Навіть в інтимній ліриці живе душа українця, яку не упокорити, не перемогти

Післямова до IX Міжнародного фестивалю ронделя «На берегах Альти»

Протягом двох весняних днів, 18-19 травня, у Борисполі традиційно проходив IX Міжнародний фестиваль ронделя «На берегах Альти». Цього року він мав своєрідну родзинку – 13 травня відзначив свій 75-річний ювілей поет, педагог, науковий і громадський активіст Микола Боровко. Лауреат багатьох літературних премій, відомий не лише в Україні, а й за її межами. Напередодні ювілею побачив світ чотиритомник його творів, серед яких не лише ронделі.

Не випадково, літературно-мистецька композиція носила назву «Ронделіана Миколи Боровка». Адже понад тисяча ронделів є своєрідним підсумком його діяльності в царині української поезії. Та хто підрахує ті світлі емоції, завдяки яким Миколі Боровку і його однодумцям вдалося згуртувати навколо себе справжніх прихильників саме рондельної форми у написанні поезій? А писати ронделі тепер пробують по всьому світу.

Нині в Асоціації поетів-ронделістів України налічується понад сто поетів. На цьогорічний фестиваль з’їхалися учасники з усієї України, Києва та Київської області. Через військові дії не змогли приїхати зарубіжні поети, проте ронделісти з Болгарії та Польщі надіслали відеовітання.

У співдружності муз

Місцем зустрічі учасників і гостей фестивалю став Міський будинок культури. Дійство розпочалося з вітального слова ведучої Ірини Дуденко, якій протягом двох днів вдалося створити особливу, теплу та яскраву, ауру поетичного свята. Лунає ліричний рондель у виконанні Миколи Боровка. Міський голова Володимир Борисенко звертається до присутніх з вітальним словом. Варто наголосити, що саме завдяки розумінню і підтримці влади в непростих умовах сьогодення вдалося провести в нашому місті цей культурний захід. Тож цілком заслужені нагороди – медалі Асоціації поетів-ронделістів України за сприяння в розвитку ронделя, були вручені В. Борисенку і його заступниці Людмилі Бистрій. Наступним приємним моментом стало вручення Дипломів літературної премії «Рондель року-2022» Геннадію Горовому (м. Обухів) і Любові Костянець (м. Київ).

Присутній на фестивалі голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський відзначив особливу важливість проведення такого дійства саме під час війни, коли слово також стає своєрідною зброєю на захисті культури нації.

У програмі фестивалю лунало чимало пісень на слова ронделів Миколи Боровка. Їх виконували народний хоровий колектив «Барви України» (худ. керівники заслужені працівники культури України Юрій та Жанна Бурчаки), викладачі Бориспільської дитячої музичної школи ім. Лариси Остапенко, народна академічна хорова капела ім. Павла Чубинського (худ. керівник Дмитро Радик). А деякі музичні номери супроводжував  народний ансамбль танцю «Міленіум» (керівник Світлана Новодворська). Тож справжня співдружність танцю, музики, поезії створювала яскраве і проникливе фестивальне дійство.

Інвестиції в майбутнє

Під час фестивалю наголошувалося, що проведення мистецьких заходів такого рівня є справжньою інвестицією в майбутнє, адже сприяє вихованню духовності наступних поколінь українців. Напередодні українські письменники побували в навчальних закладах міста. І зустрічі зі школярами залишили незабутні враження. От що сказала, зокрема, письменниця з Білої Церкви Таїна Краєвська: «Була приємно вражена, навіть здивована обдарованістю і знаннями учнів Бориспільського ліцею «Патріот», де директором Ірина Панкявічене. Одна з учениць Настя Швачко чудово співала не лише українською, а й польською. Анна Жигало читала власний вірш, досить досконало написаний. До речі, батько юної поетеси нині перебуває у лавах Збройних сил України. Обом дівчатам подарувала збірки своїх ліричних віршів «Самотній скрипаль». А шкільній бібліотеці – книги «Правда і міфи про Кобзаря» і «Таємниці парку «Олександрія»».

Вдосконаленню немає меж

Учасники неодноразово повторювали, що при створенні ронделів немає меж для вдосконалення. Микола Боровко яскраво продемонстрував це в своєму ронделетворенні. Зокрема, і у винайденому ним подвійному ронделі. Останнім часом поет створює ронделі особливої форми – з ключем. Авторський епіграф до власного твору допомагає краще сягнути його глибини. Пошуки поета не такі вже й прості, тому не кожному вдається їх повторити. До речі, подвійні ронделі також пробує писати дехто з поетів-ронделістів.

Микола Боровко довів нескінченні можливості ронделя у відображенні різних аспектів нашого буття. У цьому короткому, на перший погляд, вірші можна сказати чимало. Рондель дисциплінує і водночас надає необмежені можливості для фантазування, пошуків цікавих асоціацій, образів, метафор.

Дякуючи організаторам і меценатам

Насамкінець залишилося назвати організаторів фестивального дійства. На святі не зміг бути присутнім наш земляк видавець, поет Володимир Литвин. Та саме завдяки його зусиллям запрошені учасники, для гостей замовлено готельні номери, чітко вирішені всі організаційні питання.

Зі сцени лунали слова вдячності меценатам, які від самого початку підтримують проведення фестивалю. Це генеральний спонсор IX Міжнародного фестивалю ронделя «На берегах Альти» ТОВ «Транскомсервіс» (генеральний директор Світлана Танцюра), ТОВ «Трест «Бориспільсільбуд» (директор Олександр Сич), Бориспільське районне споживче товариство (голова правління Костянтин Струков).

Невпокорений рашистами рондель

Саме так назвав рондель Боровка київський письменник Олександр Гордон. Та хотілося б розширити цю думку на всіх ронделістів і Бориспільщини, й України. Нині вірші саме в жанрі мілітарної поезії створюються у великій кількості. Часто їх пишуть поети, для яких раніше публіцистичний напрям був непритаманний. Та навіть в інтимній ліриці живе душа українця, яку не упокорити, не перемогти. Бореться український народ, а разом з ним бореться і українська поезія. Тож хай живе український рондель!

Наталія МОЖАЙКІНА, член Асоціації поетів-ронделістів України

Share Button