світ. Адже у випадках із серцево-судинними захворюваннями дорогою є кожна хвилина.

 Попередити простіше, аніж лікувати

Марія Рєзнікова наголошує, аби вберегти себе від можливих серцево-судинних хвороб, потрібно, в першу чергу, вести здоровий спосіб життя: «Сьогодні ми вживаємо забагато штучних продуктів, м’яса, які забивають судини. Потрібно їсти побільше овочів та фруктів, менше смаженого та жирного. Одним із основних факторів ризику більшості ССЗ і не тільки є паління. Мало того, що на придбання сигарет люди витрачають немалі кошти, потім їм доводиться платити ще й за лікування. Крім цього, негативно впливає на стан здоров’я вживання алкоголю (особливо пива) та стрес. Тому варто цього уникати. Ну і, звичайно, надмірна вага», — резюмувала М. Рєзнікова.

За її словами, у жінок талія на рівні пупа не має перевищувати 82 см, у чоловіків – 104 см. Тому важливо займатися спортом (але без фанатизму). «Доведено, що фізичні навантаження такі, як ходьба, пробіжки, підтримують серце у тонусі», — зазначила лікар.

Якщо все ж таки біль у серці чи за грудиною з’явився, кардіолог радить одразу звертатися до фахівця: «Дуже важливо, щоб пацієнт звернувся вчасно, адже на рахунку кожна секунда. Як виявилося, найскладніше – вмовити людину на операцію, адже через страх хворі часто відкладають хірургічне втручання у свій організм, чим лише погіршують своє становище».

Ольга Рогач, «ТС», фото автора

ДО СЛОВА. В Україні майже 70% населення мають проблеми із захворюваннями серця та високим тиском. На жаль, переважна більшість до лікаря з цим звертається надто пізно, коли вже доводиться рятувати життя, а не лікувати. Тому за кількістю смертельних випадків серцево-судинні захворювання в Україні займають перше місце вже впродовж років.

Share Button