Артур Орльонов про «Небесну Сотню», Ліну Костенко та символізм

Полотно «Україна Славетна» може стати фрескою. Нещодавно воно поповнилось ще двома постатями Михайла Вербицького та Івана Огієнка, але, за словами художника-баталіста Артура Орльонова, це краплина в морі, адже в Україні вистачає постатей, яких хочеться і потрібно зображати. До того ж хоча картина і постійно доповнюється, але є лише ескізом, оскільки у самого проекту «Україна Славетна» велике майбутнє.

Більше про роботу, символізм та багато іншого Артур Орльонов розповів в інтерв’ю «ТС»:

CWbDYKdKoCU— Артуре Олеговичу, чи правда, що полотно «Україна Славетна», що має розмір більше двох метрів, лише ескіз?

Так, це пробний варіант. В оригіналі вона буде набагато більшою. Сьогодні картина має розміри 1,7 х 2,4 м, але у планах зробити чотириметрове полотно. Усе залежить від приміщення, де її презентуватимуть. Думаю, що на новому полотні будуть зображені 70, а може і більше постатей видатних українців.

— Це ж удвічі більше…

В Україні стільки славетних людей, що 35 чи 70 – це просто краплина в морі. Мене часто запитують, чому на полотні немає тієї чи іншої постаті? Де Мазепа та інші гетьмани? А що тут скажеш – робота маленька і втиснути всіх просто неможливо. Думаю, що на новому полотні будуть зображені не лише великі українці, але й храми та символи. Адже всі дрібниці на полотні не випадкові. Взяти хоча б підлогу, на якій стоять славетні українці. Там зображена не просто мозаїка – це точна копія підлоги Десятинної церкви. Або ж щит із тризубцем, що тримає князь Аскольд. На Західній Україні є повір’я: «Якщо у воїна на щиті з’явиться тризубець, то Україна здобуде незалежність». Тризубець, зображений на щиті Аскольда, належить до більш пізніх часів, часів Ярослава Мудрого, коли Київська Русь перебувала у розквіті.

— А звідки ідея створити таке полотно?

Я йшов до проекту «Україна Славетна» кілька років. До цього були чотири роботи, присвячені Києву, а потім праця над полотном, де зображені князі Островські. Таким чином картина «Україна Славетна» стала логічним завершенням того, що було розпочато раніше, вона об’єднала всіх великих людей на одному полотні.

— До речі, в описі картини згадується «Небесна Сотня»…

Ідея зобразити «Небесну Сотню» у мене з’явилась задовго до кривавих подій на Майдані. Це мав бути ряд людей, які віддали життя за Україну. Проте після всіх тих подій, які відбулись в Україні, йдеться вже про інші смисли та символізм цього вислову.

— Чи зявляться на картині постаті тих, хто загинув на Майдані?

Думаю, що так. Проте я ще не визначився, хто саме це буде. Адже постать героя «Небесної Сотні» має стати символом усіх подій, що відбулись в Україні під час Революції Гідності.

— Кого б із сучасників Ви хотіли б зобразити на полотні?

З радістю додав до когорти славетних українців постать Ліни Костенко. Певно всі погодяться, що вона того гідна. До того ж, мені все частіше закидають, що на полотні замало славетних українок.

— Є плани, де повноформатна чотириметрова робота може виставлятись?

Ми розпочали перемовини із Київським Патріархатом. У них нині триває будівництво нового приміщення і можливо, роботу буде розміщено там.

Святіший Патріарх Філарет благословив нас і всіляко нам допомагає. До речі, нині постало питання: буде картина написана на полотні чи стане фрескою.

 

Цікаве про картину

Створена у рамках загальнонаціонального патріотичного проекту «Україна: історія великого народу». Картина показує дійство хрещення маленької дівчинки, яка і символізує всіма нами улюбленну Україну. Дівчинка зручно влаштувалася на руках рівноапостольного князя Володимира, хрестителя Русі. В руці вона тримає квітку барвінка (за українськими народними уявленнями, барвінок символізує трійцю: дитинство, зрілий вік, старість; батька, матір, дитя; весну, літо, осінь; вічне нев’януче кохання, нестаріюче життя, пам’ять, а тому з барвінком українці віками сплітали весільні вінки, робили косиці, плели вінки й на могили, що символізувало вічну пам’ять, садили й садять на могилах). Дівчинку міцно і впевнено тримає на лівій руці князь Володимир. В правій руці у нього хрест, яким він освячував Україну- Русь (саме такий хрест знайшли археологи при роскопках Десятинної церкви). В дійстві хрещення беруть участь прославлені українці всіх часів. Позаду можна побачити будівлі величних християнських храмів, розташованих на українській землі. Над всіма простягнула свій рушник з українським орнаментом Богородиця, поруч з якою Андрій Первозванний і святий Миколай. За Богородицею можно побачити Небесну Сотню — українців, які за всі часи віддали життя за рідну землю.

Сьогодні картина «Україна славетна» широко використовується як посібник для навчальних закладів при проведенні відкритих уроків як з історії України, так і рідного краю.

ДОВІДКА «ТС»:

Артур Орльонов народився в 1973 році у Ташкенті. В 1988-1992 р навчався у Ташкентському художньому училищі ім. П.П. Бенькова. У 1999 р. закінчив Українську Академію образотворчого мистецтва, в 2003-му аспірантуру (батальний живопис). .Сьогодні – головний художник студії Українського батального мистецтва. Нагороджений орденом Святого Володимира, орденом Кирила і Мефодія, орденом Геродота Галікарнаського, орденом Кліо, орденом Нестора Літописця.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button