Про їх подвиг має знати вся Україна

7 лютого 2015 року понад 50 мешканців столиці і лівобережної Київщини – активістів десяти всеукраїнських  громадських  організацій і політичних партій патріотичного спрямування, а також 20 ліцеїстів Військового ліцею ім. Івана Богуна взяли участь в урочистих заходах із вшанування безсмертного подвигу козаків Бориспільської, Вороньківської, Баришівської і Березанської сотень Переяславського полку з нагоди 96-ї річниці їхнього бою проти московсько-більшовицьких загарбників.

Історична подія за участю героїв-козаків відбувалася 4 і 5 лютого 1919 року біля  залізничного мосту через р. Трубіж. Тоді близько трьох сотень хоробрих захисників Вітчизни добровільно відгукнулися на заклик української  влади зупинити  московсько-більшовицького агресора на підступах до Києва. Однак через малу чисельність, нестачу збої і набоїв вони не мали можливості розгромити ворога, але зробили для України все, що могли – зруйнували декілька десятків метрів залізниці, познімавши на лівому березі Трубежа зі шпал рейки і поскидавши їх з насипу. І цим завадили ворожим бронепоїздам, що везли сформовану Москвою з усіляких покидьків «правітєльство савєцкой України», гаслом яких було «смєрть буржуям і всєм укрАїнцам», безперешкодно прорватися до Києва, щоб раптово захопити місто й державні установи УНР, заарештувати або знищити очільників Директорії.

Хоробрі герої, не очікуючи жодної допомоги, незважаючи на холод, голод і рани, не відступили. Ніхто самовільно не залишив поля бою. Своєю самопожертвою, ціною здоров’я і молодих життів вони зірвали плани ворогів на швидку перемогу. Третьої ночі вцілілі й поранені козаки організовано відступили. Тих убитих побратимів, яких вони не змогли забрати, знавіснілі більшовики поскидали у води Трубежа. На дні цієї річки й донині покояться багато десятків героїв.

Незважаючи на загибель майже півтори сотні патріотів, бій на Трубежі не став нашою поразкою. Він був перемогою України, не стільки воєнною, як політичною та духовно- ідеологічною.

Це усвідомлюють всі учасники заходів із вшанування наших героїв, серед яких представники Спілки офіцерів України на чолі з першим заступником голови СОУ Євгеном Лупаковим, капітаном першого рангу, народним депутатом України другого скликання; НРУ, який  представляв Іван Заєць, перший заступник голови партії, народний депутат України шести скликань. Гідним представником Товариства воєнних істориків, ветеранів Збройних сил України  і  козацьких  організацій був полковник Володимир Кривобок. Всеукраїнське товариство «Просвіта» ім. Тараса Шевченка представляли Василь Клічак, член Центрального правління, голова Київського обласного обєднання ВУТ «Просвіта», поет, член Спілки письменників України, а також просвітяни Борисполя й Переяслава. У заходах брали участь також представники Товариства політв’язнів і репресованих, Спілки  краєзнавців України, ОУН(д), КУН, УНП, ВО «Свобода», Обєднання поляків України. Митців представляла Марина Соченко, член Спілки художників України, старший викладач НАОМА, батько якої народився в Рогозові. З нами були  журналісти декількох центральних і місцевих ЗМІ.

Спершу учасники заходу відвідали пам’ятник Героям Небесної сотні, відкритий у Борисполі до Дня 23-ї річниці Незалежності України. Прибувши до  Воронькова, побували біля братської могили, в якій покояться Іван Черпак і двоє його побратимів. Єпископ Української Автокефальної Православної Церкви Володимир Черпак відслужив панахиду за  героями. Біля пам’ятного знака козакам Вороньківської сотні в центрі села їх чекали представники територіальної громади на чолі з головою Ігорем Заборним, а також керівники Бориспільського району – в.о. голови РДА Микола Кононенко та в.о. голови райради Іван Недогибченко. Відбувся короткий мітинг, на якому кожен бажаючий зміг висловити свою пошану героям.

На пропозицію Івана Зайця присутні одноголосно підтримали резолюцію від імені всіх партій і громадських об’єднань, представники яких взяли участь у заходах,  звернутися до Президента України з проханням посприяти у відведенні земельної ділянки на березі Трубежа для встановлення пам’ятного знака героям-козакам.

Дорогою додому заїхали в с. Іванків. На могилі Андрія Свирида, першого дослідника подій на Трубежі, за християнським звичаєм вшанували пам’ять цього подвижника українського духу. Відвідали також його вдову Анастасію Кузьмівну. Прибувши до Борисполя, гості  побували в Історичному музеї, де ознайомилися з минулим нашого міста.

На прощання вони щиро подякували всім бориспільцям, які свято бережуть пам’ять про минувшину нашого краю, і запевнили, що докладуть усіх зусиль, щоб про подвиг козаків знала вся Україна.

Анатолій Ковальчук,

голова Бориспільського об’єднання Всеукраїнського  товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка

Share Button