Бориспільці вважають, що альтернатива ЖЕКам потрібна, але турбує ціна питання

Верховна Рада України 14 травня ухвалила закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Спікер парламенту Володимир Гройсман підкреслив, що «це ще один реформаторський закон, який повністю зруйнує монополію ЖЕКів».

Бориспільці вважають, що альтернатива ЖЕКам потрібна, адже не всіх влаштовує якість комунальних послуг. Проте жителів міста хвилює «ціна питання», адже створення ОСББ вимагає витрат. До того ж невідомо, який рахунок виставлять приватні компанії за вивезення сміття, прибирання території та інші послуги і як це позначиться на родинних бюджетах.

Олександр, 47 років:
— Від ЖЕКів уже давно потрібно відмовитись, адже користі від їх роботи дуже мало.  Створення ОСББ, як на мене, на часі, бо ти знаєш за що платиш гроші. Сподіваюсь, що в нашому будинку знайдеться той, хто візьме відповідальність на себе і ми теж створимо ОСББ.

Михайло, 63 роки:
— Тарифи зараз дуже високі та й ЖЕКу ми платимо чимало. Думаю, створивши ОСББ, ми зможемо ефективніше використовувати наші кошти та контролювати, як їх витрачають.

Єлизавета, 63 роки:
— Зміни дуже потрібні, адже якість послуг, які надають ЖЕКи, бажає кращого. Проте не всі знають і розуміють, як працюватимуть ОСББ. Людей потрібно підготувати, роз’яснити. А вони нехай самі обирають, що краще — ЖЕКи чи ОСББ.

Олена, 35 років:
— Мене влаштовує якість послуг ЖЕКу. Більшу частину свого часу я проводжу на роботі. Про ОСББ ми чули багато і це доволі хороша ініціатива, але не з нашими людьми. Ми навіть збори провести не можемо, адже ніхто з мешканців на них не приходить.

Валентина, 76 років:
— Ми живемо у кооперативному будинку, тож усе звикли робити самі. Якщо мешканці будинку грамотно використовуватимуть свої кошти, то зможуть обходитись і без ЖЕКу. Проте зі старими будинками впоратись буде важко, адже потрібні великі кошти на їх утримання.

Анна, 35 років:
— Організувати ОСББ у нашому будинку буде непросто, адже тут мешкає багато літніх людей, які задоволені послугами ЖЕКу. Крім того, не всі мають однакові фінансові можливості, це теж потрібно враховувати. ОСББ має низку переваг – ефективне та прозоре використання коштів, але працюватиме воно лише за умови, якщо усі мешканці платитимуть.

Марина, 53 роки, та Оксана, 29 років:
— У питанні створення ОСББ найбільше хвилює ціна питання, як це позначиться на квартплаті при тих цінах, які є. Всі нововведення потребують додаткових витрат, тому потрібно все зважити. А ще знайти людей, які захочуть взяти на себе відповідальність та вміло керуватимуть.

ОФІЦІЙНИЙ КОМЕНТАР

Володимир АВРАМЧУК: «ЖЕКи існували й існуватимуть»

Начальник головного управління ЖКГ виконавчого комітету Бориспільської міської ради Володимир Аврамчук, коментуючи «реформаторський закон, який повністю зруйнує монополію ЖЕКів», наголосив, що держава вже не один рік веде політику зі створення Об’єднань співвласників багатоквартирних будинків, і додав, що до цього питання потрібно підходити виважено та поетапно.

«У Борисполі уже створено 23 ОСББ. Спершу були побоювання щодо такої структури управління. Проте, як свідчить досвід, там, де є керівник і підібраний обслуговуючий персонал, населенню надають якісні житлово-комунальні послуги. Проте перехід до ОСББ має бути поетапним», — наголосив В. Аврамчук.

До того ж він наголосив, що мешканці мають пам’ятати: платити за комунальні послуги все одно доведеться, а, окрім того, варто буде ще докласти зусиль, щоб налагодити роботу самого ОСББ.

На запитання, якою ж буде подальша доля ЖЕКів, В.Аврамчук відповів так: «ЖЕКи існують й існуватимуть, а тим, хто захоче створити ОСББ, виконавчий комітет готовий сприяти і надаватиме всіляку підтримку».

До теми:

Закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначає особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку (житловий будинок, в якому розташовано три чи більше квартири), регулює правові, організаційні та економічні відносини, пов’язані з реалізацією прав та виконанням обов’язків співвласників багатоквартирного будинку щодо його утримання та управління.

Окрім того, відповідно до закону, власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку можуть бути фізичні та юридичні особи, територіальні громади, держава. Власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку. Співвласник має право вільного доступу до технічної документації на багатоквартирний будинок.

ЦИФРА. Нині 98% житла в Україні приватизовано, але майже 80% утримують комунальні ЖЕКи

ЗАРУБІЖНИЙ ДОСВІД

Найбільший досвід та успіх у розвитку ОСББ має Естонія. Житловий фонд в Естонії зараз практично повністю знаходиться в приватних руках (близько 98 % міських квартир належить приватним особам, кооперативам або фірмам, 2 % – державному соціальному житловому фонду). В абсолютній більшості будинків існують або квартирні товариства (аналоги українських ОСББ), або житлові товариства (колишні житлові кооперативи). Ці товариства отримали будинки на баланс і управляють ними, тобто організують утримання і ремонт житлових будівель.

У Польщі створенню ОСББ сприяв Закон «Про власність на житло», який ввів поняття житлове товариство, спільнот мешканьових (український аналог – ОСББ). Всі рішення, які стосуються спільноти, приймаються більшістю голосів, які пропорційні до частки власності мешканця у будинку (чим більше у мешканця площа житла, якою він володіє в будинку, тим більше в нього голосів). Рішення приймаються на загальних зборах мешканців або через індивідуальні опитування.

Що стосується країн Західної Європи, то у питаннях розвитку ОСББ найбільший досвід мають Франція і Фінляндія. У Франції комунальні служби є переважно муніципальними. Водночас досить широко поширений і досвід застосування концесій в комунальному господарстві. Виробництво послуг здійснюється за рахунок концесіонера, при цьому він має право стягувати зі споживачів платежі за надання цих послуг. У Фінляндії 1,4 мільйона будинків об’єднані в 70 000 акціонерних товариств – власників житлової нерухомості. 50 000 з них користуються послугами компаній з управління нерухомістю (операторів), 20 000 управляються самостійно. Оператор (керуюча компанія), перш за все, відповідає за щоденне управління згідно з договором на управління, в якому обумовлюються умови та перелік послуг і розцінки.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

 

Share Button