Не платити зайвого

У Київській області триває проект «STOP Корупції»

Соціологічні опитування свідчать, що однією з найгостріших проблем для мешканців Київщини є корупція. Найбільш «благодатними» сферами для охочих нажитися на простих громадянах традиційно залишаються земельні та кадастрові питання, реєстрація майнових прав, дозвільні процедури в будівництві. Нещодавно в області стартував проект «STOP Корупції». Його мета – зменшити рівень зловживань у цих сферах на 70% протягом найближчих 4-5 місяців.

Зупинити хабарника можливо

Мешканець райцентру Сквира Іван на собі відчув, що бюрократична дозвільна машина не працює, якщо її не «змазати». У місцевому управлінні архітектури йому наполегливо відмовляються надати в оренду ділянку для обслуговування житлового будинку попри те, що проект землеустрою готовий. «Архітектор пише відмови, посилаючись на закони, що не мають жодного стосунку до справи, – говорить Іван. – Знайомі розповідали, що завжди, коли подаєш документи, потрібно вкласти конверт, бо буде відмова».

Подібних історій на гарячій лінії проекту «STOP Корупції» у Київській області зібралося вже багато. Серед «лідерів» у порушенні прав громадян – місцеві чиновники Державної архітектурно-будівельної інспекції, Державного земельного агентства та Державної реєстраційної служби. Над кожним зверненням, що надходить через форму зворотного зв’язку на сайті http://www.stopcor.kiev.ua та за номером гарячої лінії (044) 578-00-04), працюють кваліфіковані юристи. Вони разом зі скаржниками готують документи для правоохоронних органів задля встановлення справедливості.

Із керівництвом цих трьох інстанцій у Київській облдержадміністрації вже провели зустріч за участі силовиків. Наразі сформовано план-графік змін по кожній структурі із зазначенням відповідальних. Одне із завдань – розібратися з фірмами-причепами, які тісно співпрацюють з чиновниками і допомагають «вирішувати питання» за винагороду. «Щоб оформити право власності на земельну ділянку, ми повинні були замовити обмір землі в конкретній фірмі. Документи від інших просто не приймали, хоча їхні послуги були на порядок дешевшими», – розповідає Світлана з Білоцерківського району. Жінка говорить, що зіткнулася з такою системою кілька років тому, але й зараз, каже, навряд чи щось змінилось на краще.

А нещодавно у Броварському районі «на гарячому» спіймали керівників одного з сіл, які вимагали хабар у 350 тисяч доларів за виділення землі у приватну власність. У міліції обіцяють, що справу доведуть до суду і просять повідомляти про факти корупції.

Експерти зазначають, що зняти з людей тягар хабарництва допоможе впровадження «електронного уряду» та реальні судові справи проти нечистих на руку чиновників. Київщина має всі шанси стати одним з перших регіонів, де ці побажання експертів будуть реалізовані. Так у КОДА вже виношують плани щодо створення геопорталу області, який міститиме детальну інформацію про кожну земельну ділянку, її призначення, наявні дозволи. Крім того, через портал можна буде отримати дозвільні документи на будівництво.

Поінформований – значить, озброєний

Утім, бігати по колах бюрократичного пекла людей змушують не тільки нечисті на руку чиновники, але й власна необізнаність у процедурах. У проекті «STOP Корупції» порахували, що вона – причина половини відмов у реєстрації. «Два тижні витратив на те, щоб подати документи в реєстраційну службу. То якогось папірця не вистачає, то десь формулювання неправильне, то день неприймальний», – розповідає Сергій з Білої Церкви.

Аби подібних проблем у людей було менше, проект «STOP Корупції» за підтримки Світового банку готує інформаційні буклети, які допоможуть людям розібратися в процедурах по кожній інстанції. Також діє програма безкоштовної правової допомоги, яку можна отримати в офісах партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»» від юристів-волонтерів. Крім того, у планах проекту – семінари для фізичних та юридичних осіб, де розповідатимуть про процедури отримання різного роду дозволів. Перші такі заходи відбудуться наприкінці квітня у Вишгороді та Білій Церкві. Також у квітні проведуть круглий стіл, під час якого буде презентована детальна програма боротьби з корупцією в області.

«Боротьба буде непростою, але на це є політична воля і велике бажання в мене особисто зрушити цю проблему з місця, – говорить перший заступник голови КОДА, ініціатор проекту «STOP Корупції» у Київській області Лев Парцхаладзе. – За 4-5 місяців ми плануємо скоротити корупцію в Державній архітектурній інспекції, Держземагентстві та Держреєстрі  на 70%».

Share Button