Перший Міжнародний фестиваль ронделя

З ініціативи відомого Бориспільського поета-ронделіста Миколи Боровка, за підтримки Бориспільської міської ради та Національної спілки письменників України, активної участі управлінь освіти і науки, культури, молоді та спорту Бориспільської міської ради, а також Бориспільського державного історичного музею 14-16 травня в місті Борисполі, яке святкує цьогоріч 1000-літній ювілей першої літописної згадки, відбувся Перший Міжнародний фестиваль ронделя, особливого жанру поезії, що має тринадцятирядкову структуру вірша, з потрійним повтором першого рядка і подвійним повтором другого рядка з особливою формою римування.

Українські поети зверталися до жанру ронделя досить епізодично. Найчастіше згадується геніальний Павло Тичина з його диптихом «Ронделі». В сучасному літературному процесі можна назвати імена Віктора Мельника і Петра Поліщука. Але фаворитом, без перебільшення, цього жанру можна вважати Миколу Боровка. Сьогодні у його колекції близько шістсот ронделів. Поряд із власне ронделем дедалі частіше з’являється подвійний рондель і, зрештою, – рондель із ключами (авторське відкриття як жанрового різновиду ронделя). Це підтверджує і його вагома книга «На подвір’ї Всесвіту» (2013), яка номінувалася цього року на Шевченківську премію.

Згоду для участі в фестивалі дали двадцять три поети-ронделісти з України (в тому числі вісім із Бориспільщини) та шість із зарубіжних країн (Білорусі, Грузії, Польщі, Словаччини, Хорватії). На жаль, не всі змогли прибути до Борисполя, але прізвища багатьох і географія їх проживання говорять самі за себе: Іван Яцканин (Словаччина), Мирослав Левицький (Польща), Володимир Барна (Тернопіль), Сергій Борщевський, Віктор Женченко, Олексій Кононенко, Любов Костянець, Анатолій Мойсієнко, Микола Славинський, Всеволод Ткаченко (Київ), Олександр Гордон (Львів), Віктор Мельник (Вінниця), Ірина Мельник (Рівне), Микола Боровко, Світлана Дідух-Романенко, Ніна Ігнатенко, Володимир Литвин, Людмила Мозгова, Лариса Цілик, Марія Фоміна (Бориспіль).

Розпочався Фестиваль у четвер, 14 травня, засіданням літературного кафе у готелі «Стара вежа». Відбулася презентація «Антології українського ронделя» (упорядник і автор ґрунтовної передмови Микола Боровко, відповідальний редактор Микола Славинський), яка побачила світ з нагоди 1000-ліття Борисполя від першої літописної згадки та Першого форуму ронделістів і яка згодом стане розділом «Антології світового ронделя». Щира вдячність голові ПрАТ «Агробудмеханізація» Володимиру Шалімову та директору ДП «Агробуд» Олексію  Тригубу, адже це видання побачило світ за їхньої фінансової підтримки.

Учасниками Фестивалю було обговорено та затверджено Статут Асоціації ронделістів України. Головою обрано Миколу Боровка, заступниками – Володимира Барну та Володимира Литвина. М. Боровку доручено оформити офіційно документи Асоціації як громадської організації. Відповідно до Статуту членом Асоціації може стати поет, який написав хоча б один рондель. Члену творчої спілки видаватиметься квиток і нагрудний значок. Асоціація планує видавати щорічний альманах «Ронделіст», а також оголошує літературний конкурс на кращий рондель року. Базуватиметься організація у Борисполі. Фестиваль планується проводити раз на три роки в різних містах України, які готові будуть організувати літературне свято.

Надзвичайно насиченим був другий день. Зранку відбулися творчі зустрічі учасників Фестивалю в усіх загальноосвітніх навчальних закладах міста з педагогічними та учнівськими колективами. Поети ознайомили присутніх з планом роботи Першого Міжнародного фестивалю ронделя, презентували книгу «Антологія українського ронделя», читали власні вірші, відповідали на запитання. Це було справді свято поезії, яке не так часто випадає на невеликі міста. Потім відбулося урочисте покладання квітів до могили Павла Чубинського на Книшовому меморіальному парковому комплексі (на фото Тетяни Підгурської).

І нарешті – літературно-мистецький форум «Велич та глибина світового ронделя» (автор сценарію й ведуча Людмила Мозгова) у культурно-розважальному центрі «Бархат». Відкрили форум міський голова Анатолій Федорчук і голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. А. Федорчук схвально відгукнувся про Фестиваль: він цікавий і різноплановий у творчому сенсі, а ще – пізнавальний у плані спілкування між різними народами. М. Сидоржевський представив і привітав почесних гостей: колишнього Голову Верховної Ради і поета Олександра Мороза, директора Департаменту видавничої справи і преси Держкомтелерадіо України Олексія Кононенка, генерального директора видавництва «Генеза» Олексія Дубаса, голову приймальної комісії НСПУ, поета-земляка Петра Засенка, поета Михайла Шевченка, заслуженого артиста України, поета Віктора Женченка, митців зі Словаччини, Польщі та різних куточків України.

На вечорі кожен поет мав змогу прочитати свої ронделі. Ронделі Миколи Боровка в перекладі іспанською читав Сергій Борщевський, французькою – Всеволод Ткаченко, польською – Мирослав Левицький. Олександр Мороз освоїв цей жанр напередодні й присутні могли гідно їх оцінити. А Олександр Гордон прямо в залі спромігся створити кілька чудових поезій, серед яких два ронделі про Бориспіль і які відразу ж прозвучали зі сцени. Справжню насолоду глядачі отримали від виступів колективів художньої творчості, які вітали всіх танцями, піснями і читанням ронделів з нової книги. Завершився день прийомом учасників Фестивалю у міського голови А. Федорчука.

Нинішній 2015 рік для Борисполя особливий. Він став роком тисячолітньої пам’ятки української історії від першої літописної згадки. Але ж ми розуміємо, що це тільки невеликий відрізок часу, бо насправді він має вимірюватися, як і в більшості міст і сіл України, не однією тисячею років. І Перший Міжнародний фестиваль ронделя став справжньою подією не тільки Борисполя (який, на переконання багатьох, можна вважати – по праву! – столицею сучасного ронделя), а й України.

Володимир Литвин,

заступник директора Бориспільського державного історичного музею, член Національної спілки краєзнавців України

 

Олександр ГОРДОН

 

Бориспільські ронделі

***

Так тихо підстеріг тебе Бориспіль.
Закрався в серце… Кличе в небеса.
У ньому і над ним – земна краса…
Усі твої чуття і мрії, й мислі…
Політ увись… Стрімке натхнення хисту
Життя, з яким віднині сам-на-сам…
Так тихо підстеріг тебе Бориспіль.
Закрався в серце… Кличе в небеса.
Мить істини навік тебе в обіймах стисне.
І дух завмре, і закричить душа…
Лиш вічність, як завжди, не поспіша.
Летовище людей… Зі світом диспут…
Так тихо підстеріг тебе Бориспіль.

***

Сьогодні нас зустрів Бориспіль.
І свято міжнародного ронделя.
В історію всі разом увійдемо,
Де Боровко наш провідник й провісник.

Нам радісно у цьому місті, звісно.
Ронделіана твориться щоденно.
Сьогодні нас зустрів Бориспіль.
І свято міжнародного ронделя.

І хочеться переписати дійсність:
«Рондель в Борисполі рожденний»…
І перший фестиваль – модерний…
Федорчукові шана за це дійство.
Сьогодні нас зустрів Бориспіль.

Share Button