Відновлено повноваження Інспекції з проведення ревізій та перевірок

Консультує Держфінінспекція в Київській області

Нагадаємо, до 06.08.2014 року Державна фінансова інспекція України діяла на підставі положення, затвердженого Указом Президента України від 23.04.2011 року № 499/2011.

У подальшому, у зв’язку з прийняттям Закону України від 27.02.2014 року № 795-VII «Про внесення змін до Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», 06.08.2014 року Кабінетом міністрів України прийнято постанову № 310 «Про затвердження Положення про державну фінансову інспекцію України».

Новим положенням упорядковано або змінено окремі норми, що регулюють загальноправовий статус Інспекції, які стосуються повноважень та функцій органів Держфінінспекції, серед яких: умови координації Інспекції з КМУ та Міністерством фінансів України, визначення нормативно-правової бази, якою керується Держфінінспекція, утворення територіальних органів Держфінінспекції тощо.

Крім того, конкретизовано завдання та функції Держфінінспекції, упорядковано та приведено у відповідність до Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII, перелік об’єктів, на які поширюються функції державного фінансового контролю, частково упорядковано питання реалізації матеріалів перевірок державних закупівель та інше.

Зазнала змін і структура Державної фінансової інспекції в Київській області, зокрема, з 27.08.2014 року створено Броварську об’єднану державну фінансову інспекцію (здійснює функції на території м. Бровари та Броварського району) та Рокитнянську міжрайонну державну фінансову інспекцію (здійснює функції на території Рокитнського, Богуславського та Таращанського районів).

Водночас, відповідно до статті 31 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 № 1622, що набрав чинності з 03.08.2014 року, Держфінінспекції та її територіальним органам заборонено проведення перевірок всіма контролюючими органами (за виключенням органів Державної фіскальної служби України), окрім як з дозволу Кабінету міністрів України або за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки.

До контрольних заходів, щодо яких не застосовувались обмеження, належали і ревізії, що проводились для правоохоронних органів, відповідно до норм Кримінального процесуального кодексу України (постанова КМУ від 13.08.2014 № 408). Наразі норми Закону №1622 від 31.07.2014 року втратили чинність, що відповідно, відновило повноваження Інспекції в частині проведення ревізій та перевірок.

Зважаючи на вищесказане, перед працівниками Інспекції та посадовими особами об’єктів контролю постає питання чіткого дотримання чинного законодавства, що регулює порядок здійснення державного фінансового контролю та реалізації його результатів.

Окремо хотілося б зупинитися на особливостях проведення зустрічних звірок. Так, підприємства часто відмовляються від надання документів на вимогу працівників Інспекції, посилаючись на можливість надання лише тих документів, які підтверджують розрахунки з об’єктами контролю, забуваючи при цьому, про норми п. 11 ст. 10 вищезгаданого Закону № 2939, згідно з якими посадові особи Інспекції мають право отримувати від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб – підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для виконання покладених на них завдань.

Невиконання законних вимог працівників Інспекції в даному випадку тягне за собою накладення адміністративних стягнень у вигляді штрафів та залучення до таких звірок правоохоронних органів.

Таким чином, з метою уникнення непорозумінь Державна фінансова інспекція в Київській області закликає всіх керівників та інших посадових осіб неухильно дотримуватись вимог чинного законодавства з вищезгаданих питань.

Юридичний відділ Держфінінспекції  в Київській області

 «Телефон довіри» Держфінінспекції України – 425-38-18.

«Телефон довіри» Держфінінспекції в Київській області – 285-51-99.

«Телефон довіри» Бориспільської об’єднаної держфінінспекції – 6-16-97.

Share Button