День Перемоги: 70 років тому Україну боронили від нацизму, сьогодні – від «рашизму»

Ранок 9 травня. Сонце потроху наповнює місто золотом і теплом.  За чверть десята. Мама з двома малюками поспішають до центру міста. Малеча тримає в руках бузок і тюльпани. «Швидесенько, любі мої, бо запізнимося, і парад пропустимо, а нам же ще квіти покласти треба, сьогодні ж велике свято – День Перемоги», — каже жінка, і дітлахи біжать наввипередки, а в їх руках весело підстрибують квіти.


DSC_5054Святкова хода: козацький марш, маки і ветерани трьох воєн

Біля пам’ятника Героям Небесної сотні тривають останні приготування – учасники святкової колони розгортають стяги, прикріплюють маки та вітають один одного зі святом Великої Перемоги.

Рівно о 10.00 колона рушає містом під звуки козацького маршу: урочисто і поважно. В її лавах не лише представники влади та громади, а й ветерани Другої світової, воїни-інтернаціоналісти, які воювали в Афганістані, та учасники АТО. Бориспільці зустрічають їх квітами та оплесками… Щоправда, цього року охочих подивитись на ходу значно менше.

9 Травня – священна дата для всіх поколінь українців

«9 Травня – священна дата для всіх поколінь українців, адже у кожній родині залишився вогненний слід війн», — цими словами у місті розпочинається урочистий мітинг, присвячений 70-річчю з Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні.

Серед учасників заходу керівники Київської облдержадміністрації, міста та району, депутати міської та районної рад, ветерани Другої світової війни, бійці АТО, представники трудових колективів, громадських організацій, політичних партій та релігійних конфесій, студенти й молодь.

Лунає хвилина мовчання, а потім військовий салют, і всі здригаються від звуку, який нагадує усім про лихоліття війни та Донбас… У небо здіймається пісня «Жди меня…» у виконанні Марини Панкевич, і люди не стримують сліз… У цей день не соромно плакати, адже сьогодні, як і 70 років тому, усі чекають і прагнуть лише миру.

Анатолій Федорчук: «Той, хто відстоює свою Батьківщину – обовязково переможе»

Одним із перших ветеранів, бориспільців та гостей міста з Днем Перемоги над нацизмом у Європі привітав міський голова Анатолій Федорчук. Він, зокрема, нагадав, що дві третини всіх країн світу брали участь у тій кривавій бійні. По обидва боки ворогуючих армій було задіяно більше 110 млн осіб. 10 мільйонів українців було втрачено, кожен третій повернувся додому інвалідом, понад 2 мільйони наших співвітчизників вивезено на каторжні роботи до Німеччини.

«За перемогу у цій війні Україна заплатила дуже високу ціну. Я розумію, дорогі ветерани, що нині ці події оцінюються з нових позицій. Те, що говорить нам сьогодні Інститут національної пам’яті, інколи боляче вдаряє по вас, інколи викликає категоричне несприйняття. Справа в тому, що весь цей період від нас приховували правду. Ми стали заручниками кремлівського керівництва і нацистської Німеччини, які, відповідно до пакту Молотова-Ріббентропа, поділили східну Європу. Війна для України фактично розпочалась 1 вересня 1939 року, адже у цей день війська бомбили Львів, а 17 вересня 1939 року розпочалось захоплення земель Польщі, Білорусі, Бесарабії та Буковини», — зазначив міський голова.

А. Федорчук також провів історичну паралель, згадавши, що тоді, у далекому 1939 році, під виглядом запрошення жителів західних областей Радянська армія ввела свої війська, а сьогодні Росія, «на запрошення жителів Донбасу», вдерлась в Україну.

Майже 2,5 млн українців було нагороджено орденами і медалями Радянського Союзу, а також країн західної Європи та США. Понад 2 тис. наших співвітчизників стали Героями Радянського Союзу, 32 – двічі Героями, а Іван Кожедуб – тричі.

А.Федорчук подякував ветеранам за мир і додав, що саме на їх прикладі молоді українські воїни відстоюють незалежність на сході країни. І закликав пам’ятати, що той, хто захищає свою домівку – обов’язково переможе.

Дмитро Воронін: «Поки ми памятаємо наших героїв – ми єдиний народ і єдина держава»

Естафету вітань продовжив голова Бориспільської РДА Дмитро Воронін, який наголосив, що поки ми пам’ятаємо наших героїв – ми єдиний народ і єдина держава.

«По нашій землі ця війна пройшла страшним буревієм, викорінюючи усе на своєму шляху. Ми втратили десятки міст, сотні сіл, мільйони людей», — зазначив Д. Воронін і додав, що Бориспільщина, яка теж зазнала втрат, славиться своїми героями.

Не оминув увагою голова РДА і події на сході та спадкоємність поколінь: «Ваші нащадки не дали ворогу зайти на нашу землю. Вони пішли добровольцями, зупинили навалу і дали змогу по-новому сформувати Збройні сили України, які зараз зупинили цю агресію».

«Кіборг» Віталій Горкун: «Нам є з кого брати приклад»

DSC_5203Віталій Горкун – один  із тих, хто першим пішов на схід боронити українську землю. Його 79-та окрема аеромобільна бригада воювала за донецький аеропорт. Цих мужніх хлопців бояться бойовики, а українці називають «кіборгами».

Віталій подякував ветеранам за перемогу і додав: «Ви показали, які і наші пращури козаки, що українці миролюбний і працелюбний народ, але якщо наше чіпають, то ми можемо гідно відповісти. 70 років тому ви боронили землю від нацизму, а сьогодні ми боронимо нашу землю від «рашизму. Росія хоче нас розірвати, але у них нічого не вийде», Наостанок «кіборг» прочитав вірш Василя Симоненка, який йому надіслали діти разом зі своїми малюками ще в донецький аеропорт:

Народ мій є, народ мій завжди буде,
Ніщо не перекреслить мій народ!
Пощезнуть всі перевертні й приблуди,
І орди завойовників-заброд.
Ви, байстрюки катів осатанілих,
Не забувайте, виродки, ніде:
Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!

Солдатська каша, спогади та концерт від Ансамблю пісні і танцю ЗСУ

По завершенню мітингу ветерани та гості свята ідуть ласувати кашею. Тим, хто пройшов війну, вона смачніша за будь-які ласощі. Ветерани сідають поруч, згадують побратимів, частуються і говорять про своє, а у цей час у місті вирує свято. Майстри та майстрині винесли на продаж свої найкращі роботи, проводились спортивні заходи тощо.

Ті ж, хто поярмаркував, ідуть слухати духовий оркестр, а потім на стадіон, де їх піснями зустрічають колективи міста.

Честь закривати святкову програму у Борисполі випала Заслуженому академічному Ансамблю пісні і танцю Збройних сил України. Неперевершене дійство, гідне найбільших сцен України, могутні голоси артистів – як символ нездоланного прагнення українців бути вільними у своїй прекрасній державі.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button