Гаврик Потеревенько – Гаррі Поттер із Борисполя

Книга про неймовірні пригоди школяра здобула відзнаку на літературному конкурсі у Львові

У Борисполі, виявляється, народився справжній український Гаррі Поттер – Гаврик Потеревенько. Він навчається у п’ятому класі і має неабияке вміння потрапляти у фантастичні пригоди. Уже зацікавились? Тоді вам точно треба прочитати пригодницьку повість Людмили Тоцької «Гаврик Потеревенько вирішує…» Книга, до слова, вже отримала свою першу відзнаку – Диплом ІІ ступеня за високий рівень виконання конкурсної роботи на «VI Всеукраїнському літературному конкурсі імені Леся Мартовича», який відбувся у Львові 12 лютого 2022 року.

Більше про повість та Гаврика Потеревенька, який полонив серця бориспільських п’ятикласників, у своєму відгуку розповіла вчителька української мови та літератури Бориспільського ліцею «Лідер» Валентина Татарчук.

«Що таке книга для дітей? І хіба зараз у нашому, наповненому сучасними засобами сприйняття інформації часі, часі інтернетів, інстаграмів, тіктоків, існують діти, які перебувають у полоні Книги? Не в електронному варіанті із всесвітньої павутини, не в аудіоверсії, а саме беруть у руки цей ілюстрований витвір людини, втілений у життя фантастичною уявою. Яким відчуттям Слова треба володіти, щоб зуміти висмикнути дитину з різнокольорового миготіння екрана, не відступивши у тінь забуття перед прогресом?

Як учитель української мови та літератури часто ставила собі ці запитання. Та відповідь, як виявилося, прийшла несподівано.

Одного буденного дня моя учениця, затята юна читачка-п’ятикласниця, познайомила мене з книжечкою, промовивши: «Валентино Михайлівно, чи знаєте Ви, що в Україні є свій власний Гаррі Поттер, ще й народився він у Борисполі? А українська версія його імені – Гаврик Потеревенько?».

Я, вражена блиском дитячих очей, завмерла, щоб запам’ятати це відчуття наповнення дитячою енергією, зачарована усвідомленням того, що знайшовся наш автор, і, відтепер, світ дитячих фантазій буде врятовано! Узявши до рук цю невеличку книжечку, я прочитала: Людмила Тоцька, пригодницька повість для дітей, «Гаврик Потеревенько вирішує…»

Це були фантастичні пригоди! Описане сьогодення, життя п’ятикласника Гаврилка, пригоди, які з ним траплялися, його роздуми, переживання. У цих історіях переплелися реальний і внутрішній світ дитини, інколи з вкрапленнями фантастики, в яку так вірять діти. Книга ніби «інструкція» для сучасних діток. На сторінках ненав’язливо описано, як учню співпрацювати з учителем, товаришувати з однокласниками, уживатися з іншими людьми навколо. Підказано, як поводитися в сім’ї, з друзями, як виходити з тих чи інших ситуацій, що диктує життя. Вустами чарівних Добродійчиків звучить «…нагадування нам, людям, для чого ми живемо на цій землі…», наголошується «…важливість слова та тональності, з якою це слово вимовляють…» Пропонуються дружні поради, що містять основні загальнолюдські постулати: люби і поважай батьків своїх; бережи природу Землі; учися радіти…

Ця книжечка сприяє збереженню самооцінки юних Магелланів і Коперників, бо, виявляється, що все, що з нами відбувається у дитинстві – це нормально, що вчитися, помилятися, «отримувати ґулі» у прямому і переносному сенсі, мають усі, щоб обрати свій власний шлях розвитку. Що результати не завжди бувають очікувані, і це теж нормально – це лише привід далі шукати.

Цікаво описані пригоди, що вмістилися в символічні 12 розділів, наче 12 місяців у рік, захоплюють і не відпускають аж до останньої, 86-ої сторінки. Ми щиро вітаємо Людмилу Тоцьку з цією заслуженою відзнакою та бажаємо натхнення у творчості, адже так хочеться дізнатися, що було з Гавриком далі. І з нетерпінням чекаємо продовження повісті «Гаврик Потеревенько вирішує…»!

Share Button